Objawy zaćmy – jak je rozpoznać?

Choroby wzroku dotykają w dzisiejszych czasach coraz większą liczbę osób. Nic w tym dziwnego, bowiem otaczające nas bodźce nie wpływają pozytywnie na pracę naszych oczu, aczkolwiek niektóre z tych schorzeń mogą być naprawdę poważne i prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Jedną z takich chorób jest zaćma, dlatego zobaczmy, czym ona jest, jak się objawia i jak ją leczyć. 

Czym jest zaćma? 

Zaćma to choroba polegająca na zmętnieniu soczewki, inaczej nazywana również kataraktą. Gdy występuje ona w narządzie wzroku człowieka, dochodzi do utraty elastyczności soczewki i w rezultacie pogorszenia widzenia, a z czasem jego utraty. Zaćma jest często niepozorna, gdyż przy jej występowaniu na samym początku w soczewce pojawiają się cząsteczki białka, które powodują grubienie włókien i załamywanie promieni światła w oku. Dlatego na samym początku bardzo ciężko jest ją rozpoznać i pojawiające się przy niej pogarszające widzenie może być dla wielu zwykłym zmęczeniem oka, a nie stopniowo traconą przejrzystością. 

Jakie są rodzaje zaćmy? 

Bardzo często mówi się, że zaćma dotyka starsze osoby i jest to choroba postępująca z wiekiem, natomiast stwierdzenie to nie jest do końca prawdą. Zaćma starcza, nabyta bądź degeneracyjna to tylko jeden rodzaj tej choroby, który rozwija się latami i najczęściej ujawnia się po 50 roku życia. Występuje ona najczęściej, ale nie jest jedyną odnogą tego schorzenia. 

Czasem zaćma może być również wrodzona przez aberracje metaboliczne i genetyczne wady gałki ocznej. Występuje już ona czasem nawet u niemowląt, które negatywnie oddziałują na przyswajanie konkretnych leków i w rezultacie tworzą zaburzenia nerwowe wpływające na wzrok i szybki rozwój zaćmy. 

Jeszcze jednym rodzajem tej choroby może być zaćma powikłana, czyli właśnie reakcja już dorosłych osób na leki, np. sterydy. Przy innych chorobach wzroku czasem występują powikłania i jednym z nich może być właśnie zaćma jako choroba ogóloustrojowa. 

Jakie są objawy zaćmy?

Nieraz mówi się, że zaćma to cichy destruktor widzenia, gdyż jej objawy ujawniają, się gdy poziom choroby jest już zaawansowany, a stan wzroku bardzo pogorszony. Dlatego, aby działać szybko i nie dopuścić do rozwoju choroby warto udać się po pomoc już przy takich objawach jak:

  • Pogorszenie widzenia w dalekich odległościach 
  • Niemożność zdefiniowania kształtów z bliskiej odległości
  • Problem z rozróżnianiem barw i utrata głębi 
  • Dobre widzenie w pochmurne dni i problemy ze wzrokiem w dni słoneczne 
  • Zamglony obraz przez dłużej niż 2 dni 
  • Problemy z czytaniem nawet dużych liter 
  • Częsta zmiana okularów korekcyjnych
  • Kłopoty z widzeniem po zmroku 
  • Pojawiający się zez 

Można zauważyć, że objawy te są naprawdę pospolite i występują przy większości chorób wzroku, dlatego nie można od razu stwierdzić zaćmy, aczkolwiek nie jest to powód, by te objawy bagatelizować. Warto jak najszybciej udać się po pomoc, gdyż nawet jeśli nie będą to objawy zaćmy, to na pewno innej choroby (np. jaskry), przez którą można bardzo szybko utracić wzrok. 

Gdzie szukać pomocy?

Czasem ciężko jest rozpoznać objawy wzroku, ponieważ jak już była mowa, mogą to być jedynie skutki zmęczenia, aczkolwiek zwłaszcza w starszym wieku, przy cukrzycy, nadciśnieniu i problemach ze skórą warto nawet przy pierwszych objawach udać się do gabinetu okulistycznego. Okulista lub optyk są praktycznie jedynymi specjalistami, którzy najszybciej zdiagnozują zaćmę i nie dopuszczą do jej rozwoju. 

Gdy udamy się na wizytę, specjaliści zalecą odpowiednie leczenie, czy to przepiszą krople, antybiotykoterapię, czy skierują na nieinwazyjną operację usunięcia zaćmy. W każdym z tych przypadków będą w stanie skutecznie nam pomóc i nie dopuścić do znacznego pogorszenia widzenia. 

wzrok

Podsumowanie

Można więc zauważyć, że zaćma jest chorobą, która może dotyczyć praktycznie każdego i to nie tylko osób w podeszłym wieku. Jest ona bardzo niebezpieczna dla naszego wzroku i przy tym objawia się bardzo późno, dlatego, aby nie narazić się na utratę wzroku, warto już przy pierwszych objawach jak najszybciej działać i dać się do sprawdzonego specjalisty.

Related articles

Back to Top