Sklep wygodny dla klienta – jakie wyposażenie sklepu wybrać?

Dobierając wyposażenie do sklepu, warto zastanowić się nad tym, jaką ścieżkę najczęściej obiera klient podczas typowych zakupów. Cele są często sprzeczne: sklep chce mieć jak największy zysk, podczas gdy klient często chce kupić tylko to, czego naprawdę potrzebuje. Jak spotkać się w połowie drogi? Jak powinny być dobrane i rozstawione meble sklepowe w zależności od rodzaju placówki?

 

Jak dobrze zorganizować przestrzeń?

 

Przestrzeń, którą widzi klient po wejściu do sklepu, jest jego wizytówką, dlatego też jej aranżacja nie może być dziełem przypadku. Rozstawienie regałów powinno być poprowadzone tak, by dawać dogodne dojście do kasy, lecz też pozwolić klientowi na zobaczenie jak największej ilości produktów.

Pomaga w tym wszystkim tematyczne ułożenie towaru, dzięki czemu i klienci i pracownicy mogą łatwo i szybko znaleźć to, co jest w danej chwili najbardziej potrzebne. Warto wybierać przy tym regały, które ułatwią oznaczenie, gdzie znajduje się dany produkt, by zyskać większe wrażenie uporządkowania.

meble sklepowe

Najczęstsze ustawienia regałów sklepowych to ustawienie prostopadle lub równoległe. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, staraj się, by klienci czuli jak największy komfort podczas przechadzania się po alejkach. Oznacza to, że nie mogą oni czuć się zbytnio przytłoczeni nadmiarem przestrzeni, ani też mieć problemów z przejechaniem wózkiem pomiędzy alejkami. Szerokość optymalna powinna pozwalać na swobodne wyminięcie się dwóch wózków.

 

Dobór odpowiednich regałów

 

Regałów sklepowych nie dobieramy w ciemno, lecz dopasowujemy je do rodzaju produktów, jakie będą na sobie unosić. W przypadku towarów o większej wadze regały powinny być mocniejsze, bardziej wytrzymałe. Z kolei przy produktach lekkich, możemy wybrać lżejsze konstrukcje o mniejszym zakresie udźwigowym. Liczy się także ich wysokość, którą dobieramy do metrażu sklepu. Im większa hala, tym regały mogą być wyższe. Jest to nawet wskazane, ze względu na większą ilość towaru, lecz z kolei w małych sklepikach wystarczą niższe półki, które nie będą przytłaczały klientów i pracowników, a przy tym umożliwią personelowi większą kontrolę nad tym, co się dzieje w sklepie.

Dbamy o odpowiedni dobór stoisk kasowych – powinny one dawać możliwość zamontowania niewielkich półeczek na dodatkowe produkty, którymi klient może się zainteresować, czekając na swoją kolej przy kasie.

Dbamy też o właściwy dobór regałów piekarniczych, warzywnych, czy też chłodzących. Regały chłodzące mogą przybierać formę zamykanej lodówki lub też być otwartą półką, na którą można swobodnie sięgać. Niezależnie od modelu, dobrane umeblowanie dobrej jakości spełnia określone warunki, zapewniając danym produktom stosowne warunki przechowywania.

regały w sklepie

Etapy ścieżki zakupowej w sklepie

 

Najpierw pojawia się potrzeba. Następnie klient poszukuje produktu, który mógłby tę potrzebę zaspokoić, zaczynają się rozważania na temat możliwości zakupu, porównywanie produktu, aż wreszcie zapada decyzja o nabyciu produktu, który ostatecznie ląduje w torbie klienta. To jest tak zwana ścieżka zakupowa typowego konsumenta. Wykwalifikowani sprzedawcy dobrze wiedzą, że odpowiednie rozłożenie produktów ma niebagatelne znaczenie. Wciąż pokutuje przekonanie, że to, co znane i droższe, jest też lepsze, dlatego tego typu produkty są umieszczane na wysokości oczu. Mniej znane, tańsze produkty – lądują nieco niżej. Umieszczanie droższych produktów w strategicznych miejscach znacząco przekłada się na ich poziom sprzedaży, a tym samym na większy zysk sklepu. Znając etapy ścieżki zakupowej klienta i zaopatrując się w dobrej jakości meble sklepowe, skazujesz swój biznes na pełen sukces!

Related articles

Back to Top