5 najważniejszych pytań, jakie powinieneś zadać swojemu dentyście

Wizyty kontrolne to podstawowy element profilaktyki, także w dziedzinie stomatologii.

Dzięki temu można zapobiec poważnym chorobom i różnym negatywnym konsekwencjom, które odpowiednio wcześnie zauważone, da się łatwo wyleczyć. Dlatego tak istotne jest, by regularnie naszą jamę ustną obserwował dentysta. Opole to miasto, gdzie znajduje się wiele świetnych fachowców, przyjmujących m.in. w Medin Klinice, którzy czekają, aby pomóc pacjentom i odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Czy leczenie kanałowe jest niebezpieczne i czy musi być wykonywane przy znieczuleniu całkowitym?

Jednym ze sposobów leczenia stomatologicznego jest metoda kanałowa, czyli endodontyczna. Pacjenci, szukając informacji o tym sposobie w niesprawdzonych źródłach, mogą trafić na różne, niepokojące wpisy na temat skuteczności czy zagrożeń, jakie związane są z tym sposobem. Zatem, jeśli konieczne jest wykorzystanie właśnie tej możliwości, to trzeba dopytać o to kwestie budzące obawy. Stomatolog poprzez swoje doświadczenie pracy z pacjentami doskonale rozumie, że nieznane może niepokoić, zatem z chęcią odpowie na wszelkie pytania. 

Kolejna związana z tym kwestia to znieczulenie. Jest to niezwykle ważne, aby dowiedzieć się, czy jest ono potrzebne, czy wystarczy miejscowe łagodzenie bólu, a może trzeba całkowicie uśpić osobę na fotelu. Co ważne, niektórzy mogą mieć jakieś przeciwwskazania do użycia takich środków, stąd warto dopytać się o szczegóły całej procedury.

dentysta

Co powoduje kamień na zębach i jak do usunąć?

Wiele osób zmaga się z nieestetycznym osadem na zębach, który finalnie może okazać się kamieniem nazębnym. Ta zwapniała płytka nazębna osadza się w jamie ustnej i nawet szczotkowanie nie jest w stanie pomóc w usunięciu. Czynnikami, które są przyczynami tego nalotu to zmineralizowana płytka nazębna, która im dłużej nie jest usuwana, tym jest jej więcej i do tego z czasem ciemnieje. Ważne jest, że może w przyszłości doprowadzić do rozwoju próchnicy. Właśnie dlatego konieczna jest konsultacja ze stomatologiem i zapytanie o to, czy w jamie ustnej jest taki kamień, jeśli tak to jak dużo, jak zaawansowany jest to stan i czy jest opcja usunięcia go

Po uzyskaniu odpowiedzi trzeba dowiedzieć się więcej o sposobach pozbycia się problemu. Tutaj specjalista może wskazać metody, aby każdego dnia minimalizować szansę pojawienia się nalotu, a także jakie mechaniczne metody można wykonać w gabinecie oraz jak często trzeba to powtarzać.

Czy powinienem udać się do periodontologa i jak może on pomóc z odkrytymi dziąsłami?

Mało osób wie, że istnieje w stomatologi specjalizacja zajmująca się odsłoniętymi czy cofniętymi dziąsłami. Mowa tu o periodontologii. Takie problemy dotyczą wielu osób, choćby z powodu nieodpowiedniego szczotkowania, jednak w tym przypadku często nie wystarczy zwykła konsultacja u stomatologa. 

Jeszcze przed wizytą u specjalisty trzeba zapytać się dentysty, czy taka porada jest konieczna oraz jakie są sposoby na naprawienie nieprawidłowego stanu dziąseł. To również szansa na uzyskanie polecenia do konkretnego lekarza lub poradni.

Czy mogę wybielić zęby i jaki sposób będzie dla mnie najlepszy?

Estetyczny uśmiech to marzenie wielu osób, ale konieczne jest odpowiednie zadbanie nie tylko o równe zęby, ale też o ich barwę. Białe uzębienie można uzyskać, korzystając z wybielania mechanicznego. Koniecznie trzeba zapytać dentystę nie tylko o metody uzyskania satysfakcjonującego efektu, ale też o zagrożenia i ewentualne przeciwwskazania. Obecnie w stomatologii jest wiele bardziej lub mniej inwazyjnych sposobów i warto dobrać odpowiednią do indywidualnego przypadku pod kątem obecnego stanu, ale też budowy anatomicznej jamy ustnej lub ogólnej sytuacji zdrowotnej. 

Co więcej, dobrze jest też zadać pytanie czy wybielanie możliwe jest podczas jednorazowej wizyty, czy też potrzebujemy co najmniej kilku z nich oraz czy trzeba ten proces wykonywać regularnie, co jakiś czas.

Na czym polega kontrolne badanie stomatologiczne?

Badanie stomatologiczne to inaczej przegląd stomatologiczny, podczas którego może być wykonane kilka czynności. Ocenie podlega ogólny stan, jak i poszczególne elementy jamy ustnej, dzięki czemu można wykonać zabiegi lecznicze lub zapobiegające powstawaniu niebezpiecznych stanów. Jednak warto zapytać stomatologa, co konkretnie zbada, na co zwróci uwagę, a także kiedy zjawić się na kolejną kontrolę. 

Related articles

Back to Top