Książki po angielsku dla dzieci – dlaczego warto czytać dzieciom literaturę angielską?

Dzięki wielu ogólnopolskim akcjom społecznym czytanie dzieciom jest coraz bardziej popularne. Wiadomo, że najmłodsi lepiej się wtedy rozwijają i szybciej się uczą. Dodatkowo zwiększa to prawdopodobieństwo, że same w przyszłości będą sięgać po książki. Czytanie możemy połączyć z nauką innych rzeczy. Jedną z najprostszych form jest czytanie dzieciom po angielsku.

Nie od dziś wiadomo, że umysł dziecka jest chłonny jak gąbka. Dzięki codziennemu kontaktowi z językiem angielskim najmłodsi szybciej osłuchają się z tym językiem i łatwiej będzie im się go nauczyć. Czytając im po angielsku nie tylko rozwijamy ich zamiłowanie do literatury i chęć odkrywania świata. Dajemy naszym pociechom fory w przedszkolu, a potem szkole. Ich słownictwo będzie bogatsze, a poznawanie nowych słówek będzie łatwiejsze. Przecież wszyscy wiemy, że w dzisiejszych czasach angielski to podstawa.

Nauka poprzez zabawę

Jeżeli nasza pociecha będzie miała kontakt z językiem angielskim tylko w przedszkolu i na kursach szybko może zacząć traktować jego naukę jako obowiązek. Zniechęci to małego odkrywcę do nauki słówek i poznawania tajników obcego języka. Codzienne czytanie z rodzicem to dla dzieci zazwyczaj przyjemność. Taka codzienna czynność podczas której spędza się czas z rodzicami będzie przede wszystkim przyjemnością, ale przy okazji będzie rozwijać.

Co więcej najlepsze rezultaty ma nauka w przyjaznym środowisku. Dzieci szybko zaczynają unikać stresujących sytuacji, w których sobie nie radzą i są za to ganione. Codzienne czytanie to świetna okazja, by uczyć się w przyjaznej i spokojnej atmosferze.

Sami również się rozwijamy

książki dla dzieci po angielskuCzytając na głos lepiej zapamiętujemy tekst i rozwijamy aparat mowy. Jeżeli robimy to w języku obcym utrwalamy wymowę i oswajamy z językiem nie tylko nasze dzieci, ale również siebie. Co więcej poznajemy nowe słowa, idiomy, sformułowania, które są bliskie naszym pociechom. Nawet znane nam podstawowe słówka utrwalą nam się w głowie.

Rynek książek dla dzieci w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii jest bardzo rozwinięty. Dzięki temu możemy wybierać z wielu publikacji. Sami możemy zdecydować jaki rodzaj ilustracji, tematyka, autor czy sposób wydania jest dla nas najbardziej atrakcyjny. Jeżeli nasze dziecko czymś się interesuje możemy wybierać z szerokiej gamy publikacji o danej tematyce.

Satysfakcja

Czytając proste książeczki w oryginale możemy poznać specyficzny język autora, który znika w tłumaczeniu. W miarę jak dziecko będzie rosło, historie które będziemy czytać będą coraz bardziej zaawansowane. Dzięki temu będziemy mogli przypomnieć sobie nasze bajki z dzieciństwa i światowe klasyki w oryginale.

Nauka angielskiego nie musi być kolejnym przykrym obowiązkiem, który narzucamy na nasze dziecko. Kiedy czytamy w domu w języku obcym oswajamy pociechy z danym językiem, zachęcamy do rozwijania się na tym polu i stawiamy na jego rozwój. Jednocześnie spędzamy wspólnie, rodzinnie czas i zmieniamy naukę w zabawę. Dodatkowym atutem takich działań jest to, że dzięki czytaniu książek dzieciom po angielsku będą one potem same z chęcią sięgać po książki – i to nie w naszym ojczystym języku, ale również te w języku obcym. Nie będą bały się spróbować przeczytać czegoś w oryginale. Przy okazji sami będziemy się rozwijać i poprawiać swoje kompetencje językowe. Wszyscy więc zyskają.

Related articles

Back to Top