Znaczenie odczytów cyfrowych w przemyśle frezarskim

Usprawnianie maszyn przemysłowych to jedno z podstawowych działań wpływających na rozwój przedsiębiorstwa. Rozszerzanie ich możliwości o dodatkowe funkcje pozwala przede wszystkim na skutecznie usprawnienie pracy i zwiększenie możliwości produkcji. Jednym z takich urządzeń modernizujących są oczywiście odczyty cyfrowe ułatwiające kontrolę nad operowaną maszyną.

Co wyróżnia odczyty cyfrowe?

Skuteczne ulepszenie maszyn przemysłowych zależy od specyfiki odczytów cyfrowych. Urządzenia te wykorzystuje się najczęściej w maszynach do obróbki, więc największą funkcjonalność zapewnią one, gdy posiadają dwupoziomową kontrolę wielkości przesuwów – zarówno samego narzędzia, jak i obrabianego przedmiotu.

Odczyty wyróżnia także ich dokładność, która w niektórych modelach może się różnić. Najlepszym wyborem są te, które odczytują wymiary z dokładnością do 0,001 mm, a takich na rynku jest na szczęście sporo.

Jaki rodzaj odczytów wybrać?

W licznych ofertach znajduje się naprawdę wiele odczytów cyfrowych, które w niewielkim stopniu się od siebie różnią, ale to właśnie te pojedyncze elementy różnicujące decydują o ich sprawności. Najczęściej wybiera się odczyty jednoosiowe mogące pracować z liniałami optycznymi oraz magnetycznymi, jednak jeśli nie zależy nam na jak najszybszym, ale za to dokładniejszym odczycie, to lepiej postawić na odczyty wieloosiowe.

Podstawowe odczyty cyfrowe składają się z wyświetlacza, specjalnej obudowy i klawiatury membranowej, jednak rozwój technologii sprawił, że posiadają one dodatkowe funkcje pomocne w obróbce. Coraz częściej spotyka się odczyty z funkcją czytnika położenia z kalkulatorem, dzięki któremu można dokonywać szczegółowych pomiarów kątów powierzchni skośnych. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej funkcji elektrycznych w odczytach tym znacznie zwiększa się jakość pracy obrabiarek.

Parametry odczytów cyfrowych

W tym aspekcie również można mówić o technologicznym rozwoju odczytów. Dawniej spotykano te urządzenia jedynie z trybem odczytu współrzędnych absolutnych (ABS), który umożliwia wybranie punktu zerowego, od którego zaczyna się obróbkę. Natomiast coraz więcej odczytów cyfrowych posiada także tryb INC, czyli tzw. przyrostowy umożliwiający pracę w oparciu o alternatywne współrzędne. Najlepiej sprawdzają się odczyty posiadające te dwa tryby, które mogą ze sobą współdziałać, gdyż dzięki temu można uzyskać dużą precyzję alternatywnych wymiarów bez zmiany punktu zerowego.

frez

Gdzie najlepiej sprawdzą się odczyty cyfrowe?

Maszyn stworzonych do obróbki surowców jest naprawdę dużo i praktycznie we wszystkich można wykorzystać odczyty cyfrowe, aczkolwiek jednymi z najczęściej wybieranych w tym celu obrabiarek są tokarki, frezarki, piły i inne podobne narzędzia skrawające.

Podczas operowania nimi konieczne są bezpieczeństwo, precyzja i szybkość pracy, dlatego coraz częściej dodaje się do nich różne urządzenia mające poprawić jakość obróbki. Odczyty cyfrowe największą rolę spełniają najczęściej we frezarkach, ponieważ to właśnie w nich odczyt współrzędnych i kątów gra największą rolę.

Jakie korzyści wynikają z odczytów cyfrowych do frezarek?

Frezowanie nie jest łatwą czynnością. Aby dobrze ją wykonać, potrzebna jest znacznie większa precyzja niż np. podczas korzystania z tokarki, dlatego też odczyt pomiarów musi być jak najdokładniejszy.

Dawniej stosowano odczyty mechaniczne, natomiast w ostatnich latach zaczęto dostrzegać korzyści płynące z odczytów cyfrowych, tj.:

  • Znacznie większą kontrolę nad przesuwami
  • Niesamowitą dokładność w określaniu punktu odniesienia
  • Przyspieszenie całego trybu pracy
  • Zapisywanie danych i wykorzystywanie ich w korekcjach
  • Lepszą współpracę z liniałami pomiarowymi
  • Możliwość komputerowego sterowania

Można tu wymienić jeszcze wiele innych korzyści, jednak wszystkie sprowadzają się do stwierdzenia, że odczyty cyfrowe do frezarek najlepiej usprawniają proces całej obróbki.

Jak wdrożyć odczyt cyfrowy?

Kwestia ta jest dosyć indywidualna, ponieważ praktycznie każda frezarka w jakiś sposób się od siebie różni. Montaż odczytów jest jednak bardzo intuicyjny i nie potrzeba posiadać specjalnej wiedzy, by zrobić to prawidłowo. Jeśli jednak mamy wątpliwości, to warto zgłosić się do specjalisty z firmy, w której owy odczyt zakupiliśmy. Jest on w stanie nawet telefonicznie poinstruować nas w procesie wdrożenia odczytu i doradzić, jak najlepiej wykorzystać jego funkcje w procesie obróbki.

Podsumowanie

Przemysł frezarski stale się w Polsce rozwija, dlatego też nieraz konieczna jest modernizacja maszyn skrawających. Odczyty cyfrowe stały się jednym z takich elementów wspierających działanie frezarek i już praktycznie ciężko jest specjalistom szybko i bezpiecznie pracować bez ich pomocy.

Related articles

Back to Top