Cięcie drewna – maszyny CNC

Drewno od zamierzchłych czasów było chętnie wykorzystywane do budowania budynków,a obecnie cieszy się ono rosnącą popularnością i jest wykorzystywane do produkcji różnorodnych produktów. Wykorzystanie drewna niesie ze sobą wiele zalet. Drewno jest całkowicie naturalne i nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu. Drewno jest również odporne na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych, przez co jest bardzo trwałe i cenione na całym świecie. Jego elastyczność sprawia, że możliwe jest jego kształtowanie w zależności od konkretnych potrzeb. Materiał ten jest obecnie chętnie wykorzystywany przez wielu przedsiębiorców w różnorodnych procesach produkcyjnych. Aby móc nadać drewnu odpowiedni kształt niezbędne jest posłużenie się odpowiednimi maszynami, które umożliwią doprowadzenie tego materiału do danego stanu.

Maszyny CNC do drewna

Wśród maszyn możemy znaleźć centrum obróbkowe CNC do drewna. Jest to niezwykle uniwersalne i wielofunkcyjne urządzenie do obróbki płyt np. meblarskich. Standardowym wyposażeniem tego typu maszyny jest stół próżniowy, wrzeciono z automatyczną wymianą narzędzi oraz z magazynem. Zazwyczaj centra obróbkowe do drewna posiadają możliwość chłodzenia mgłą olejową lub chłodnym powietrzem. Gwarantuje nam to, że praca z materiałem jest znacznie bardziej efektywna, a utrzymanie porządku jest znacznie łatwiejsze i wygodniejsze. Niekiedy centra obróbkowe można dodatkowo wyposażyć w ciekawe i pomocne dodatki i akcesoria takie jak np. agregat kątowy. Można na nim z powodzeniem zamontować piłę tarczową bądź frez. Centra obróbki drewna CNC są wyposażone zazwyczaj także w odciąg. Automatycznie odciąga on większość odpadków, pyłów i zanieczyszczeń powstałych w wyniku pracy z drewnem. Sprawia to, że zachowanie czystości w miejscu pracy jest możliwe i łatwe do zrealizowania. Innym produktem często wykorzystywanym podczas odróbki drewna jest ploter. Ploter przemysłowy umożliwia pracę z dużymi, płaskimi powierzchniami i umożliwia wycinanie wzorów, grawerów czy obrazów. Ploter jest często wykorzystywany w firmach produkujących meble, drzwi czy okna. Jest to urządzenie skomputeryzowane i możliwe jest jej indywidualne zaprogramowanie według potrzeb.

maszyna korzystająca z technologii cnc

Technologie maszyn CNC

Bardzo wiele maszyn stosowanych do obróbki drewna jest sterowanych automatycznie wykorzystując CNC. CNC jest to komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, które można dowolnie zaprojektować i dostosować do danych potrzeb. Obróbka CNC umożliwia szybkie i bardzo precyzyjne obrobienie danych materiałów i wykonanie zamierzonych kształtów. Standardowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC). Obrabiarki można podzielić ze względu na układ sterownia. Sterowanie punktowe – pozycjonowanie narzędzia w ściśle określonym położeniu względem przedmiotu. Sterowanie odcinkowe, które realizuje ruchy robocze, czyli przemieszczenie narzędzia z zadanym posuwem, ale wyłącznie po torach równoległych do ustalonej osi współrzędnych. Można wyróżnić również sterowanie kształtowe, inaczej nazywane ciągłym, realizuje dowolny ruch np. prosty, krzywy, po łuku wykonując pełny zakres figury lub bryły. Do ostatniego rodzaju możemy zakwalifikować  sterowanie kształtowe 2D, sterowanie kształtowe 21/2D, sterowanie kształtowe 3D.

Charakterystyka maszyn CNC

Maszyny CNC charakteryzują się dużą trwałością. Bardzo często maszyny są projektowane tak aby wszystkie elementy wzajemnie się poruszające były ułożyskowane tocznie co sprawia, że nie występuje konieczność ich regularnej okresowej wymiany. Ze względu na dużą ilośc zalet maszyn CNC są one chętnie wykorzystywane w różnorodnych przedsiębiorstwach. Umożliwiają one wygodną pracę z drewnem bez konieczności wkładu dużej ilości wysiłku. Maszyny CNC zadbają o precyzję wykonywanych prac i dokładność bez wytwarzania dużej ilości odpadów czy pyłów. Więcej na temat obróbki drewna i niezbędnych do tego maszyn przeczytasz na http://www.lgf.com.pl

Related articles

Back to Top