Porównanie 3 najpopularniejszych sztuk walki

Krav Maga jest jednym z najbardziej znanych i cenionych sportów walki. Poza nią, istnieje wiele uznanych metod samoobrony. Poznaj 3 najczęściej stosowane sztuki walki, ich podobieństwa i różnice.

Sztuki walki obecnie

Krav maga, karate i boks, stanowią najbardziej popularne sporty walki, jakie stosowane są na całym świecie. Stale zwiększa się liczba szkół oraz kursów z konkretnych sztuk walki. Coraz więcej jest osób, które pragną poznać liczne, często różniące się od siebie sztuki walki lub/ i systemy samoobrony.

Największą popularnością, sporty i sztuki walki cieszyły się w latach 90 XX wieku. Do dziś, stale rośnie zainteresowanie różnymi sztukami walki. Istnieje wiele zalet, jakie wiążą się z uczestniczeniem na taki kurs. Zdobycie umiejętności zapewnia nam bezpieczeństwo. Intensywność i częstotliwość treningów zapewnia nam spalanie tkanki tłuszczowej, rzeźbienie sylwetki oraz zwiększanie wydolności organizmu i kondycji.

Porównanie sztuk walki – pochodzenie i znaczenie

Same okoliczności powstania tych sztuk walki znacznie różnią się od siebie. Powstanie Krav Magi datuje się na lata 30 ubiegłego wieku w Palestynie. Założyciel, Imi Lichtenfeld trenował w ten sposób Izraelskie Siły Obronne. Okoliczności powstania tej sztuki walki to chęć stworzenia systemu obronnego, który nie zawiera elementów przemocy. Mogą go trenować dzieci, młodzież, osoby dorosłe i starsze. Krav Maga oznacza dosłownie ‘’walkę wręcz’’ w języku hebrajskim.

Karate z kolei jest znane już od początków wieku XX. Karate oznacza w języku japońskim ‘’puste ręce’’. Ta sztuka walki powstała na Okinawie w istniejącym wówczas Królestwie Ryukyu. Obecnie, Okinawa należy do terenów Japonii. Twórcą karate uznawany jest Sokon ‘’Bushi’’ Matsumura, który sprawował władzę nad ochroną Królestwa Ryukyu. Sokon znał dobrze sztuki walki, które wówczas uchodziły za najstarsze. Karate ma swoje korzenie w okinawskim Te, chińskim ch’nan fa z Shaolin, oraz Jigen-Ryu – japońską sztukę walki.

bokser

Początki popularnej sztuki walki, jaką jest boks, sięgają czasów starożytności. Walka na pięści była znana w starożytnym Rzymie i Grecji. Obecnie, sport ten jest bardzo komercyjny. Niewiele osób interesuje się jego historią. Współczesne zawody i walki bokserskie są organizowane od przeszło 100 lat. Pod koniec lat 80 XX wieku, wprowadzono wymóg polegający na noszeniu rękawic. Obecnie, sport ten jest bardzo kojarzony z przemocą. Niemniej jednak, na całym świecie istnieje wiele szkół sportów walki, w której naucza się boksu.

Techniki i założenia

Krav Maga oraz karate mogą być odbierane jako przeciwieństwo. W karate bowiem, uczestników szkoli się tak, aby mógł on wykorzystać siłę przeciwnika by się obronić. Dodatkowo, założeniem związanym z filozofią karate, jest dokonywanie czynów, które przekraczają nasze możliwości. Trzeba również dodać, że do powstania i rozpowszechnienia się Krav Magi, boks, karate i podobne sporty walki, były uważane za systemy samoobronne. Zarówno założenia boksu, jak i karate zakładają, że należy wykorzystać przeciwnika, pokonując go w ten sposób. Krav Maga z kolei uczy precyzyjnego zadawania ciosów tak, aby unieszkodliwić przeciwnika. Krav Maga ma również na celu unieszkodliwienie przeciwnika w jak najkrótszym czasie.

Podczas gdy w boksie zawodnicy okładają się pięściami, w karate jest to po prostu zadawanie ciosów w różne części ciała. W Krav Madze nie ma elementów walki.

Filozofia i wpływ na psychikę

Karate, w przeciwieństwie do boksu i Krav Magi, ma silnie rozwiniętą filozofię, Istnieje wiele powodów, dla których decydujemy się na oprawianie karate. Część osób rezygnuje całkowicie z walki, na rzecz układów ‘’kata’’, które są kojarzone z tańcem. Są to dopracowane ruchy wykonywane po kolei, we właściwym rytmie i z odpowiednim oddechem.

Karate oraz Krav Maga podobne są poprzez wywieranie ogromnego wpływu na psychikę ucznia. Krav Maga ma kształtować cierpliwość, samodyscyplinę oraz regularność. Dodatkowo, założeniem Krav Magi jest działanie w spokoju, z pozytywnym nastawieniem. Karate przypomina bardziej agresywną walkę, w której istnieje specjalna technika oddechu. W karate bardzo znanym sposobem na pokazanie swojej siły jest rozbijanie cegieł lub desek. Boks z kolei skupia się na walce z przeciwnikiem, bez zbędnych rekwizytów.

Krav Maga nie stanowi części żadnej filozofii i nie jest związana ze stylem życia czy działania, tak samo jak boks.

Jeżeli zainteresowała Cię Krav Maga i chciałbyś/ chciałabyś spróbować swoich sił na treningu to zachęcamy do zapisania się na kurs samoobrony w Krav Gym.

Related articles

Back to Top