Najczęstsze problemy zdrowotne kotów
Koty to popularne zwierzęta domowe. Są piękne, urocze i przyjazne, ale… chorują tak samo, jak ludzie. Warto więc zadbać o zdrowie swojego kota i regularnie odbywać profilaktyczne wizyty u weterynarza. Mogą one zapobiec wielu nieszczęściom. Jeśli od jakiegoś czasu obserwujesz podejrzane zachowanie Twojego kota, to nie zwlekaj i koniecznie idź do weterynarza. Poznaj najczęstsze choroby kotów oraz dowiedz się, na co zwracać szczególną uwagę oraz kiedy wizyta u weterynarza musi się odbyć natychmiast.
Na co najczęściej cierpią koty?
Kocie choroby są bardzo niebezpieczne. Jednak prawidłowa reakcja właściciela kota i nieoceniona pomoc doświadczonego weterynarza często skutkują szybkim wyleczeniem zwierzęcia. Najpopularniejsze choroby kotów to:
- otyłość,
- choroby układu pokarmowego,
- choroby układu oddechowego,
- choroby układu moczowego,
- choroby zakaźne.
Jeśli obawiasz się, że Twój kot cierpi na jakąś chorobę, to nie czekaj i zadzwoń do swojego weterynarza. Najlepsze placówki, dla których dobro zwierzęcia jest najważniejsze, są czynne nawet 7 dni w tygodniu. Jest wiele sytuacji, w których wizyta u weterynarza musi się odbyć jak najszybciej. Co powinno zaniepokoić w wyglądzie lub zachowaniu kota?
Otyłość u kotów
Zachowanie odpowiedniej diety kota jest bardzo ważna, ponieważ nieprawidłowe żywienie kota może spowodować otyłość zwierzęcia. Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie stałej pory posiłków, czyli zachowanie regularności. Jeśli zauważysz, że Twój kot się objada, stał się ospały i powolny, to koniecznie udaj się do weterynarza. Otyłość u kota osłabia stawy i układ krwionośny. Dodatkowo, przez otyłość Twój kot może mieć cukrzycę.
Choroby układu pokarmowego u kotów
Koty mogą cierpieć na biegunkę oraz zatrucia. To częste problemy zdrowotne kotów, które wynikają m.in. z nieprawidłowej diety. Dodatkowo u kotów coraz częściej pojawiają się alergie, których wykrycie jest niezwykle ważne. Pomoc weterynarza może się okazać konieczna w ułożeniu prawidłowej diety, która wyeliminuje drażniący czynnik, a zapewni zwierzęciu wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy. Obserwacja zwierzęcia jest także konieczna, aby wyeliminować zjawisko tzw. zalegających kłaczków, które mogą doprowadzić nawet do operacji.
Choroby układu oddechowego u kotów
U kotów najpopularniejsze są choroby górnych dróg oddechowych. Twój pupil może mieć przeziębienie, które objawia się poprzez katar, problemy z oddychaniem, kichanie, a nawet zapalenie spojówek. Tak samo, jak u ludzi, nieleczone przeziębienie może wywołać niebezpieczne powikłania. Małe kotki są szczególnie narażone na wszelkie choroby układu oddechowego, dlatego zachowaj szczególną ostrożność. Nie lekceważ żadnego podejrzanego zachowania Twojego pupila, ponieważ może się okazać, że cierpi na koci katar, który jest niezwykle groźną chorobą.
Choroby układu moczowego kota
Koty mają bardzo wrażliwy układ moczowy, dlatego problemy zdrowotne kotów to często zapalenie pęcherza moczowego. Inne popularne choroby kotów to także niewydolność nerek czy kamica nerkowa. Problemy ze zdrowiem mogą się objawiać m.in. gdy pupil oddaje krwawy mocz. Przede wszystkim pilnuj, aby kot pił dużo wody, a jeśli podejrzewasz u swojego kota jakieś schorzenie, to szybko zgłoś się do weterynarza.
Choroby zakaźne u kotów
Czym można się zarazić od kota? Niestety jest wiele chorób zakaźnych, których koty są nosicielami. Zoonozy, czyli choroby odzwierzęce, które przenoszą koty to głównie zakaźne lub pasożytnicze choroby zwierząt, które czasami tylko przenoszą. Najczęściej są to choroba kociego pazura, toksokaroza, chlamydioda, świerzb i grzybica.
Właściciele kotów to szczęśliwi posiadacze pięknych i kochanych zwierząt domowych. Posiadanie kotki czy kota w domu ma wiele korzyści, a zarażenie się chorobami można zminimalizować do zera. Często wystarczy po prostu przestrzegać zasad higieny i regularnie myć ręce. Ponadto należy obserwować zwierzę, a jeśli wygląd lub zachowanie Twojego kota zbudzi Twoje zaniepokojenie – udać się do weterynarza.