Jak wykorzystać sprężarki powietrza?

Arena działań kompresorów

Sprężarki znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle, produkcji oraz w pracach montażowych bądź remontowych. Zastosowanie tych urządzeń jest stosunkowo szerokie i wydaje się jakoby do tej pory nie wszystkie gałęzi różnorodnych branż zostały nim objęte. Sprężarki są maszynami energetycznymi, które podwyższają ciśnienie gazu poprzez ssanie niższego od tego ciśnienia, które występuje naturalnie w otaczającej nas atmosferze zaś tłoczenie wyższego niż to w powietrzu. Sprężarki są maszynami, które poprzez swoją pracę wydzielają sporą ilość powietrza o temperaturze znacznie wyższej niż neutralna, dlatego też wymagają odpowiedniego chłodzenia, które wykonywane może być mechanicznie bądź poprzez zamontowane dodatkowo chłodnice. Typowe sprężarki dzielą się ze względu na stosunek sprężania – tutaj najpopularniejsze są kompresory, które znaleźć można praktycznie w każdym warsztacie. Innym podziałem jest ich budowa – wyróżnić z pewnością należy w tym miejscu sprężarki tłokowe, śrubowe, spiralne czy także membranowe. Inny podział sprężarek jest mniej istotny.

Popularne kompresory w warsztatach

Najpopularniejszą sprężarką na rynku wciąż jest sprężarka tłokowa. Jaka sama jej nazwa wskazuje, jej praca polega na wykonywaniu ruchów tłokowych przez tłoki. Powietrze jest ściskane, dzięki czemu uwalniane jest pod większym ciśnieniem. Sprężarki tłokowe mogą pracować olejowo bądź bezolejowo. Popularne są także sprężarki śrubowe – sposób sprężania gazów następuje poprzez stłaczanie ich między rowkami śrub, kiedy wchodzą między nie uwalniane są pod wysokim ciśnieniem.

Sprężarki tłokowe - moc i wydajność

Najczęściej występują dwie śruby, które kręcą się do środka, to sprawia, że powietrze jest łatwiej zasysane. Sprężarki śrubowe to konstrukcja, która w miarę możliwości ograniczana jest do niewielkiej przestrzeni – a to z kolei jest powodem chęci osiągnięcia niewielkich wibracji. Można je ograniczyć poprzez zainstalowanie amortyzatorów, dzięki czemu zmniejsza się hałas oraz możliwość uszkodzenia samej maszyny. Jeśli porównamy hałas obu wymienionych rodzajów sprężarek to głośniejsze okażą się tłokowe, dlatego też śrubowe gdzieniegdzie wyparły tłoki.

Kolejnictwo a sprężarki – jak to wygląda?

Jeśli mielibyśmy wskazać branżę, w której doskonale sobie radzą najłatwiej wymienić jest kolejnictwo. Pociągi najczęściej zasilane są energię elektryczną z trakcji. Sprężarki również mogą być zasilane tymże prądem, dlatego też dostawa energii jest ciągła i nie należy obawiać się o problemy. Sprężarki śrubowe pozwalają na szybkie dostarczenie sprężonego powietrza np. do układu hamulcowego, co pozwala na wydłużenie ich stażu w pracy oraz ograniczają ryzyko przetarć. Sprężarki w kolejnictwie są chłodzone łatwiej i taniej, gdyż pęd powietrza wspomaga obniżanie w nich temperatury. Sprężarki śrubowe możemy podzielić także na te, które wykorzystują do pracy olej oraz na te, które go w pracy nie wymagają. Tego rodzaju maszyny możecie znaleźć w tym miejscu http://www.agregaty.com.pl/produkty,sprezarki-airpress.html. Bezolejowe sprężarki znajdą swoje zastosowanie tam, gdzie w powietrzu niewskazane są jakiekolwiek cząstki szkodliwego oleju – jest to przede wszystkim produkcja podzespołów komputerowych, przemysł papierniczy czy też medycyna.

Related articles

Back to Top