Różnica między renderingiem a wizualizacją 3D

Architekci, deweloperzy, producenci, budowlańcy, przedsiębiorcy wykorzystują wizualizację 3D do prezentowania swoich produktów. Jest to doskonałe narzędzie wykorzystywane w strategii marketingowej wielu firm, coraz częściej wykorzystywane w celu osiągnięcia satysfakcjonujących zysków finansowych. Wizualizacja 3D często mylona jest z renderingiem, bądź oba pojęcia używane są zamiennie.

Czym właściwie są wizualizacja?

Wizualizacja jest sposobem przekazywania informacji dzięki metodom stosowanym w grafice. Za pomocą specjalnych programów komputerowych tworzy się trójwymiarowy obraz jakiejś przestrzeni. Mogą być one wykorzystywane niemal w każdej branży, od architektury, budownictwa, aranżacji wnętrz po medycynę i przemysł także filmowy, do tworzenia obrazów 3D. Wizualizacja umożliwia w sposób niezwykle efektowny przedstawienie obiektu nie tylko architektonicznego, ale również zaaranżowanego wnętrza. Pozwala klientowi zobaczyć realistyczny obraz projektu, dzięki czemu ułatwia mu podjęcie decyzji o jego kupnie, przenosząc go do wirtualnej rzeczywistości, bo przecież obiekt architektoniczny nie został jeszcze zrealizowany. To doskonałe narzędzie marketingowe, wykorzystywane między innymi przez:

  • producentów,
  • deweloperów,
  • architektów,
  • projektantów.

Stąd tak duża popularność wizualizacji 3d, ponieważ obrazy tego typu przykuwają uwagę potencjalnych klientów realistycznym obrazem najwyższej jakości, który w wielu przypadkach trudno odróżnić od tradycyjnej fotografii. Najczęściej spotykanymi wizualizacjami są te stworzone dla przedstawienia obiektów architektonicznych, wnętrz, mebli, centrów handlowych i sklepów, biurowców, ale także samochodów, jachtów. Za jej pomocą tworzy się katalogi różnych produktów, strony www, katalogi online. Projektant lub grafik ma możliwość wprowadzenia zmian w obrazie 3D w każdym momencie na życzenie klienta, na przykład  zmienić aranżację pomieszczenia,  ustawienie mebli biurowych, kolor budynku, rozmieszczenie pomieszczeń, przedstawić jakiś produkt w korzystniejszej dla sprzedawcy formie. Wizualizacja pozwala nam również odbyć spacer po wymarzonym domu, jakbyśmy byli w jego środku i przyglądali się wszystkim jego elementom z każdej strony. Takie możliwości daje nam wykorzystanie technologii 360 stopni. Tworząc wizualizację jakiegoś modelu grafik przedstawia go w trójwymiarowej płaszczyźnie w taki sposób, aby był on zbliżony do rzeczywistego obrazu danego obiektu. W swej pracy musi być wyposażony w wiele umiejętności, między innymi projektowania, znajomości kompozycji, symetrii obrazu, a także fotografii, koloru, technologii cyfrowej.

Co to jest rendering?

Renderowanie oznacza przedstawienie stworzonego modelu w taki sposób, jakby został poddany działaniu światła, powodującego cieniowanie, naświetlanie, refleksję i refrakcję i inne procesy przez nie wywoływane. To proces przetwarzania danych z komputera na obraz, który polega na przetwarzaniu danych wejściowych na inne dane wyjściowe, czego efektem jest iluzja przestrzenności na płaskim monitorze. Dzieje się to za pomocą mechanizmów nazywanych renderami. Jest to niezwykle skomplikowany oraz czasochłonny proces, wykonywany przez program komputerowy. Renderowanie jest końcowym etapem tworzenia wizualizacji i ostatnim elementem w tworzeniu procesu graficznego. Nadaje ono ostatecznego wyglądu produktom, modelom. Jego efektem jest uzyskanie realistycznej grafiki pomieszczenia, budynku, przedmiotu, co można utożsamiać z wywoływaniem zdjęcia. Jest to niezwykle ważny proces, od którego zależy końcowy efekt wizualny. Stosowane jest ono w architekturze i tworzeniu wizualizacji projektów, a także w grach video oraz tworzeniu efektów wizualnych filmów i programów telewizyjnych. Do renderowania wykorzystuje się wiele specjalistycznych programów.

Wizualizacje 3d

Różnice między wizualizacją a renderingiem

Wizualizacja jest często mylona z renderingiem, albo pojęć tych używa się zamiennie, co zapewne wynika z faktu powiązania obu tych procesów. Gdy szkic obrazu jest już stworzony, stosuje się rendering, który nadaje obiektowi wypukłości, poddaje się go  działaniu światła, dodaje położenie obiektu względem innych przedmiotów, czego efektem jest kompletny obraz. Różnice pomiędzy wizualizacją a renderingiem są istotne w momencie składania zamówienia u grafika komputerowego. Pełna usługa stworzenia wizualizacji z jej wszystkimi elementami zawiera również renderowanie i jest zdecydowanie droższa od zamówienia tylko i wyłącznie ostatniego etapu, którym jest renderowanie, ale tylko w przypadku posiadania przez klienta gotowego modelu 3D. W takiej sytuacji może on zamówić tylko usługę wyrenderowania, dlatego w momencie składania zamówienia warto omówić dokładnie z grafikiem zakres świadczonych usług i przedstawić posiadane materiały. Wtedy kosztorys takiej usługi na pewno nie zaskoczy klienta i uniknie on wielu nieporozumień.

Related articles

Back to Top