Jak dobrać odzież snowboardową?

Jazda na snowboardzie daje wiele frajdy, adrenaliny i jest świetną formą aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. To wszystko jednak można odczuć jedynie wówczas, kiedy jest się do jazdy na desce dobrze przygotowanym. Mowa tutaj zarówno o dobraniu właściwej deski snowboardowej, jak i wszystkich dodatkowych rzeczy, które są niezbędne do zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa snowboardzistom. W tym artykule piszemy o tym, w jaki sposób dobierać odzież snowboardową i o czym nie zapominać.

Jaka powinna być odzież do snowboardu?

Wybierając poszczególne ubrania, w których chcesz przebywać podczas jazdy na snowboardzie, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii i wiedzieć, czego szukać. Bo choć wydaje się, że wystarczy zaopatrzyć się w ciepłą kurtkę i buty, tak jak na co dzień podczas zimy, te wytyczne mogą nie wystarczyć. Dlaczego? Ponieważ długi wysiłek wymaga odpowiedniej odzieży, a oprócz tego potrzebne są wówczas dodatkowe elementy, które warto mieć na sobie, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Wybierając odzież do jazdy na stoku, warto zatem szukać jej w sklepach z odzieżą dla snowboardzistów. Wówczas będziesz mieć pewność, że poszczególne materiały są dobrze dobrane do konkretnego rodzaju aktywności, a nie wyłącznie do osłony przed zimnem.

Podstawy, czyli kurtka do snowboardu

Warto wiedzieć, że dobra odzież sportowa posiada specjalną membranę, która jednocześnie pozwala ciału swobodnie oddychać i chroni przed zimnym powietrzem. Nie ma wątpliwości, że podczas aktywności fizycznej ciało rusza się znacznie bardziej intensywnie, niż w drodze do pracy czy na spacerze, dlatego potrzebna jest właśnie taka kurtka, która nie będzie jedynie zatrzymywała ciepła, bo wówczas ciało się przegrzewa, a ruch jest niekomfortowy i jednocześnie sportowiec jest narażony na przeziębienie przez przegrzanie.

Dobrze osłonięte dłonie

Drugim istotnym do jazdy na snowboardzie elementem odzieży są rękawice. Powinny one dobrze ogrzewać i mieć możliwość dopasowywania zapięcia do ręki. Podczas jazdy na desce rąk nie można trzymać w kieszeniach ani pocierać w celu ogrzania, dlatego rękawice sportowe powinny być grube, aby zabezpieczać ręce przed bardzo niskimi temperaturami.

Bardzo istotna jest również wspomniana możliwość dopasowywania zapięć, ponieważ w zależności od kurtki czy rękawów bluzy, szerokość mankietów może się nieznacznie różnić, a ważne jest, aby każdy snowboardzista czuł się pewnie, mając każde ubranie dobrze dopasowane.

Ochraniacze do snowboardingu

Bardzo istotnym elementem ubioru dla każdego snowboardzisty są również ochraniacze, które są nieodzowne w momencie upadku. Mogą to być ochraniacze kręgosłupa, jak i odcinka lędźwiowego, kości ogonowej, bioder czy też kolan bądź nadgarstków. Dzięki nim przewrócenie się czy zderzenie lub upadek nie muszą skończyć się urazem, dlatego bardzo ważne jest, aby je nosić podczas jazdy.

Są to profesjonalne ochraniacze mocno przytwierdzone do danej części ciała, tak aby nie zmieniały swojego położenia. Posiadają one ochronne elementy, dzięki którym snowboardzista nie uderza bezpośrednio w kość.

Kask, czyli niezbędna ochrona głowy

Oczywiście do podstawowych i niezbędnych części ubioru snowboardzistów należy również kask zakładany na głowę, która jest tak samo narażona na obrażenia, jak każda inna część ciała. Dobrze wykonany kask posiada warstwę, która pozwala skórze głowy swobodnie oddychać, a także ochraniacze uszu, dzięki którym uszy nie marzną w czasie jazdy. Przy wyborze kasku warto kierować się sprawdzoną marką, a także certyfikatami bezpieczeństwa, którymi są one opatrzone. Dzięki temu wiesz, że kupujesz dobry produkt, który odpowiednio zadziała w przypadku przewrócenia się.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oczywiście do podstawowego ubioru należą również dobre spodnie oraz gogle. Jeśli chodzi o spodnie, podobnie jak kurtka powinny one przepuszczać powietrze i jednocześnie ogrzewać. Bardzo ważne w ich przypadku jest również to, aby były nieprzemakalne, bo przecież mają do czynienia ze śniegiem niemal cały czas, czy to w czasie jazdy, czy podczas upadku. Warto pamiętać również o goglach, dzięki którym widoczność jest niczym niezaburzona – najlepiej wybrać takie, które chronią przed promieniami UV i które nie będą zaparowywały, czyli gogle przeznaczone specjalnie do jazdy na snowboardzie.

Related articles

Back to Top