Soczewki kontaktowe z filtrem UV, czy chronią oczy przed słońcem

Właściwa ochrona oczu przed słońcem powinna opierać się nie tylko o przyciemniane szkła w okularach przeciwsłonecznych, ale przede wszystkim o zastosowane w nich filtry ograniczające docieranie do oka szkodliwych promieni UV. To właśnie promieniowanie UVA i UVB wpływają negatywnie na strukturę oka, przyspieszając procesy starzenia się i zwiększając ryzyko zachorowania na zaćmę oraz zwyrodnienie plamki żółtej. Czy okulary z filtrem to jednak jedyne rozwiązanie? Producenci soczewek kontaktowych, pracując nad doskonaleniem swoich produktów, postanowili uzupełnić je o odpowiednie powłoki zapewniające najwyższy stopień ochrony przed promieniami UV. Czy soczewki kontaktowe z filtrem UV mogą ochronić oczy przed słońcem?

Jak działają soczewki kontaktowe z filtrami UV?

Filtry UV stosowane w soczewkach kontaktowych i okularach korekcyjnych nie są na rynku okulistycznym nowością – od lat wykorzystuje się je w dobrej jakości okularach przeciwsłonecznych, których rolą jest nie tylko przyciemnianie widzianego obrazu przy mocnym świetle dziennym, ale przede wszystkim ochrona oka przed skutkami promieniowania. Nieczęsto jednak z filtrów takich miały okazję skorzystać osoby z wadami wzroku, które znacznie rzadziej sięgają po okulary przeciwsłoneczne. Soczewki kontaktowe z filtrem UV są dla nich dobrą alternatywą dla okularów i zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem słońca także zimą, gdy promieniowanie jest również niezwykle silne.

Zastosowane w soczewkach powłoki z filtrami UVA i UVB opierają się na tej samej technologii, którą stosuje się dla soczewek wewnątrzgałkowych wykorzystywanych podczas operacji zaćmy. Sama powłoka nie zaburza więc w żaden sposób budowy, przejrzystości czy komfortu noszenia soczewek kontaktowych, a jednocześnie gwarantuje ochronę oczu na poziomie wyższym, niż okulary z takimi samymi powłokami. Dlaczego? W przypadku okularów promienie słońca mogą docierać do oka poprzez przestrzeń z boku i nad okularami – soczewki przylegają do oka, nie dopuszczając do takiej sytuacji i upewniając, że oko jest chronione nawet w dni, kiedy nie sięgamy odruchowo po okulary przeciwsłoneczne.

Czy soczewki kontaktowe z filtrami UV mogą chronić oczy przed słońcem?

Soczewki kontaktowe nie mogą być stuprocentową alternatywą dla okularów przeciwsłonecznych i nie gwarantują pełnej ochrony oczu przed słońcem. Ich zadanie, oprócz korekcji wzroku, ogranicza się do blokowania dostępu szkodliwych promieni UV do oka, co oczywiście z punktu widzenia zdrowia oczu jest niezwykle ważne. Aby mówić jednak o pełnej ochronie oczu przed słońcem należy zauważyć, że dobre okulary przeciwsłoneczne blokują nie tylko promieniowanie UV, ale i zbyt ostre światło docierające do oka i powodujące zwężanie się źrenicy i mimowolne mrużenie oczu. Soczewki nie są kolorowe, dlatego też w bardzo słoneczny dzień będą wymagały zastosowania dodatkowo okularów przeciwsłonecznych. Plus jest jednak jeden – dzięki noszeniu soczewek, poszukiwanie okularów można rozszerzyć o tańsze modele bez zastosowanych szkieł korekcyjnych i zagwarantować sobie ochronę przed promieniowaniem UV wyższą, niż byłyby w stanie zapewnić same okulary.

Dlaczego ochrona oczu przed promieniowaniem UV jest tak ważna?

Oko jest bardzo wrażliwym narządem o kluczowej roli w życiu człowieka, nadwyrężanym przez różne czynniki środowiskowe właściwie w każdym momencie dnia. Nie warto ryzykować dodatkowych uszkodzeń siatkówki, rogówki czy soczewki poprzez niezabezpieczanie go odpowiednimi powłokami z filtrem – u osób z wadą wzroku podatność na rozwój chorób takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej jest wyższa, a stosowanie soczewek z filtrem UV może przed nimi uchronić. Co ważne, w przeciwieństwie do okularów przeciwsłonecznych, które są najczęściej jedyną formą ochrony oczu przed promieniowaniem UV, soczewki mogą być stosowane bez problemu przez cały rok, nawet w pomieszczeniach zamkniętych, gwarantując stuprocentową ochronę przed szkodliwymi promieniami przez cały dzień.

Soczewki kontaktowe z filtrem UV pozwalają zapomnieć o niekomfortowym łzawieniu, pieczeniu i swędzeniu oczu po kontakcie z ostrym światłem słonecznym. Stosując je na co dzień gwarantujesz sobie najwyższą ochronę wzroku, jednocześnie zapewniając prawidłową korekcję swojej wady wzroku. Filtry UV w soczewkach kontaktowych to przyszłość okulistyki dostępna już dziś, na wyciągnięcie ręki.

 

Related articles

Back to Top