Gry i zabawy w fizjoterapii dziecięcej – jak zachęcić dziecko do ruchu?

Aktywność fizyczna jest podstawą prawidłowego rozwoju dziecka. Ruch jest tak samo niezbędny maluchowi jak powietrze, pożywienie, czy sen. Jego brak skutkuje wadami postawy, problemami z mową, pisaniem i czytaniem, dolegliwościami bólowymi i utrudnionym wykonywaniem dowolnych ruchów. Niezwykle szkodliwym skutkiem braku ruchu jest otyłość dzieci. Dzięki aktywności fizycznej zaspokajają one swoje potrzeby poznawania świata i własnego ciała, zdobywania doświadczeń w kontakcie z rówieśnikami i innymi osobami. Aktywność fizyczna stymuluje rozwój: fizyczny, emocjonalny, duchowy, a także społeczny.

Znaczenie ruchu dla organizmu dziecka

Aktywność fizyczna ma olbrzymie znaczenie dla organizmu dziecka. Dzięki niej mięśnie zwiększają swoją objętość, elastyczność i wytrzymałość. Poprawia się ich ukrwienie. Podnosi się poziom mineralizacji kości. Usprawnia się układ krążenia i układ oddechowy. Serce ulega wzmocnieniu, a pracujące mięśnie ułatwiają krążenie krwi w organiźmie. Podnosi się poziom sprawności pracy jelit i żołądka, wydolność nerek i wątroby. Szybciej dojrzewają ośrodki w mózgu odpowiedzialne za wykonywanie różnych ruchów, co sprzyja rozwojowi motoryki. Dziecko dzięki aktywności fizycznej poznaje świat, staje się bardziej samodzielne, kształtuje swoją pamięć i koncentrację uwagi. Ruch w grupie rówieśniczej sprzyja zachowaniom prospołecznym i przestrzeganiu różnych zasad. Rozwija także osobowość dziecka i kształtuje jego charakter. Odpowiednia dawka codziennego ruchu wpływa na rozwój prawidłowego chwytu, który ma ogromne znaczenie w nauce pisania oraz gałek ocznych potrzebnych do czytania, a także stymuluje rozwój mowy. Daje dziecku okazję do oceny własnych możliwości i rozwija wiarę we własne siły, a co jest niezwykle istotne, podnosi poziom endorfin, dzięki którym dziecko jest radosne i szczęśliwe. 

W jaki sposób zachęcać dzieci do ruchu?

Najlepszym sposobem zachęcenia dziecka do ruchu jest aktywne spędzanie z nim czasu wolnego. Maluch naśladuje zachowania dorosłych. Jeśli rodzic jest aktywny fizycznie, to takie same zachowania będzie przejawiało jego dziecko. Zachęta do ruchu odbywa się w sposób naturalny. Rodzice, spędzający większość czasu przed telewizorem, spowodują identyczne zachowania swoich dzieci. Doskonałe formą rodzinnej aktywności będą spacery, wyprawy w góry lub do lasu, wycieczki do parku, jazda na rowerze lub rolkach. Rodzice mogą również zachęcić malucha do różnych dyscyplin sportowych, aby mógł wybrać tę, która sprawia mu najwięcej przyjemności i satysfakcji. Kolejnym krokiem jest wspieranie na każdym etapie uprawiania sportu, docenianie każdego sukcesu i dawanie szczególnego wsparcia w momentach niepowodzeń i porażek. Warto pokazać dziecku, jak wiele satysfakcji, dobrej zabawy niesie ze sobą uprawianie sportu. Rodzić powinien uatrakcyjniać aktywność fizyczną, proponować coraz bardziej różnorodne zabawy i gry, gdyż maluchy często szybko się nudzą, szczególnie te najmłodsze. Dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat opanowują podstawowe umiejętności takie jak: bieganie, rzucanie piłki, skakanie, chodzenie po równoważni w postaci krawężników. Im więcej umiejętności opanują w tym okresie, tym łatwiej będzie im uprawiać wybraną dyscyplinę sportową. 

Jakie gry i zabawy ruchowe można wykorzystać w fizjoterapii dziecięcej?

Fizjoterapia dziecięca obejmuje doradztwo, opiekę i leczenie dzieci z opóźnieniami rozwojowymi lub różnego rodzaju zaburzeniami ruchowymi. Większość swojej uwagi skupia na dzieciach z problemami motorycznymi, które biorą swój początek w patologiach neurologicznych, takich jak porażenie mózgowe. Kolejną grupą pacjentów są patologie urazowe, na przykład skoliozy i deformacje stopy oraz choroby, na przykład astma lub mukowiscydoza. Działania fizjoterapeuty skierowane są nie tylko do dzieci wymagających stałego nadzoru ze względu na możliwość pojawienia się problemów rozwojowych, ale również do tych, które nie mają jakiejkolwiek patologii. Proponowane są im wtedy działania edukacyjne, których celem jest profilaktyka. Fizjoterapia dziecięca zawsze odbywa się poprzez zabawę, by dziecko chętniej brało w niej udział. Dla małych dzieci niezwykle atrakcyjne są ćwiczenia polegające na udawaniu zwierząt, na przykład skakanie jak żabka, na jednej nodze jak bocian, robienie kociego grzbietu. Mogą być to ćwiczenia z wykorzystaniem na przykład piłki.  Turlanie jej, łapanie i rzucanie. Bardzo ważne są te kształtujące prawidłowa sylwetkę i odciążające kręgosłup, wykonywane w pozycjach niskich: siad skrzyżny, klęk podparty, leżenie przodem, tyłem i czworakowanie. Naciskanie różnych części ciała z dość dużą, ale kontrolowaną siłą, lekki masaż pleców i wiele innych. 

dzieci

Fizjoterapeuta dziecięcy w Gdańsku

Fizjoterapeuta dziecięcy w Gdańsku może pomóc w wielu chorobach dziecka od urodzenia aż do 18 roku życia, ponieważ na różnych etapach jego rozwoju konieczna jest znajomość innych, specjalistycznych metod usprawniania dzieci. W związku z tym  rozwinęły się specjalizacje fizjoterapeutyczne: fizjoterapia niemowląt i małych dzieci oraz fizjoterapia skolioz i wad postawy. Nieprawidłowości rozwoju psychoruchowego wcześnie wykryte, a następnie korygowane przez fizjoterapeutę niemowląt, mogą całkowicie ustąpić lub ułatwić dalszy rozwój dziecka w sposób maksymalnie zbliżony do prawidłowego. 

Related articles

Back to Top