Wszywka alkoholowa jako wsparcie w walce z uzależneniem

Leczenie uzależnienia od alkoholu to skomplikowany i długi proces. Uświadomienie sobie problemu to jedno, jednak przejście terapii, a następnie całkowite odstawienie alkoholu nie jest łatwe pod kątem psychicznym. W praktyce oznacza to konieczność sięgnięcia po środki, które umożliwiają utrzymanie abstynencji bez ryzyka sięgnięcia ponownie po alkohol. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zaprzestanie picia, jest wszywka alkoholowa

Zaszycie alkoholowe traktowane jest jako metoda leczenia alkoholizmu. Implant podskórny, ze względu na szereg nieprzyjemnych objawów ze strony organizmu, zapobiega spożyciu alkoholu. Z racji tego, że leczenie choroby alkoholowej powinno przebiegać wielotorowo i nie ograniczać się jedynie to jednej metody. Warto terapię uzależnień uzupełnić między innymi o wszywkę alkoholową

Jak działa wszywka alkoholowa? 

Alkoholizm to choroba złożona, która dotyczy zarówno osoby uzależnionej, jak i całego jego otoczenia. W większości przypadków alkoholik długo nie chce przyznać się do tego, że nadużywa alkoholu, przez co rzadko kiedy decyduje się na rozpoczęcie leczenia. Istnieje jednak szansa na to, aby ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, a następnie całkowicie zaprzestać picia. Tak właśnie działa zaszycie alkoholowe. 

Wszywka alkoholowa, jak sama nazwa wskazuje, to tabletka, która jest wszywana pod mięsień. Jej celem jest zniechęcenie uzależnionego do spożycia alkoholu w każdej ilości. Esperal, a właściwie obecnie disulfiram WZF, będący substancją czynną wszywaną pod skórę, po wypiciu kilku dawek alkoholu daje nieprzyjemnie objawy ze strony organizmu. W efekcie osoba uzależniona zaczyna unikać picia. 

Tabletka, która jest wszywana pod mięsień alkoholika, jest mała dlatego jest zupełnie niewidoczna, a także nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Na taką metodę leczenia alkoholizmu decydują się najczęściej osoby, które nie są w stanie samodzielnie odstawić picia. 

Dlaczego wszywka alkoholowa zniechęca do picia?

Sam zabieg zaszycia alkoholowego nie jest skomplikowaną procedurą. Wszywkę można dostać w aptece, a receptę otrzymać od lekarza, który po uprzednim wywiadzie z pacjentem, potwierdzi, iż może ona zostać wprowadzona do organizmu pacjenta. 

Działanie wszywki alkoholowe jest proste. Przez cały czas zaszycia, tabletka uwalnia do krwiobiegu substancję czynną, która po zetknięciu się z alkoholem, powoduje zwiększoną nietolerancję na niego. W ten sposób pacjent zaczyna odczuwać awersję do picia. 

Wszywka alkoholowa hamuje metabolizm alkoholu, a zwielokrotnione dolegliwości przypominające zatrucie alkoholowe, utrzymują się dużo dłużej niż po faktycznym nadużyciu alkoholu. Oprócz tego zaszyty alkoholik po spożyciu może doświadczyć takich objawów jak: zawroty głowy, nudności i wymioty, skoki ciśnienia, agresję. 

Jak długo działa wszywka alkoholowa? 

Czas działania wszywki alkoholowej jest w dużej mierze uzależniony od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Na długość działania wszywko ma wpływ wiele czynników – przede wszystkim dawka, jaka została ustalona przez lekarza. O wysokości dawki decyduje między innymi wiek, płeć oraz waga pacjenta. Specjalista bierze także pod uwagę stopień uzależnienia i ogólne samopoczucie pacjenta. 

Wszywka alkoholowa rozpuszcza się stopniowo, a ten czas może wynieść od kilku miesięcy do nawet roku. Ten czas umożliwia bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego oraz rozpocząć terapię uzależnień, dzięki której powrót do picia będzie o wiele trudniejszy. 

Wszywka alkoholowa w Warszawie – gdzie bezpiecznie się zaszyć? 

Decydując się na wszywkę alkoholową, należy wiedzieć, że zabieg zaszycia powinien odbywać się tylko w bezpiecznym miejscu, pod okiem wyspecjalizowanego w tej kwestii chirurga. Dobranie odpowiedniej dawki do potrzeb pacjenta, a także umieszczenie tabletki w konkretnym miejscu, pomoże skutecznie zniechęcić uzależnionego od alkoholu do ponownego sięgnięcia po substancję. 

Zabieg w klinice przeprowadzającej zaszycie alkoholowe u swoich pacjentów zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Chirurg w miejsce, gdzie będzie zaszyta tabletka znieczula i następnie poprzez małe nacięcie, wprowadza implant. Alkoholik, który nie będzie spożywał w trakcie zaszycia alkoholu, praktycznie nie będzie odczuwał żadnych objawów i szybko zapomni o obecności esperalu w organizmie. 

Wszywka alkoholowa w Warszawie to szansa na wyjście z podstępnego nałogu w kontrolowanych warunkach. Jednocześnie wyspecjalizowana klinika oferuje swoim pacjentom pełną dyskrecje oraz pomoc. 

Related articles

Back to Top