Rodzaje produktów opakowaniowych

Obecnie mamy do czynienia z ogromną różnorodnością produktów opakowaniowych. Obejmują one jednorazowe i wielorazowe pojemniki na żywność, papierowe torebki, koperty, kartonowe pudła i wiele innych. Co jednak tak naprawdę o nich wiemy? Jakie wymagania muszą spełniać opakowania produktowe, by mogły być bezpiecznie dopuszczone do obrotu?

Jakie mamy rodzaje produktów opakowaniowych?

Na to pytanie potrafi odpowiedzieć praktycznie każdy. Wyróżniamy choćby przykłady wspomniane już na wstępie, a także tekturę falistą, czy też tzw. chipsy styropianowe, stosowane jako wypełnienie pustych przestrzeni, chroniące delikatne przedmioty przed uszkodzeniem. Mówiąc o opakowaniach, warto bliżej przyjrzeć się choćby materiałom, z których zostały wytworzone.

Tektura falista

Jest to jeden z rodzajów opakowania, jaki doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju. Jest tak ze względu na to, że materiał ten może z powodzeniem zastąpić opakowania z tworzywa sztucznego, pomagając chronić środowisko. Poza tym tekturę falistą można z powodzeniem recyklingować, jako że nie zawiera ona dodatków sztucznych substancji, jakie by ten recykling utrudniały lub wręcz uniemożliwiały.

Granulat papierowy

Jest to dosyć nowe rozwiązanie, umożliwiające nadanie papierowi dowolnego kształtu, dzięki czemu wypełnienie opakowania może być nie tylko ekologiczne, lecz też i estetyczne. Dodatkowym plusem jest to, że granulat może być wyprodukowany w dowolnym kolorze, a do tego, podobnie jak tektura falista nadaje się w pełni do recyklingu.

Tektura z trawy

Podobnie jak granulat papierowy, tektura falista z trawy jest stosunkową nowością, na jaką można natknąć się najczęściej w ramach zakupu produktów wegańskich. Doskonale wspiera ideę zrównoważonego rozwoju, dlatego też najczęściej idzie w parze ze sprzedażą produktów ekologicznych i dobrych dla wegetarian. Jest kolejnym tworzywem, jakie można w pełni oddać do przetworzenia. 

Drewno

produkty opakowanie kartonyJest praktycznie idealnym przykładem materiału na opakowania wielokrotnego użytku. Wytwarza się z niego nie tylko część ze wspomnianych wyżej materiałów opakowaniowych, lecz też skrzynki na jabłka i innego rodzaju opakowania, jakie wielokrotnie są wykorzystane ponownie do zapakowania kolejnego produktu lub w roli dekoracji. Drewno można przetwarzać wiele razy lub zabezpieczyć je na wiele sposobów tak, by służyło jeszcze długie lata, zanim zakończy żywot.

Jakie wymagania muszą spełniać produkty opakowaniowe?

Istnieją liczne standardy, zgodnie z którymi producenci są zobligowani do kontroli jakości i bezpieczeństwa produktów opakowaniowych. Jednym z nich jest standard BRC packaging. Według tego standardu opakowania są podzielone na dwie kategorie:

  • Opakowania przeznaczone do zabezpieczania wyrobów wysokiego ryzyka, lecz nie mające z nimi bezpośredniego kontaktu. 
  • Opakowania przeznaczone do pakowania wyrobów wysokiego ryzyka, a do tego wchodzące z produktem w kontakt bezpośredni.

Mówiąc o wyrobach wysokiego ryzyka, można wspomnieć o produktach dla alergików, niemowląt, kosmetykach lub żywności. Wymagania zawarte w standardach BRC IoP zawierają aż 6 rozdziałów, które dotyczą kolejno:

  • zaangażowania kierownictwa w procesy udoskonalania,
  • zarządzania sytuacjami kryzysowymi,
  • systemów zarządzania jakością i bezpieczeństwem wyrobu,
  • wytycznych dotyczących standardów w zakładzie pracy,
  • kontroli procesu produkcji i samego produktu,
  • personelu.

Opakowania dopuszczane do kontaktu z wyrobem nie mogą być źródłem skażenia chemicznego, promieniotwórczego, a w przypadku żywności nie mogą mieć wpływu na zmianę składu lub wyglądu, czyniąc produkt niebezpiecznym dla zdrowia lub po prostu nienadającym się do wykorzystania. 

Stosowane materiały opakowaniowe muszą być poddane badaniom pod wyżej wymienionym kątem. Często w tym celu wykonuje się tzw. badania organoleptyczne, wykorzystując w tym celu zmysły ludzkie, wykrywające obecność niepożądanych barwników, nieodpowiedniej faktury lub niewłaściwego zapachu. W badaniu biorą wówczas udział osoby z potwierdzoną wrażliwością sensoryczną. 

Standard BRC packaging – dlaczego warto go wdrożyć?

Przeprowadzanie procesów produkcyjnych oraz dystrybucyjnych na podstawie potwierdzonych, ocertyfikowanych standardów czyni firmę w oczach klienta wartą wyboru i godną zaufania. Ponadto, standardy BRC są uznawane na arenie międzynarodowej, dzięki czemu ich wdrożenie znacząco ułatwi wejście na ogólnoświatowy rynek.

Related articles

Back to Top