Kciuk matki, czyli zespół de Quervaina – jak go leczyć?

Zespół de Quervaina, potocznie zwany również kciukiem matki, jest schorzeniem powstającym na skutek nadmiernego obciążenia mięśni kciuka. Jakie są objawy tej choroby? Jak przebiega diagnostyka i leczenie?

Czym jest zespół de Quervaina?

Dokładniej mówiąc, jest to stan zapalny mięśni odwodzących i prostujących kciuk. Schorzenie powstaje na skutek nadmiernego przeciążenia w wyniku częstych, powtarzalnych ruchów, jakie często wykonują m.in. młode matki przy niemowlętach, stąd też potoczna nazwa schorzenia. Warto jednak wiedzieć, że choroba dotyka również osoby zajmujące się innymi czynnościami powtarzalnymi – tenisistów, wędkarzy i ogólnie osoby wykonujące dużo powtarzających się czynności manualnych.

Jak przebiega choroba?

Mięśnie umiejscowione przy kciuku ulegają zwłóknieniu i pogrubieniu, co powoduje dyskomfort. Przestrzeń dostępna dla ścięgien objętych problemem ulega zmniejszeniu, przez co stają się one zablokowane, zmniejszając ruchomość kciuka. Dolegliwość może być również skutkiem reumatyzmu, częstym korzystaniem z elektroniki lub złamań. Towarzyszy jej ból i obrzęk, a także wrażliwość na dotyk i nasilenie bólu przy odwodzeniu kciuka lub odchylania nadgarstka. Mogą pojawiać się “trzaski” przy próbie ruszania kciukiem. Ból może ulegać nasileniu przy próbie ściskania ręki w pięść.

Jak zdiagnozować chorobę de Quervaina?

Są na to dwa sposoby: pierwszy z nich możesz wykonać w domu, drugi zaś polega na wykonaniu diagnostyki obrazowej. Pozostając przy sposobie domowym, umieść kciuk w zaciśniętej pięści i powoli odwiedź nadgarstek w kierunku łokcia. Jeśli w zgięciu nadgarstka pojawi się ból, może to świadczyć o wystąpieniu kciuka matki.

Inną metodą jest odwiedzenie ręki przy wyprostowanych palcach i przywiedzionym kciuku. Ból wyrostka będzie świadczył o prawdopodobieństwie występowania dolegliwości.

Z kolei w ramach diagnostyki obrazowej konieczne jest wykonanie USG ręki, w ramach którego oceniana jest struktura mięśni przywodzących i odwodzących, ścięgien i troczka. Lekarze wykonują również tzw. badanie dynamiczne, w ramach którego oceniają badane struktury w momencie ruchu.

Jak wygląda leczenie zespołu de Quervaina?

Leczenie zachowawcze

W przypadku tej dolegliwości stosowane jest leczenie zachowawcze lub operacyjne. Przy zastosowaniu leczenia zachowawczego, kciuk i nadgarstek jest unieruchamiany na ok. 2-3 tygodnie. Jeśli to nie pomaga, lekarz może zadecydować o povdaniu zastrzyków. Inne metody obejmują miejscowe leczenie zimnem, jonoforezę, lub zastosowanie leczenia z wykorzystaniem pola magnetycznego. Leczenie zachowawcze może być również wspomagane poprzez kinesiotaping oraz terapię manualną, pobudzającą sprawność tkanek miękkich.

Leczenie operacyjne

Jeśli powyższe metody leczenia zawodzą, pozostaje zabieg, podczas którego zblokowane ścięgna są uwalniane poprzez nacięcie troczka. Po wykonaniu operacji konieczne jest noszenie ręki na specjalnej szynie, a przez 6 tygodni korzystanie z operowanej ręki jest możliwe jedynie w bardzo ograniczony sposób, przy czym wykluczone jest dźwiganie.

Dobrą wiadomością jest to, że większość zabiegów kończy się sukcesem, a powikłania są niezwykle rzadkie.

dwie ręce

Gdzie szukać pomocy?

Leczenie zespołu de Quervaina jest dosyć długotrwałe, przy czym długie kolejki do specjalistów nie ułatwiają sprawy. Aby uniknąć tego problemu, spróbuj poszukać ortopedy w Jeleniej Górze, dzięki czemu otrzymasz fachową pomoc szybko i z zastosowaniem nowoczesnych narzędzi, co pozwoli Ci na szybki powrót do sprawności.

Related articles

Back to Top