Jak wygląda dezynfekcja w prosektorium?

Dezynfekcja to metoda pozbywania się skażenia i wszelkich niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Wykorzystywana ona jest w bardzo wielu dziedzinach życia codziennego oraz gospodarki, a w szczególności jest niezbędna tam, gdzie mamy do czynienia ze skażeniem wywołanym zwłokami. 

Takimi miejscami są m.in. prosektoria, w których prowadzi się sekcję zwłok i inne badania mające na celu ustalenie przyczyny zgonu, wykonanie badań naukowych i zebranie innych ważnych informacji. Dezynfekcja tego typu miejsc pozwala na bezpieczną pracę i znaczne zminimalizowanie przedostania się niebezpiecznych zarazków poza prosektorium. 

dezynfekcja prosektorium

 

Jakie przepisy regulują utrzymanie zasad higieny w prosektorium?

Działanie prosektorium opiera się w dużym stopniu na różnych zasadach i przepisach higieny oraz bezpieczeństwa. Przestrzeganie tych wymogów prawnych jest bardzo ważne, ponieważ takie miejsca jak prosektoria mogą być źródłem bardzo wielu niebezpiecznych dla zdrowia patogenów, dlatego odpowiednia dezynfekcja i higiena pracy odgrywa tutaj bardzo ważną rolę. 

Przepisy regulujące tę działalność można znaleźć np. w  Rozporządzeniu ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 10 kwietnia 1972 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach anatomii patologicznej, w prosekturach oraz w pracowniach histopatologicznych i histochemicznych, a także w Ustawie z dnia 30 marca 1965 r. o bezpieczeństwie i higienie pracy. Zawarte tam przepisy i zasady określają wiele aspektów pracy w prosektoriach i innych tego typu miejscach. Stosowanie się do tych przepisów jest niezbędną kwestią w przypadku prowadzenia tego typu działalności. 

 

Kto może realizować usługę dezynfekcji prosektorium?

Dezynfekcja prosektorium lub też dezynfekcja funeralna to bardzo skomplikowana czynność, która wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz dostępu do specjalistycznych urządzeń, metod i środków chemicznych. Dostęp do tych wszystkich narzędzi i niezbędne doświadczenie posiadają jedynie profesjonalne firmy specjalizujące się w realizowaniu tego typu usług

Przedsiębiorstwa tego typu muszą posiadać odpowiednio przeszkolony w tym zakresie personel, który przeszedł stosowne praktyki w prosektorium. Korzystając z pomocy takich firm można mieć pewność, że czynności dezynfekujące zostaną przeprowadzone w zgodzie z wszelkimi zasadami higieny i bezpieczeństwa, przez co ich skuteczność będzie na bardzo wysokim poziomie. 

W przypadku tak poważnego zagrożenia mikrobiologicznego, jakie może mieć miejsce w prosektorium, profesjonalne działania w tym zakresie są niezbędne i wymagane przez prawo. Stosowanie innych nieprofesjonalnych sposobów dezynfekcji jest w tym przypadku surowo zabronione, ponieważ może doprowadzić do poważnego zagrożenia zdrowia i życia pracowników prosektorium oraz innych osób.

dezynfekcje funeralne

 

Jakie metody wykorzystuje się podczas odkażania prosektorium?

Dezynfekcja prosektorium to dość skomplikowana czynność, która wymaga stosowania specjalistycznych metod i środków. Z tego względu firmy specjalizujące się w tego typu działaniach stosują najczęściej odpowiednio dobrane środki chemiczne, które posiadają niezbędne certyfikaty jakości i skuteczności

Środki tego typu są stworzone specjalnie z myślą o neutralizacji różnego rodzaju zagrożenia mikrobiologicznego w takich miejscach jak prosektorium lub inne lokalizacje, które zostały skażone przez zwłoki. Preparaty dezynfekujące wykorzystywane są zazwyczaj do oczyszczania różnych powierzchni, które miały kontakt ze zwłokami lub innymi źródłami skażenia i niezbędnych drobnoustrojów.

Oprócz dezynfekcji powierzchni niezbędne jest także oczyszczenie powietrza w prosektorium, ponieważ wiele wirusów, bakterii i innych niebezpiecznych dla zdrowia patogenów przenosi się również w powietrzu. W tym celu najczęściej stosuje się dość popularną i bardzo skuteczną metodę ozonowania wnętrza. 

Pozwala ona na pozbycie się wszelkich chorobotwórczych drobnoustrojów, a także zneutralizuje wszystkie nieprzyjemne zapachy. Działanie tej metody opiera się na rozpyleniu ozonu w formie gazu, które ma bardzo silne właściwości odkażające. Cząsteczki ozonu skutecznie i szybko radzą sobie ze zwalczeniem różnego rodzaju zagrożenie mikrobiologicznego, przez co metoda ta jest tak często stosowana w sytuacjach i miejscach o wysokim poziomie zagrożenia mikrobiologicznego.  

Oprócz tych metod stosuje się także inne, które polegają na rozpylaniu różnego rodzaju środków dezynfekujących we wnętrzu. Jednak z pewnością stosowanie preparatów do odkażania powierzchni oraz ozonowanie jest najczęściej wykorzystywanymi w takich zastosowaniach sposobami na pozbycie się niebezpiecznego dla zdrowia skażenia mikrobiologicznego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o profesjonalnym sprzątaniu skontaktuj się z firmą Vector.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!

 

Related articles

Back to Top