Jakie leki osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Istnieje wiele teorii na temat działania pigułek antykoncepcyjnych. Wiele z nich warto mieć na uwadze jako istotne informacje, a sporą część należy odrzucić jako nic niewnoszące mity. Problem tkwi w tym, że często nie wiemy, jakie informacje są prawdziwe, a jakie nie. Spróbujemy się temu przyjrzeć w poniższym artykule. Jakich leków unikać w czasie stosowania antykoncepcji? Co jest prawdą, a co nie, na temat stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne a inne leki – czego nie należy zażywać?

  • Uważać powinny osoby cierpiące na epilepsję – w tym wypadku w interakcję z antykoncepcją wchodzić będą substancje czynne, takie jak fenytoina, karbamazepina, prymidon, fenobarbital, topiramat.
  • Działanie antykoncepcji osłabiają dolegliwości takie jak wymioty czy biegunka oraz leki z nimi powiązane, czyli m.in. środki regulujące perystaltykę, np. metoklopramid oraz różnego rodzaju środki przeczyszczające.
  • Uważać należy na leki przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe.
  • W interakcję wchodzą także niektóre antybiotyki.

Nie masz oczywiście obowiązku znać wszystkich tych substancji. Tym, o czym musisz pamiętać, jest udzielenie lekarzowi odpowiedzialnemu za dobór antykoncepcji wszelkich informacji o wszystkich lekach przyjmowanych w ostatnim czasie oraz stosowanych przewlekle (suplementy diety i tabletki ziołowe również mają znaczenie), tak aby zażywane przez Ciebie leki nie osłabiły działania tabletek antykoncepcyjnych.

Antykoncepcja hormonalna – fakty i mity

Poniżej kilka przykładowych informacji o antykoncepcji hormonalnej. Sprawdźmy, które z nich są prawdziwe, a które już nie.

· Tabletki antykoncepcyjne są metodą niezawodną

Fałsz. Tabletki są co prawda jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży, lecz nie istnieje metoda, która chroniłaby w 100%. Są sytuacje, w których musimy przyjmować leki osłabiające działanie antykoncepcji. Czasem zapominamy o wzięciu tabletki (to znacząco obniża jej skuteczność), a czasem zmagamy się z różnymi dolegliwościami trawiennymi. Krótko mówiąc, są sytuacje, które sprawiają, że tabletka nie zawsze stanie na wysokości zadania. Pigułki antykoncepcyjne są skuteczne tylko wtedy, gdy są zażywane ściśle według zaleceń. Pamiętajmy jednak, że natura lubi płatać ludziom figle i czasem możemy zajść w ciążę pomimo prawidłowego stosowania zabezpieczeń.

· Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu

Półprawda. Zależy o tym, o jakim nowotworze mówimy. W przypadku chorób takich, jak rak piersi, wątroby lub rak szyjki macicy, ryzyko zachorowania wzrasta, a jeśli do tego wymienione choroby zdarzały się w rodzinie, może to być przeciwwskazanie do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jeśli jednak mowa o nowotworach jajnika i trzonu macicy, to tabletki antykoncepcyjne wręcz pomagają zniwelować ryzyko zachorowania. Można też w niektórych artykułach przeczytać wzmiankę o tym, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, które zachorowały na nowotwory, umierają rzadziej niż te, które zachorowały, a nigdy antykoncepcji nie stosowały. Może to jednak wynikać z faktu, że stosowanie zabezpieczeń hormonalnych wymaga regularnej kontroli lekarskiej, a co za tym idzie, większej szansy na wczesne wykrycie choroby.

· Podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych należy odstawić niektóre zioła

Prawda. Istnieją zioła, które mają znaczący wpływ na przebieg całego cyklu miesięcznego u kobiety, a co za tym idzie, mogą zaburzać działanie antykoncepcji. Poniżej przykłady takich ziół.

  • Jego stosowanie może prowadzić do spadku poziomu hormonów aż o 15%.
  • Dzięgiel chiński, pluskwica groniasta mają znaczący wpływ na podniesienie estrogenów.
  • Unikamy ziół o działaniu przeczyszczającym (rzewień, wymiotnica, kruszyna).
  • Lukrecja nasila działanie antykoncepcji, co może prowadzić do nudności, nadwrażliwości piersi, czy bólów brzucha.

· Kobiety palące nie powinny stosować niektórych metod antykoncepcji

Prawda. Antykoncepcja hormonalna w połączeniu z papierosami stwarza ryzyko wystąpienia dolegliwości na tle zakrzepowo-zatorowym. Antykoncepcja hormonalna jest szczególnie odradzana kobietom palącym po przekroczeniu 35. roku życia.

Na co uważać, przyjmując tabletki antykoncepcyjne?

Antykoncepcji nigdy nie dobieramy samodzielnie, o wyborze metody decyduje lekarz, uwzględniając styl życia pacjentki, przyjmowane leki, bierze także pod uwagę jej preferencje co do wybieranej metody. Konieczne są także badania sprawdzające, czy któreś metody nie mogą być stosowane. Nigdy nie kierujemy się poradami koleżanek ani nie zamawiamy środków niewidomego pochodzenia w Internecie. Antykoncepcja zawsze musi być przyjmowana pod ścisłą kontrolą lekarza, tylko wtedy jej stosowanie będzie należycie zabezpieczało przed ciążą.

Related articles

Back to Top