Czy warto pojechać do Wieliczki?

Wieliczka to miasto wyjątkowo kojarzące się z górniczą tradycją. Wszystko to za sprawą znajdującej się na terenie miasta kopalni soli kamiennej – wyjątkowego, znanego na skalę światową zabytku, który co roku gromadzi ponad milion turystów, pragnących na własne oczy zobaczyć piękno i unikatowość tego miejsca.  Obecność  kopalni sprawiła, że Wieliczka stała się miastem typowo turystycznym, gdzie fantastycznie rozwinęły się bazy turystyczne oraz paraturystyczne. Herb miasta również nawiązuje do tradycji górniczej. Znajdują się na nim bowiem narzędzia używane do wydobywania soli – drewniany młot oraz kilofki.

Kopalnia Soli ,,Wieliczka” istotnie jest miejscem, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Podziemna Trasa Turystyczna obiektu jest długa aż na trzy kilometry. Jej obejście zajmuje turystom od dwóch do trzech godzin. Po drodze mają oni okazję odwiedzić 20 komór umiejscowionych na I, II oraz III piętrze kopalni, na głębokościach od 64 do 125 metrów. Całość zabytku składa się z dziewięciu poziomów – ostatni z nich leży zaś 327 metrów pod powierzchnią ziemi. W ,,Wieliczce” panuje unikatowy mikroklimat, nacechowany duża wilgotnością oraz zawartością chlorku sody. Temperatura w kopalni wynosi około 14-16 stopni Celsjusza.

Kopalnia soli Wieliczka

Wróćmy jednak do komór, bowiem to właśnie one stanowią główną i podstawową atrakcję turystyczną. Za najbardziej znaną i reprezentacyjną uchodzi Kaplica Świętej Kingi. Jej posadzka została wyrzeźbiona w jednolitej solnej bryle, zaś żyrandole sporządzone zostały z solnych kryształów. Całość naprawdę robi ogromne wrażenie. W Kaplicy Świętej Kingi znajdują się również płaskorzeźby ilustrujące sceny z Nowego testamentu oraz relikwie świętej. W komorze tej odbywają się również msze oraz koncerty – występowali tutaj między innymi Blackmore’s Night oraz Nigel Kennedy.

Innym wartym zobaczenia miejscem w kopalni jest Komora Warszawa. Ze względu na jej rozmiary jest ona miejscem, w którym odbywają się różne uroczystości górnicze, imprezy sportowe, koncerty muzyczne, a także bale. W komorze znajdują się szklane żyrandole oraz wykonany w bryle soli pomnik górników.

Ze względu na krążącą wokół kopalni legendę warto zobaczyć również Komorę Janowice. Znajdują się tam figury legendarnych postaci, ściśle związanych z tym miejscem pod względem historycznym – Bolesława Wstydliwego oraz jego żony świętej Kingi. Legenda mówi, że to właśnie dzięki  kobiecie, która była wówczas córką władcy Węgier, do Polski mogła trafić kopalnia soli kamiennej, czyli właśnie ,,Wieliczka”.

Kopalnia Soli w Wieliczce jest więc kulturowym miejscem, które z pewnością warto odwiedzić. W 2007 roku została nawet uznana przez magazyn ,,Rzeczpospolita” za jeden z siedmiu cudów Polski. Jest nim niewątpliwie aż do dzisiaj, o czym świadczą tłumy turystów z całego świata, którzy chcą doświadczyć piękna naszej rodzimej kopalni.


Patronat: „Auschwitz Salt Mine Tours – operator wycieczek po MałopolsceRelated articles

Back to Top