Opakowania drewniane – dlaczego warto je wykorzystywać?

Od najdawniejszych czasów ludzie musieli przechowywać i przenosić swoje dobytki, towary czy też inne przedmioty. Transport był obecny na świecie od zawsze. Początkowo do tego celów używano przedmioty wykonane z surowców naturalnych. Sytuacja na rynku zmieniła się wraz z wynalezieniem plastiku. Całe szczęście dziś coraz więcej osób prywatnych i przedsiębiorców, zdaje sobie sprawę z powagi zadania jakim jest ochrona środowiska naturalnego. Sporą rolę odgrywają także walory ekologiczne opakowań jakimi są te wykonane z drewna.

Fenomen drewnianych opakowań

Drewno jest świetnym materiałem do produkcji różnych przedmiotów, w tym wszelkiego rodzaju opakowań. Z jednej strony mogą powstać pięknie, zdobione klatki, pudła, czy też skrzynie, które swoim naturalnym urokiem dodają szyku przedmiotom, które się w nich znajdują. Z drugiej zaś strony produkuje się drewniane opakowania transportowe, których główną, a właściwie nawet jedyną rolą jest ochrona towarów w trakcie transportu. Fenomen drewnianych opakowań polega na ich niewygórowanej cenie, eleganckim wyglądzie i ekologicznym składzie.

 

ISPM 15

 

Przy tych wszystkich wspomnianych wartościach, należy wspomnieć tę najważniejszą – drewno jest mocne i trwałe. Prawidłowo użytkowane może służyć latami. Nie można tego samego powiedzieć o produktach wykonanych z innych materiałów, takich jak plastik. Łatwo pękają, nie są odporne na wysokie temperatury i przede wszystkim do ich produkcji wykorzystywane są substancje szkodliwe dla środowiska. To wszystko powoduje, że szybko się niszczą, a proces ich rozkładu trwa długie lata. Zatem pojawia się kolejny problem – przechowywanie i składowanie odpadów.

Najczęstsze przeznaczenie drewnianych opakowań

Opakowania wykonane z drewna najczęściej wykorzystuje się do transportu różnego rodzaju towarów. Palety, skrzyniopalety, kliny, nadstawki do palet płaskich, inne platformy załadunkowe czy też wiele innych produktów. Służą one zarówno do przewożenia, jak i składowania towarów. Użytkowane są w wielu branżach od spożywczej do przemysłowej włącznie. Często drewniane palety można spotkać w sklepach spożywczych, czy też budowlanych. Dzięki naturalnemu składowi nie są one szkodliwe dla pożywienia. Ustandaryzowane wymiary palet pozwalają na łatwe przewożenie ich na wózkach widłowych.

Drewniane opakowania takie jak nawet zwykłe skrzynie mogą być personalizowane do potrzeb klienta i użytkowane według jego upodobań. Spotkamy je w sklepach, aptekach, biurach czy hurtowniach. Opakowania wykonane z drewna coraz częściej są stosowane jako opakowanie prezentu. Dzięki swoim naturalnym walorom przyciąga ono uwagę, a przez obdarowaną osobę może zostać użytkowane na różne sposoby. Dzięki czemu jest to ekologiczny produkt wielokrotnego użytku. Wzrastająca społeczna świadomość ekologiczna obywateli, wraz z coraz surowszymi przepisami prawa międzynarodowego wymusza na producentach stosowanie naturalnych produktów.

 

ISPM 15

 

Regulacje dotyczące funkcjonowania drewnianych opakowań na rynku

Norma ISPM 15 traktuje ze szczegółami o funkcjonowaniu drewnianych opakowań. Opisuje ona sposób obróbki wykonanych z drewna opakowań, który ma je wzmocnić i zlikwidować wszystkie potencjalnie występujące szkodliwe organizmu. Standard ISPM 15 wymienia typy produktów, które należy obrobić, podając przy tym metody obróbki i sposoby ich oznakowania po konserwacji. Norma ta pozwala nabywcom i odbiorcom w niezakłócony sposób transportować produkty po całym świecie.

Co istotne standard ten nie jest wymagany w ramach przewozu transgranicznego w krajach wspólnoty Unii Europejskiej. Jednak kraje, które nie są członkami UE, muszą spełniać wymagania standardu ISPM 15, by mogły transportować drewniane opakowania do krajów wspólnoty.

Standard ten nakazuje termiczną obróbkę drewna i opakowań wykonanych z tego materiału w temperaturze 56 stopni Celsjusza przez 30 minut. Jeżeli opakowania nie będą spełniały normy ISPM 15 razem z towarem będą zwracane do kraju nadawcy.

Polska, aby zapewnić poprawność realizacji tych wymagań prowadzi rejestr firm, które zajmują się produkcją opakowań spełniając przy tym ustalone wymagania.

Drewniane opakowania znów królują na rynku. Ich stosowanie jest bezpieczne zarówno dla planety, jak i dla użytkowników. Warto jest zamienić sztuczne tworzywa na naturalne produkty. Przyniesie to korzyści dla wszystkich, łącznie z tymi wizerunkowymi dla firmy.

Related articles

Back to Top