Jak dopasować rozmiar rączki rakiety tenisowej?

Na dobór odpowiedniego rozmiaru rączki rakiety tenisowej istnieje co najmniej kilka sposobów, które za chwilę przedstawimy. Na jakie aspekty trzeba zwracać uwagę, by dokonać najlepszego wyboru? I w czym pomagają owijki?

Jak dobierać rozmiar rączki?

Tabele oznaczeń

Rozmiar rączki w rakiecie do tenisa to istotny parametr, poprawiający komfort gry w znaczącym stopniu. Producenci rakiet stosują dwa rodzaje oznaczeń: podane w calach lub zastosowanie litery L, lub G ze stosowną cyfrą od 0 do 5. Poniżej rozszyfrujemy poszczególne oznaczenia:

  • L0 – polecane dla dzieci poniżej 145 cm.
  • L1 – kobiety z małymi dłońmi i dzieci, o wzroście 140 – 155 cm.
  • L2, L3 – gracze o przeciętnej wielkości dłoni (L2 – 155 do 168 cm, L3 –168 do 188 cm).
  • L4, L5 – gracze o dużych dłoniach (wzrost powyżej 188 cm).

Kryterium związane ze wzrostem zakłada, że im wyższy wzrost, tym większe dłonie zawodnika. Często się to sprawdza, lecz dla większej pewności są też inne sposoby na wyznaczenie idealnego rozmiaru.

Chwyt ręką grającą

Jeśli masz możliwość zapoznać się z rakietą “na żywo”, po prostu chwyć ją w dłoń. Zwróć uwagę na szczelinę, jaka powstaje pomiędzy dłonią a końcówką palców. W tę szczelinę włóż palec drugiej ręki. Jeśli widzisz luz, rakieta jest za duża. Analogicznie, jeśli palec mieści się ledwo lub wcale, wówczas musisz poszukać większego rozmiaru. Z kolei jeśli palec pasuje idealnie, udało Ci się znaleźć rakietę.

Pomiar linijką

Jeśli kupujesz rakietę przez internet, musisz wypróbować nieco inną metodę. W sieci na wielu stronach dostępne są gotowe tabele, na których przeliczone są rozmiary rakiet podane w calach na centymetry. Znajdź taką tabelę, po czym sięgnij po linijkę. Przyłóż ją do ręki, którą będziesz grać. Pomiar wykonaj od środka dłoni do czubka palca serdecznego.

Następnie przelicz wynik uzyskany w centymetrach na cale. Dla ułatwienia sprawdź, które z oznaczeń (L3, L4 itd.) jest najbliższy Twojemu wynikowi. W ten sposób bez problemu będziesz szukać swojej rakiety zarówno wśród producentów amerykańskich, jak i europejskich.

Jak ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru rakiety?

W dużej mierze przekłada się on na komfort gracza. Dobrze dopasowany rozmiar sprawia, że chwyt gracza jest pewny i daje mu większą kontrolę nad manewrowaniem rakietą. Chodzi też o to, by nie obciążać nadgarstka. Dobry rozmiar to wygodny chwyt, a to pozwala uniknąć niepotrzebnego dyskomfortu i ewentualnych urazów. 

rakieta i piłka do tenisa

Owijki tenisowe – czy warto w nie inwestować?

Skuteczna amortyzacja drgań

W porównaniu z rakietą zakup owijek tenisowych – bazowych lub zewnętrznych – jest już w zasadzie niedrogą sprawą. Owijka pomaga amortyzować drgania – im grubsza, tym bardziej. Dzieje się to jednak kosztem zmniejszenia czucia rakiety, dlatego też gracze profesjonalni stawiają raczej na cieńsze modele. Jeśli jednak grasz rekreacyjnie, możesz wybrać grubszy model, tłumiący drgania. 

Absorpcja nadmiaru wilgoci

Owijka podnosi komfort gry również poprzez wchłanianie potu – dzięki temu rakieta nie będzie ślizgać Ci się w rękach w połowie meczu, psując Ci przyjemność z grania i pogarszając wynik. Zastosowanie owijki pozwala również zmniejszenie ryzyka pojawienia się nieprzyjemnych pęcherzy. 

Owijka “klejąca” czy “sucha”?

Innym parametrem owijki, na jaki warto zwrócić uwagę, jest jej struktura. Wyróżniamy owijki “klejące” i “suche” – te pierwsze bardziej przywierają do dłoni, zwiększając pewność chwytu, a także przekładając się na możliwość zmniejszenia siły wkładanej w uderzenie. Jest to jednak rodzaj wywołujący u niektórych pewien dyskomfort. Z kolei owijki suche gwarantują mniejszą przyczepność i z kolei mogą być znacznie przyjemniejsze w dotyku. 

Sklep sportowy dla tenisistów – co wybrać?

Owijki to ten element rakiety, który podlega wymianie co kilka miesięcy – dlatego też możesz z powodzeniem testować różne modele i po jakimś czasie znaleźć ten najlepszy dla siebie. Znajdziesz z powodzeniem w sklepach internetowych z owijkami tenisowymi, takich jak Come-On. Zaoszczędzisz w ten sposób czas na wychodzeniu z domu, a zamówionym towarem możesz cieszyć się już w ciągu kilku dni. 

Related articles

Back to Top