Jak alkohol wpływa na nasze ciało?
O wpływie alkoholu na psychikę człowieka mówi się bardzo wiele, pora jednak pomówić o tym, jak na alkoholizmie cierpi ciało człowieka. Poniżej wyjaśniamy, jaki wpływ ma alkohol na poszczególne narządy i ile czasu na regenerację potrzebuje trzustka.
Alkohol a układ pokarmowy
Jest to jeden z pierwszych układów, jakie ulegają uszkodzeniom na skutek spożywania alkoholu, jako że znajdują się w nim narządy wystawione na bezpośredni kontakt z substancjami procentowymi. Dochodzi do drażnienia błony śluzowej w sposób chemiczny i mechaniczny, prowokując przekrwienia, nieżyty, a często także wymioty.
Uszkodzenie w ten sposób błony śluzowej układu pokarmowego sprzyja łatwiejszemu wniknięciu do organizmu szkodliwych bakterii, co wyjaśnia, dlaczego alkoholicy częściej padają ofiarą różnego rodzaju infekcji. Co więcej, alkohol wyjątkowo intensywnie prowokuje żołądek do wydzielania kwasu solnego. Skutkuje to nieżytem żołądka, a także wystąpieniem wrzodów.
Wpływ alkoholu na trzustkę
Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do zapalenia trzustki, przy czym w tym wypadku należy się mieć szczególnie na uwadze, jako że trzustka, nawet w wyniku wystąpienia zmian chorobowych potrafi długo nie dawać żadnych objawów. Mogą pojawiać się na początku bóle o średnim natężeniu w nadbrzuszu po lewej stronie i niestrawność. Z czasem jednak bóle przybierają na sile, czemu towarzyszy ogólne szybkie pogarszanie się stanu zdrowia, ze wstrząsem włącznie.
Jak długo regeneruje się trzustka?
Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu uległa on uszkodzeniu. Jeśli do stanów zapalnych doszło na skutek jednorazowego nadużycia, a objawy są łagodne, na ogół może wystarczyć kilka dni, by przywrócić jej prawidłowe funkcjonowanie. W poważniejszych przypadkach mówimy już niestety o długich tygodniach, a nawet miesiącach rekonwalescencji. W najcięższych sytuacjach dochodzi do trwałych uszkodzeń.
Działanie alkoholu na układ krążenia
W zależności od ilości spożywanego alkoholu, a także częstotliwości sięgania po niego, mogą pojawić się dolegliwości zarówno o charakterze jednorazowym lub sporadycznym, jak i objawy świadczące o poważnym uszkodzeniu prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Zaliczyć do tych objawów można m.in.:
- podwyższone ciśnienie
- skurcze serca
- bóle w okolicach serca
- zaburzenia rytmu
- przewlekłe spłycenie oddechu
- obniżoną odporność
- powiększenie serca
- obrzęki
- sinicę
- duszność (nawet przy braku wysiłku fizycznego)
Jak alkohol wpływa na funkcjonowanie mózgu?
Alkoholizm wpływa na nasz mózg dwojako, zmieniając sposób funkcjonowania psychiki, powodując zaburzenia prawidłowego osądu sytuacji, a także przesadną wiarę w swoje możliwości, co prowadzi do ryzykownych zachowań. Wpływ ma także charakter mechaniczny, doraźnie uszkadzając wrażliwe struktury. Dochodzi m.in. do uszkodzenia nerwów obwodowych, co skutkuje wystąpieniem polineuropatii alkoholowej.
Choroba ta oznacza wystąpienie zaburzeń w przewodzeniu impulsów nerwowych, co skutkuje zaburzeniami czucia, drętwieniem kończyn, a w ostateczności wystąpieniem niedowładów. Chory często wykazuje również nadwrażliwość na bodźce, takie jak zmiany temperatur, ciasną odzież itp.
Niebezpiecznym skutkiem nadużywania alkoholu może być także uszkodzenie nerwu wzrokowego. Jest to tym groźniejsze, że może do niego dojść nawet po jednorazowym przedawkowaniu alkoholu, zwłaszcza jeśli był to napój wyskokowy o wysokim stężeniu metanolu. Jest to sytuacja, która w najgorszym wypadku skutkuje utratą wzroku.
Wpływ alkoholu na funkcjonowanie układu oddechowego
Zaczynając od początku, regularne przedawkowywanie alkoholu podrażnia błony śluzowe, ułatwiając przedostawanie się bakterii, a ponadto osoby będące uzależnione od alkoholu mają upośledzoną zdolność odczuwania temperatury. Składając te dwa czynniki razem, wychodzi nam wyjaśnienie, dlaczego alkoholicy częściej zapadają na infekcje układu oddechowego. Skłonność do nieprzemyślanych zachowań, połączona z obniżonym odczuwaniem temperatury, prowadzi do ubierania się niestosownie do pogody. Skutkuje to częstymi infekcjami, które stopniowo wyniszczają układ oddechowy – zniszczeniu ulegają rzęski, zanika tym samym zdolność do samooczyszczania dróg oddechowych. Stąd też dużo cięższe przechodzenie infekcji.
Dlaczego wpływ alkoholu na organizm jest tak niebezpieczny?
Zagrożenie dla alkoholików przejawia się na dwóch poziomach – w zakresie przykładowych zagrożeń, wymienionych w powyższym tekście, a także z powodu częstego bagatelizowania swojego stanu zdrowia. Osoby będące w zaawansowanych stadiach uzależnienia zaniedbują się fizycznie i psychicznie, co sprawia, że wyjątkowo łatwo przegapić moment, w którym udzielenie pomocy będzie najbardziej skuteczne.