5 mitów o korekcyjnych soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe mają swoich zwolenników już od wielu lat. Mimo tego dalej panuje przekonanie, że nie są one bezpieczne dla oczu. O korekcyjnych szkłach kontaktowych krąży wiele mitów, przez które wiele osób rezygnuje z ich noszenia. Prawda jest jednak taka, że odpowiednio dobrane soczewki są funkcjonalne i w pełni bezpieczne. Poznaj 5 najczęstszych mitów o korekcyjnych soczewkach kontaktowych.

1.      Soczewka kontaktowa wysusza oko

Dawniej soczewki starszej generacji faktycznie powodowały nadmierne przesuszanie oka, przez co wiele osób odczuwało dyskomfort podczas ich noszenia. Niekiedy doprowadzały do zaczerwienienia, łzawienia, a także zwiększały ryzyko infekcji. Jednak nowoczesne technologie nawilżanych soczewek hydrożelowy znacznie lepiej przepuszczają tlen do rogówki, przez co oko jest bezpieczne. Na rynku można znaleźć również soczewki kontaktowe hydrożelowo-silikonowe, które jeszcze skuteczniej chronią oko przed przesuszaniem.

Soczewki kontaktowe dobrane przez specjalistę będą idealnie wtapiać się w oko, dzięki czemu oko nie będzie zaczerwienione ani suche. Jeśli soczewki będą stosowane zgodnie z zaleceniami producenta oraz okulisty, żadne z powyższych objawów nie wystąpią.

soczewki a wada wzroku

2.      Pielęgnacja soczewek zajmuje dużo czasu

Dużo osób sądzi, że pielęgnacja soczewek kontaktowych zajmuje bardzo dużo czasu. W praktyce okazuje się, że kroki pielęgnacyjne soczewek kontaktowych różnią się w zależności do ich rodzaju. W przypadku kontaktów jednodniowych wystarczy jedynie umyć ręce przed każdym założeniem lub ściągnięciem. Czyszczenie szkieł kontaktowych trwa odrobinę dłużej jeśli chcemy nosić miesięczne. Tutaj oprócz dokładnego umycia rąk i ich osuszenia, każdorazowo soczewkę należy wyczyścić z osadu białkowego, a następnie umieścić w wypełnionym płynem do szkieł kontaktowych pojemniku. Nie zajmuje to jednak więcej niż kilka minut.

3.      Soczewki kontaktowe są kosztowne

Współcześnie soczewki kontaktowe są niezwykle przystępne cenowo. Jeszcze kilka lat temu na ich noszenie mogło pozwolić sobie niewiele osób. Aktualnie cena za opakowanie soczewek jednodniowych wynosi między 60-70 zł za 30 par. Najtaniej wychodzą szkła kontaktowe miesięczne, gdzie za opakowanie 3 sztuk zapłacimy około 60 zł. Kupując dwa opakowania mamy zapas soczewek na trzy miesiące. Koszt płynu do soczewek, który spokojnie starcza na cały miesiąc, również nie jest wysoki – cena wacha się od 20-50 zł.

4.      Soczewki nie są dla osób z astygmatyzmem

W przeszłości osoby posiadający astygmatyzm faktycznie nie mogły nosić soczewek kontaktowych, ponieważ na rynku nie istniała żadna wersja, która odpowiednio korygowałaby ich wadę wzroku. W ostatnich latach technologia umożliwiła zaprojektowanie takich soczewek, aby osoby z astygmatyzmem mogły je swobodnie nosić. Okazuje się, że astygmatyzm nie stanowi już większego problemu i wybierać można spośród specjalnych soczewek torycznych. Soczewki są dostępne dla każdego, z różną wadą wzroku. Bez problemu można znaleźć warianty jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne.

wada wzroku a soczewki

5.      Osoby z prezbiopią nie mogą nosić soczewek

Prezbiopia, potocznie nazywa starczowzrocznością, pojawia się najczęściej u osób po 40. roku życia. To wtedy osoby w dojrzałym wieku zaczynają mieć problem z widzeniem z bliska oraz z daleka. Jeszcze do niedawna nie mieli wyjścia i jedynym sposobem korekcji prezbiopii były okulary, nierzadko dwie pary – jedna do czytania, druga do patrzenia. Współcześnie osoby zmagające się z prezbiopią mogą kupić soczewki multifokalne, których specjalnie zaprojektowana powłoka pozwala na odpowiednią korekcję wzroku. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby z prezbiopią mogą zrezygnować z noszenia okularów, a kupić odpowiednio dobrane soczewki multifokalne, co z pewnością poprawi komfort ich życia.

Soczewki kontaktowe – w pełni bezpieczna metoda korekcji wzroku

Soczewki kontaktowe jeszcze nigdy nie były tak popularne jak teraz. Konieczność noszenia okularów korekcyjnych i cykliczna wymiana szkieł jest już tylko przykrym wspomnieniem. Aktualnie zarówno młode, jak i starsze osoby decydują się na noszenie korekcyjnych soczewek kontaktowych bez obaw, że są one niebezpieczne dla zdrowia oka. Nowoczesne soczewki są produkowane z najlepszej jakości materiałów hydrożelowych, zapewniając tym maksymalną ochronę oczom. Z racji tego, że na rynku dostępne są różnego rodzaju soczewki, każdy znajdzie odpowiednią parę dla siebie.

 

 

Related articles

Back to Top