Jak przebiega proces ścinki drzewa?
Właściciel posesji często spotyka się z problemem wycięcia drzewa. Jednym ze sposobów dostosowania przestrzeni zgodnie z życzeniem inwestora jest jego wycięcie, czym zajmują się specjalistyczne firmy.
Zanim jednak podejmie się decyzję o zleceniu wykonania tej czynności specjalistom, należy sprawdzić, czy nie jest wymagane uzyskanie stosownego pozwolenia, gdyż wycięcie drzewa zagrożone jest karą pięciuset złotych za każdy centymetr obwodu jego pnia.
Czy potrzebne jest pozwolenie na wycinkę drzewa?
W przypadku wycięcia drzewa nie zawsze potrzebne jest zezwolenie, ponieważ zależy to od grubości pnia. Jeśli na wysokości 5 centymetrów jego grubość w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego i srebrzystego przekracza 80 centymetrów, to należy uzyskać stosowne pozwolenie. Podobnie jest w przypadku ponad 65 centymetrowego pnia kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, natomiast pień pozostałych gatunków musi przekroczyć 50 centymetrów. Właściciel działki składa wniosek w stosownym organie, a jego przedstawiciel jest zobowiązany w przeciągu 21 dni do przeprowadzenia oględzin, w trakcie których ocenia grubość pnia, sprawdza gatunek drzewa. Następnie sporządza protokół, który trafia do prezydenta, burmistrza, wójta lub konserwatora zabytków, jeśli drzewo rośnie na terenie objętym jego nadzorem. Ich obowiązkiem jest wydanie w ciągu 14 dni zakazu wycinki. Jeśli właściciel posesji nie otrzyma decyzji w ciągu dwóch tygodni od daty oględzin, to może wycinać drzewo.
Wycinka drzew przez doświadczoną firmę
Wycinka drzewa zawsze stwarza zagrożenie dla otoczenia i ludzi, dlatego warto wynająć do tego celu profesjonalną firmę, która wykona to zadanie w bezpieczny sposób. Potrzebne jest tu nie tylko doświadczenie pracowników i ich umiejętności, ale również specjalistyczny sprzęt, a także odpowiednia metoda, dopasowana do danego drzewa. Koszt wycięcia jest uzależniony od jego wielkości, obwodu pnia, umiejscowienia rośliny, od którego zależy zastosowanie właściwej metody. Koszty ulegają zwiększeniu, jeśli wycięcie będzie wymagało zastosowania metody alpinistycznej. W przypadku tradycyjnej metody kształtują się one w granicach od 120 do 400 złotych.
Czynności przed wycinką drzewa
Prawidłowa wycinka drzew powinna przebiegać według ustalonych zasad. Podstawą do jej przeprowadzenia jest odpowiedni sprzęt, do którego zalicza się specjalistyczne i wysokiej klasy pilarki do drewna oraz odzież ochronną w postaci między innymi okularów, ochraniaczy, kasku, a także nauszników. Koniecznie należy zabezpieczyć teren wokół drzewa, aby nie znajdowały się tam osoby postronne, również zwierzęta, ani inne obiekty, które mogłyby ulec uszkodzeniu lub zniszczeniu. Drzewo położone na zboczu wymaga wytyczenia większej przestrzeni bezpieczeństwa, gdyż mogłoby stoczyć się po nim i zagrozić innym osobom, czy obiektom. Następnie należy wytyczyć kierunek jego spadania i przewidzieć, czy wysokość rośliny nie zagrozi komukolwiek. Drzewo zawsze spada w kierunku nachylenia, o czym warto pamiętać przy wytyczaniu kierunku spadania.
Czynności w trakcie ścinki drzewa
Po zabezpieczeniu terenu, zaopatrzeniu we właściwy sprzęt i wytyczeniu kierunku spadania można przystąpić do ścinki drzewa. Najpierw wykonujemy nacięcie po tej stornie, na którą zaplanowaliśmy kierunek spadania. Górna część nacięcia powinna być pochylona do ziemi pod kątem 45º, a dolna równoległa. Nacięcie powinno zostać wykonane do ¼ średnicy pnia. Drugie nacięcie równoległe do powierzchni gruntu wykonuje się po stronie przeciwnej, ale nieco wyżej niż dolne nacięcie klina. Wtedy mamy gwarancję, że drzewo nie spadnie w naszym kierunku. Następnie w płaskie nacięcie wprowadzamy klin, co doprowadzi do złamania rośliny. Kolejnym krokiem, po usłyszeniu trzasku łamanego drewna, jest wycofanie się jak najszybciej w przeciwnym kierunku do jego spadania.