Psia kupa w mieście. Jak zachęcić właścicieli do sprzątania?

W dużych miastach jest wiele skwerów, parków i miejsc, gdzie właściciele psów wychodzą ze swoimi zwierzakami na spacer. Niestety nie każda osoba ma to szczęście, że mieszka blisko terenów zielonych.

Duże miasta – duży problem z psimi odchodami 

Niektórzy spacerowicze mają problem z wyprowadzeniem swojego pupila i chodzą z nim po osiedlu, gdyż park i skwer jest daleko od miejsca zamieszkania. Wówczas, aby zachować czystość terenów zielonych, bardzo ważne jest dbanie o regularne sprzątanie psich odchodów. Niestety nie wszyscy właściciele są świadomi, że jest to ich prawny obowiązek.

Polskie prawo dokładnie reguluje kwestię sprzątania psich kup – za nieprzestrzeganie tego, właścicielowi czworonoga grozi mandat. Usuwanie zwierzęcych odchodów jest dla wielu osób czynnością niewygodną i niekomfortową – jednak każdy, kto decyduje się na psa, powinien wiedzieć, że sprzątanie odchodów jest jego prawnym obowiązkiem.

Tereny zielone to miejsca przeznaczone nie tylko dla spacerowiczów z psami. Do parków przychodzą rodzice z dziećmi, osoby starsze i sportowcy, którzy chcą trenować na świeżym powietrzu. Niezwykle istotna jest zatem czystość trawników, która zapewni komfort wszystkim korzystającym z dobrodziejstw natury. Jak jednak zachęcić właścicieli psów do sprzątania odchodów swojego pupila?

Zbieranie psich kup – dlaczego jest tak ważne?

Nic tak nie denerwuje, jak brudne trawniki, które zanieczyszczone są psimi odchodami. Wówczas sztuką nie jest wdepnięcie w psią kupę – każdy wie, że sytuacja ta nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Wszyscy użytkownicy terenów zielonych powinni czuć się komfortowo i swobodnie, a gwarancją tego są czyste trawniki, wolne od psich odchodów.

Psi kał to nie tylko śmierdząca niespodzianka. Zwierzęce odchody stanowią także zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Psia kupa to złuszczone komórki, które pochodzą z jelit oraz niestrawione resztki pokarmu, którym karmiony jest zwierzak. Ponadto psie odchody to również patogeny, czyli czynniki chorobotwórcze.

Zazwyczaj to, czy zwierzęce odchody mogą przenieść na człowieka chorobę, uzależnione jest od stanu zdrowia danego psa. Bardzo często zdarza się, że właściciele czworonogów nie odrobaczają swoich pupili regularnie – wówczas istnieje bardzo duże ryzyko, że psi kał niesie niebezpieczeństwo dla zdrowia innych spacerowiczów.

W zwierzęcych odchodach mogą znajdować się bakterie, np. Salmonella. Ponadto zdarza się, że poprzez kontakt z psim kałem, człowiek może zarazić się glistą lub tasiemcem. Nie bez powodu tak powszechnie mówi się, jak ważne jest sprzątanie zwierzęcych odchodów. Obowiązek ten został nałożony na właścicieli psów nie bez przyczyny i każda osoba powinna być tego świadoma.

sprzątanie po psie

Psie kupy – jak skutecznie sprawić, by właściciele sprzątali odchody swojego pupila?

Bardzo ważną kwestią jest, aby na osiedlach, skwerach i w parkach znajdowały się tabliczki informujące właścicieli psów, że należy sprzątać po swoim pupilu. Wiele osób nie jest świadomych, że czynność ta jest ich prawnym obowiązkiem i nie traktuje sprawy poważnie.

Niektórzy właścicieli psów uważają, że kupa zwierzaka szybko się rozłoży i wówczas nie jest konieczne usuwanie odchodów pupila. Niestety nie jest to prawda – zanim psia kupa się rozłoży, zdąży w nią wdepnąć nie jeden spacerowicz. Warto, aby mieszkańcy wystosowali do władz lokalnych list, w którym poproszą o umieszczenie takich tabliczek.

Innym bardzo skutecznym sposobem, który zmotywuje spacerowiczów z psami do sprzątania odchodów pupila, są specjalne kubły. Takie pojemniki będą przypominały na każdym kroku o tym, że sprzątanie psich kup jest czynnością bardzo ważną i obowiązkową. Kubły na psie odchody zmobilizują właścicieli psów do regularnego sprzątania odchodów swoich pupili.

Ważne jednak, aby takich pojemników było dużo – warto, aby były umieszczone zarówno na osiedlach, skwerach, jak i w dużych parkach. Tutaj także mieszkańcy powinni rozmawiać z władzami lokalnymi i poinformować o konieczności zakupienia takich kubłów.

Woreczki na psie odchody są nieodłącznym wyposażeniem każdego właściciela psa, który powinien mieć je na każdym spacerze. Jest to jeden z najwygodniejszych sposobów na pozbycie się odchodów pupila.

Woreczki niezwykle ułatwiają i przyspieszają tą czynność, dzięki czemu stanie się ona nawykiem. Rozwiązanie to jest niezwykle tanie, a pozwoli na skuteczne pozbycie się psich kup i zachowanie czystości trawników.

Related articles

Back to Top