Częste choroby u psów – jak je rozpoznać?

Rozpoznanie choroby u pupila to nie zawsze łatwa sprawa. Pies, w przeciwieństwie do człowieka, nie jest w stanie sam zawiadomić o tym, czy coś mu dolega lub boli. Z tego powodu, niezwykle ważna jest obserwacja zwierzęcia. Jak rozpoznać najczęściej występujące choroby u psów?
Psy narażone są na wiele chorób, które nie omijają nawet szczeniaki oraz psy odznaczające się dobrym zdrowiem. Niepokojącymi znakami dla właściciela powinny być zmiany w zachowaniu oraz usposobieniu pupila. Istotną wskazówką są także występujące w wielu chorobach brak apetytu i pragnienia. Niejednokrotnie tylko szybka reakcja może uchronić psa przed przykrymi następstwami chorób, z tego względu warto zapoznać się z symptomami przypadłości zdrowotnych chorób u psów.

Borelioza

Wbrew powszechnej opinii kleszcze nie żyją na drzewach, ale w ściółce, w której czekają na żywicieli – ludzi oraz zwierzęta. Buszujący w trawie pies, spędzający czas na spacerach w lasach, parkach i innych terenach zielonych, jest więc szczególnie narażony na ugryzienie kleszcza i związane z nim choroby odkleszczowe. Jedną z nich jest borelioza, zakażenie bakteryjne, które nieleczone może prowadzić do zapalenia stawów, mięśnia sercowego, opon mózgowych, zmian skórnych, padaczki, a nawet kłębuszkowego zapalenia nerek i niedowładów kończyn. Z tych powodów niezwykle ważna jest zapobieganie ukąszeniom kleszcza. Dostępne są szczepienia przeciw owadom, a także preparaty przeciwkleszczowe, w formie kropli, sprayów, tabletek oraz obroży przeciwkleszczowych. Prawdopodobieństwo zakażenie boreliozą zmaleje, gdy kleszcz wyciągnięty zostanie w ciągu 48 godzin od ugryzienia. Ważne jest więc szczegółowe sprawdzanie skóry psa oraz czesanie jego futra po każdym spacerze. Zakażenie boreliozą ujawnia się zwykle po około 2 – 5 miesięcy. Symptomami, które powinny zaniepokoić właścicieli, jest przede wszystkim wędrujący rumień, który pojawia się w okolicy ugryzienia. Sierść psa może jednak uniemożliwić jego zauważanie. Innymi objawami, które wskazywać mogą na rozwój odkleszczowego zakażenia, jest apatia, brak ochoty na zabawę, zmniejszenie apetytu i wysoka gorączka. W przypadku wystąpienia tych symptomów konieczna jest wizyta u weterynarza, który diagnozuje boreliozę na podstawie badania krwi. Leczenie polega na trwającej około 4 tygodni antybioterapii, a także podawaniu leków przeciwzapalnych.

Babeszjoza

To choroba odkleszczowa, częściej niż borelioza występująca u psów. Nieleczona babeszjoza prowadzić może do śmierci, z tego powodu niezwykle ważne jest rozpoczęcie terapii już w momencie zauważenia pierwszych symptomów. Do niepokojących objawów można zaliczyć brak apetytu oraz pragnienia, osowiałość, szybka męczliwość i związany z tym brak ochoty do zabawy, bolesność stawów, a także ciemna barwa moczu. Obecność pierwotniaka odpowiedzialnego za zakażenie stwierdza lekarz weterynarii, na podstawie badania krwi. Leczenie babeszjozy polega na podawaniu leków przeciw pierwotniakom, a także antybiotyków oraz sterydów. Niezbędna może być również podawanie kroplówek oraz transfuzja krwi.

Zapalenie gruczołów przyodbytowych

Zapalenie gruczołów przyodbytowych występuje w przypadku, gdy kanały gruczołów nie zostaną naturalnie oczyszczone po oddaniu kału przez psa. Jego symptomy trudno przeoczyć – uwagę właścicieli zwraca charakterystyczne „saneczkowanie”, czyli sunięcie psa po podłodze w pozycji siedzącej. W ten sposób zwierzak próbuje załagodzić występujący świąd. Inne objawy zapalenia to nieprzyjemny zapach, nadmierne wylizywanie i gryzienie okolicy odbytu przez psa. W przypadku zatkania gruczołów przyodbytowych konieczne jest oczyszczenie gruczołów przez weterynarza.

Zaburzenia żołądkowo – jelitowe

Przyczynami zaburzeń żołądkowo – jelitowych mogą być bakterie, pasożyty, a także zła lub nieświeża karma oraz stres. Głównym symptomem, który powinien zwrócić uwagę właściciela jest biegunka, lub występowanie w odchodach krwi, śluzu i pasożytów. W przypadku zapalenia jelit konieczna może być wizyta u weterynarza, który fachowo oceni jego przyczynę. Skuteczną metodą leczenia zaburzeń żołądkowo – jeitowych może okazać się zmiana karmy lub antybiotykoterapia.

Zapalenie uszu

Zapalenie uszu często występuje u psów długouchych. Świąd uszu, wydzielina i nieprzyjemny zapach to główne objawy, które świadczyć mogą o wystąpienie choroby. W przypadku wystąpienia zapalenie niezbędna jest wizyta u specjalisty.

Diagnostyka psa nie jest łatwym zadaniem, z tego względu należy uważnie obserwować zachowanie i zwyczaje pupila. Wszelkie wątpliwości związane ze zdrowiem zwierzęcia warto skonsultować z weterynarzem.

Related articles

Back to Top