Ekologiczna instalacja grzewcza – jaki kocioł wybrać?
Instalacja grzewcza to element, bez którego nie jest w stanie obyć się żaden budynek mieszkalny w naszym klimacie. Przymierzając się do zamontowania ogrzewania w domu, stajemy przed trudnym wyborem dotyczącym tego, jaki typ kotła najlepiej wybrać, by spełniał wszystkie stawiane przez nas wymagania.
Typy instalacji grzewczej
Istnieje wiele typów instalacji grzewczej. Głównym czynnikiem używanym do rozpoznawania jej rodzajów jest typ zastosowanego kotła grzewczego. Standardowa instalacja grzewcza składa się z czynnika ciepła, którym może być właśnie kocioł grzewczy lub pompa ciepła, a także przewodów cieplnych i grzejników.
W takim systemie ciepło wytwarzane przez kocioł zostaje rozprowadzone do grzejników poprzez przewody. W Polsce głównym dystrybutorem ciepła jest zazwyczaj woda, choć można znaleźć typy instalacji grzewczej używających w tym celu pary. Jeżeli chodzi o typ kotła, wyróżnia się wiele rodzajów, wśród których wciąż popularne są kotły na paliwo stałe.
Typy kotłów na paliwo stałe
Kotły na paliwo stałe można zaklasyfikować na dwa sposoby: ze względu na konstrukcję paleniska lub ze względu na typ wykorzystywanego paliwa. Biorąc pod uwagę konstrukcję paleniska, można wyróżnić:
- kotły ze spalaniem górnym – najtańsze i najczęściej spotykane, posiadają jeden lub dwa ciągi spalin
- kotły ze spalaniem dolnym – mają najczęściej dwa lub trzy ciągi spalin; im więcej ciągów spalin, tym lepszy odzysk ciepła i wyższa sprawność kotła
Ze względu na typ wykorzystywanego paliwa wyróżnia się z kolei takie typy kotłów, jak:
- kotły na koks i węgiel kamienny
- kotły na ekogroszek
- kotły na miał węglowy
- kotły na drewno
- kotły na pellet
Spośród tych tych typów szerzej omówione i scharakteryzowane zostaną w naszym artykule kotły na pellet, ekogroszek i węgiel.
Kocioł na pellet
Kotły tego typu produkują ciepło poprzez spalanie pelletu drzewnego. Ich wielkimi zaletami są duża wydajność oraz wygoda i łatwość w obsłudze. Kocioł na pellet nie powoduje pylenia i zabrudzeń, dzięki czemu kotłownia, w której jest usytuowany, jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Pellet drzewny jest produkowany z drewna topoli i wierzby, a jego spalanie uwalnia taką samą ilość dwutlenku węgla, jaką drzewo pochłonęło w trakcie swojego wzrostu. Dzięki temu instalacja grzewcza wykorzystująca kocioł pelletowy jest ekologiczna, pozwalająca na ograniczenie emisji zanieczyszczeń.
Kocioł na ekogroszek
Kocioł zasilany ekogroszkiem pozwala na uzyskanie dużej ilości energii ze stosunkowo niewielkiej ilości opału. Podajniki ślimakowe wykorzystywane w mechanizmie transportu paliwa z podajnika do komory spalania umożliwiają precyzyjne dozowanie opału. Ekogroszek cechuje się niską zawartością siarki oraz niską spiekalnością znacząco ograniczającą powstawanie i osadzanie się spieków z popiołu wewnątrz kotła. Kotły spalające ekogroszek są uznawane za bardziej ekologiczne od tych zasilanych innymi rodzajami węgla, gdyż emitują znacznie mniejszą ilość szkodliwych substancji w procesie spalania.
Kocioł na węgiel
Produkcja energii przez ten typ kotła zachodzi na skutek spalania węgla. Paliwo to, choć tańsze od ekogroszku i pelletu, nastręcza znacznie więcej trudności w trakcie składowania, jest też powodem powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń. Spalanie węgla wytwarza popiół i sadzę, których sprzątanie może być uciążliwe dla użytkownika. Kotły na węgiel są również szkodliwe dla środowiska, gdyż w czasie pracy emitują do atmosfery liczne niebezpieczne substancje, takie jak tlenki siarki, tlenki azotu czy też tlenek węgla.
Warto jednak zwrócić uwagę, że część zanieczyszczeń powstaje na skutek stosowania złej metody spalania i może być wyeliminowana poprzez jej zmianę. Istotną zaletą kotła węglowego jest to, że w większości modeli możliwe jest spalanie także innego rodzaju paliwa, dające użytkownikowi więcej swobody. Wybierając wysokiej jakości kotły grzewcze możemy znacząco ograniczyć straty ciepła oraz emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Producent kotłów c.o. MCE oferuje kotły 5 k26lasy, które posiadają certyfikat EcoDesign, dzięki czemu ich zakup jest gwarancją wysokiej jakości i bezpieczeństwa – także dla środowiska.
Przewaga kotłów na ekogroszek i pellet nad kotłami na węgiel
Zasadniczą przewagą kotłów na ekogroszek i pellet jest niewielka emisja szkodliwych substancji, która mieści się w dopuszczalnych normach. Kotły wykorzystujące ekogroszek i pellet dostarczają więcej ciepła i są znacznie bardziej ekonomiczne od ich węglowych odpowiedników, gdyż spalają większą część podawanego paliwa. Pełne wykorzystanie kaloryczności opału przekłada się na mniejsze jego zużycie, a więc na niższe wydatki na ogrzewanie.