Flaga maryjna – co oznacza?

W święta poświęcone Maryi możesz zauważyć wywieszone przy kościołach i w innych miejscach, biało — niebieskie flagi. Niewiele osób zna ich historię czy znaczenie. Maryja, matka Pana Jezusa, od wieków jest przedstawiana w sztuce i kulturze w białej szacie i niebieskim płaszczu. Kolorystyka ta jest kojarzona z czystością i niewinnością.

Nie jest znany dokładny moment, w którym Maryja otrzymała ten charakterystyczny ubiór, zagnieździł się on jednak w świadomości społecznej i przychodzi na myśl każdemu, kto będzie poproszony o przywołanie jej wizerunku. Flaga maryjna ma ciekawą historię, choć dużo krótszą niż może się wydawać. Jest ona z nami od niedawna, ale zdążyła na dobre rozgościć się w świadomości polaków.

Przywitanie Papieża jako bezpośrednia przyczyna ustanowienia flagi maryjnej

W Polsce szczególnie oczekiwaliśmy wizyt Papieża Jana Pawła II, był on dla nas przewodnikiem duchowym, pasterzem i autorytetem. Władał kościołem z mądrością i rozsądkiem. Każda jego pielgrzymka do Polski, była wydarzeniem numer jeden, zarówno w mediach, jak i w domach. Ludzie dosłownie stawali na głowie, by dotrzeć do miasta, gdzie nabożeństwo poprowadzi Jan Paweł II.

Przełomowa chwila dla biało — niebieskich barw.

W czerwcu 1979 roku Papież odwiedził Kraków. Wszyscy są zgodni, że ta wizyta była wyjątkowo istotna. Ustrój, polityka i codzienność, które dręczyły wtedy społeczeństwo polskie, na chwilę ustąpiły. Poczuliśmy powiew normalności. Miasto na wizytę Ojca Świętego przystrojono flagami Krakowa. Tak, nie mylicie się, flaga Krakowa jest biało — niebieska.

Później zaczęto kojarzyć jej barwę z kolorami tradycyjnie przypisywanymi Matce Boskiej. Jan Paweł II znany był z wielkiego kultu, jakim darzył Maryję. Dlatego właśnie dziś, flagi w barwach biało — niebieskich używa się, by podkreślić wagę tej postaci w religii.

Początki biało — niebieskiej flagi, symbolu Krakowa.

Aby sięgnąć do samego początku, genezy flagi maryjnej, musimy cofnąć się w czasy Kongresu Wiedeńskiego. Po rozbiorach Polska zaczynała odzyskiwać niezależność, choć do niepodległości była jeszcze długa droga. Na Kongresie Wiedeńskim ustanowiono Rzeczpospolitą Krakowską, zwaną też Wolnym Miastem Krakowem. Wtedy właśnie nadano flagę, której barwy wzięto z munduru żołnierskiego wcześniejszego Województwa Krakowskiego. Podobne mundury nosili też milicjanci, którzy pełnili służbę w Wolnym Mieście Krakowie.

Niestety Kraków został ponownie anektowany przez Austrię, a flaga w barwach biało — niebieskich, zaczęła być symbolem protestu i chęci niezależności. Oficjalnie w Krakowie od 1991 roku, jest używana jako barwy miasta.

Kiedy należy wywieszać flagę maryjną?

Jeśli jesteś członkiem Kościoła Katolickiego, powinieneś mieć u siebie w domu flagę maryjną. W ciągu roku są dwie okazje, kiedy powinno się ją wywieszać. Oczywiście zdarza się, że jest wywieszana w innych okolicznościach, ale to dwa ważne święta, związane z Maryją, wymagają uhonorowania ich biało — niebieskimi barwami.

Najstarsze święto, które jest związane z Matką Boską to obchodzone 1.01. Uroczystość Świętej Bożej rodzicielki. Wydarzenie to w kalendarz liturgiczny wpisała Papież Pius XI w 1931 roku. Drugim dniem, w którym wywiesza się flagę maryjną, jest 15.08. Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Początkowo dzień ten nazywano świętem Matki Boskiej Zielnej, do dziś nazwa ta funkcjonuje w języku potocznym.

Wydarzenie to związane jest z porą zbiorów, które święci się tego dnia w kościołach. Często spotkać ją można przy okazji świętowania uroczystości lokalnych. Mogłeś spotkać się z wywieszaniem flagi maryjnej w rzędzie kilku flag. Jeśli przedstawia się ją w towarzystwie flagi papieskiej, kościelnej i państwowej, powinna wisieć po prawej stronie.

Znaczenie barw biało — niebieskich.

Każda flaga i jej barwy, zawierają w sobie symbolizm. Maryja, matka Pana Jezusa to przykład pokory i czystości. Niebieski kolor symbolizuje wierność i stałoś, a biały to czystość i nieskazitelność. Oba kolory pięknie oddają charakter postaci, którą reprezentują. Nikt tak jak Maryja nie zaufał Bogu i nie poddał się jego woli z taką uległością.

Tradycja i wiara to dwa czynniki, które wpływają na religijność człowieka. Być może flaga maryjna nie ma długiej historii, ale z pewnością pięknie oddaje klimat chrześcijańskiego ducha Polaków. Zyskała ona swą popularność dzięki wiernym i to dla nich jest ważnym symbolem Matki Boskiej. Flaga maryjna obowiązuje tylko na terenie naszego kraju, a to czyni nas wyjątkowym narodem.

Related articles

Back to Top