Wyposażenie dla małego piłkarza – poradnik dla rodziców

Odzież dla małego piłkarza powinna odpowiadać wiekowi dziecka i jego wymiarom, a także możliwościom fizycznym. Niezwykle ważną sprawa jest bezpieczeństwo małych piłkarzy, dlatego akcesoria sportowe dla dzieci powinny posiadać wymagane atesty i być jakościowo najlepsze.  Ubrania dla dzieci nie mogą być ani za duże, ani za obcisłe, by nie krępowały ruchów i nie przeszkadzały w czasie treningu lub gry. W wyposażeniu małego piłkarza powinny znaleźć się: ochraniacze, buty piłkarskie, getry, koszulki, spodenki, znaczniki, a także torba na strój i bidon na wodę.

Ochraniacze i skarpetogetry dla dzieci

Ochraniacze służą zabezpieczeniu piłkarza przed kontuzją, dlatego, dla bezpieczeństwa szczególnie małych piłkarzy, powinni być oni zaopatrzeni w tego typu produkty na piszczel, kolano, lub łokieć. Rynek oferuje między innymi ochraniacze piłkarskie firmy Adidas. Górna część ochraniacza została odpowiednio wyprofilowana i wykończona grubą warstwą pianki absorbującej uderzenia. W górnej części doszyto rzep z gumką, stabilizujący ochraniacz na nodze i uniemożliwiający jego zsuwanie się. W dolnej części doszyto specjalną ochronę na kostkę, która została wykończona od spodu gumką, utrzymującą go na odpowiednim miejscu. W jego wewnętrznej części na stopę, po obydwu stronach, umieszczone zostały specjalne wkładki, chroniące kostki, są one miękkie od wewnątrz, aby nie urażały kostki, a twarde i sztywne od zewnątrz, doskonale w ten sposób zabezpieczając tę część nogi przed kontuzjami. Ochraniacz został wykonany z wierzchu z polipropylenu w 95%, termoplastycznej gumy w 5%. Podszycie wykonano z polietylenu w 15%.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia małego piłkarza są getry piłkarskie, czyli wysokie, pod kolana skarpety zabezpieczające przed kontuzjami. Powinny one zapewniać odpowiednią wentylacje, a jednocześnie dopasowywać się do stopy i łydki. W sprzedaży znajdują się tego typu produkty różnych firm, na przykład: Joma, Hummel, Umbro i polskiej produkcji Iskierki w różnych kolorach. Ochraniacze można zakryć dobrej jakości skarpetogetrami, które dodatkowo stabilizują ochraniacz i zapobiegają jego przesuwaniu. Getry do gry w piłkę nożną i ochraniacze to podstawowa ochrona nóg przed urazami piszczeli, popularnymi właśnie w czasie gry w piłkę nożną.

Buty piłkarskie i odzież

Buty piłkarskie są ważnym elementem wyposażenia zawodnika, ponieważ musi on przebiec w czasie gry czasami nawet kilka kilometrów. Warto zaopatrzyć małego piłkarza w buty cenionych producentów akcesoriów sportowych. Buty piłkarskie firmy Adidas przeznaczone są do gry na sztucznych nawierzchniach, takich jak na przykład orliki. Dzięki zwiększonej liczbie korków sprawdzą się również na twardych, naturalnych boiskach. Natomiast buty piłkarskie Nike mają gumowe korki i przeznaczone są do gry na sztucznych nawierzchniach. Kolejnym modelem są produkty firmy PENALTY, które zostały wykonane z wysokiej jakości tworzywa PU, a liczne stębnowania uniemożliwiają rozciągnięcie się cholewki. Doskonale dopasowują się do kształtu stopy, zapewniając optymalny kontakt z piłką. Lekka, elastyczna podeszwa wpływa na kontrolę ruchu i szybkość reakcji. Wkładka nowatorska i profilowana stabilizuje stopę  i zapewnia amortyzację. Składa się z dwu warstw. Spód wykonany został z miękkiej pianki, a wierzch z porowatego materiału , który zapewnia stopie termoregulację i eliminuje obtarcia. Buty przeznaczone są gry na nawierzchniach naturalnych. 

getry do gry w piłkę nożną

Koszulki

Koszulki piłkarskie powinny być wykonane z wysokiej jakości materiału. Rynek oferuje produkty różnych firm, na przykład Joma, która została wykonana z wysokiej jakości lekkiego i przewiewnego poliestru z użyciem technologii DRY MX. Technologia ta zapewnia kontrolę wilgoci ciała małego sportowca poprzez odprowadzanie jej nadmiaru na zewnątrz koszulki. Ciało pozostaje dłużej suche, nawet podczas intensywnego treningu. 

Spodenki piłkarskie

Spodenki piłkarskie powinny być wykonane z nowoczesnych materiałów odprowadzających wilgoć oraz szybkoschnących. W sprzedaży są również komplety piłkarskie między innymi firmy Adidas, wykonane z poliestru o gęstym splocie, wykonane w technologii climalite. Jest to lekka tkanina, o właściwościach oddychających. Odprowadza wilgoć na zewnątrz koszulki, utrzymując w ten sposób ciało w komforcie.

Znaczniki

Znaczniki są specjalnym rodzajem koszulki, którą zakładają zawodnicy na strój sportowy w trakcie nie tylko treningów, ale przede wszystkim meczów. Dzięki nim trener może podzielić drużynę na dwa lub więcej zespołów. Znacznik ułatwiają rozpoznanie małym piłkarzom, do jakiej drużyny należą. Znaczniki umożliwiają naukę małym piłkarzom różnych manewrów na boisku. W sprzedaży są produkty przeznaczone dla juniorów i seniorów. 

Wyposażenie małego piłkarza w profesjonalny i bezpieczny sprzęt warunkuje komfort uczestniczenia w treningu i meczu. 

Related articles

Back to Top