Jak zrobić sianokiszonkę? Poradnik dla rolnika
Karmienie zwierząt hodowlanych sianokiszonką znajduje obecnie coraz więcej zwolenników. Związane jest to z bardzo wysokimi walorami odżywczymi oraz bogactwem w wiele składników odżywczych i mineralnych, którymi może pochwalić się ten rodzaj paszy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak krok po kroku wygląda proces robienia sianokiszonki, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
Etap 1-koszenie trawy na sianokiszonkę
Pierwszym i kluczowym etapem, od którego należy zacząć, jest wykonanie pierwszego pokosu. Dlaczego proces ten jest tak ważny? Odpowiedź jest prosta: od tego, w jaki sposób i kiedy go przeprowadzimy, będzie zależeć jakość i smak wytworzonej sianokiszonki. Koszenie trawy na sianokiszonkę powinno być poprzedzone oceną, na jakim obecnie etapie znajduje się porost łąk. Pierwszy pokos powinien odbyć się wtedy, kiedy łąki dopiero zaczynają się kłosić. Słowo „dopiero” odgrywa tu kluczową rolę, ponieważ wykonywanie pokosu w momencie, kiedy łąki są już w pełni wykłoszone, sprawi, że wytworzona z tej biomasy sianokiszonka straci wiele walorów smakowych oraz składników odżywczych. Trawy powinny być koszone na wysokości minimum 5 cm nad ziemią, jednak nie wyższej niż 8 cm. Prawidłowo wykonany pierwszy pokos powinien obfitować w dużą ilość zebranej trawy, co jednocześnie zwiększy szansę na wykonanie drugiego pokosu w równie efektywny i wydajny sposób. Termin wykonania pierwszego pokosu zależy w dużej mierze od rodzaju traw, jednak należy przyjąć, że na większości terenu w Polsce odbywa się on zazwyczaj w drugiej połowie maja.
Etap 2- proces suszenia biomasy
Podczas drugiego etapu prac następuje proces suszenia zebranego materiału. Istnieje kilka metod wykonania sianokiszonki. W zależności od tego, na którą z nich się zdecydujemy, ilość suchej masy może być różna. W przypadku najpopularniejszego sposobu jej wytwarzania, czyli w belach, ilość suchej masy będzie wynosić ok. 40-45%. W procesie suszenia przydatnym urządzeniem okazuje się być przetrząsarka, która poprzez przetrząsanie skoszonej biomasy prowadzi do usprawnienia i przyspieszenia procesu suszenia.
Etap 3- zbieranie biomasy w baloty
Kolejny proces tworzenia sianokiszonki polega na zebraniu biomasy w tzw. baloty. Czynność ta przebiega przy pomocy prasy, która zgniata i zagęszcza przesuszony materiał, a następnie zbiera go w wały przygotowane do owinięcia w folię do sianokiszonki.
Etap 4-zawijanie balotów w specjalną folię do sianokiszonki
Prawidłowy przebieg procesu fermentacji zależny jest w dużej mierze od właściwego i szczelnego owinięcia balotów w folię, co stanowi kolejny etap tworzenia sianokiszonki. Trzeba pamiętać o tym, aby folia była bardzo wytrzymała i odporna na wszelkie czynniki mechaniczne i warunki pogodowe. Warto w tym wypadku zdecydować się na folię do sianokiszonki ULTRAX, która zapewnia wytworzenie produktu wysokiej jakości. Zapobiega ona przedostawaniu się powietrza do wnętrza bel, a tym samym gwarantuje, że sianokiszonka będzie odznaczać się bogactwem walorów smakowych, witamin i składników odżywczych.
Etap 5- skarmianie zwierząt sianokiszonką
Okres prawidłowo przebiegającej fermentacji biomasy powinien oscylować w przedziale 6-8 tygodni. Po upływie tego czasu możliwe jest rozpoczęcie skarmiania zwierząt świeżo wytworzoną sianokiszonką. Trzeba pamiętać, aby skarmiania zwierząt nie rozpoczynać zbyt wcześnie, ponieważ istnieje wtedy ryzyko, że proces fermentacji sianokiszonki nie będzie w pełni zakończony.
Folia do sianokiszonki ULTRAX- czy to rzeczywiście dobry wybór?
Firma ULTRAX jest wiodącym, polskim producentem folii do sianokiszonek. Uznawane są one za najwytrzymalsze i najsilniejsze folie na rynku, dlatego cieszą się wielkim uznaniem i powodzeniem wśród klientów. Wybierając folię ULTRAX klient zyskuje gwarancję otrzymania produktu najwyższej jakości. Folia do sianokiszonki odgrywa kluczową rolę w procesie fermentacji, gdyż zapobiega przedostawaniu się powietrza do wnętrza biomasy zgromadzonej w balotach. ULTRAX zadbał również i o tą kwestię oferując folię składającą się aż z 5 warstw, które dzięki mocnemu klejowi typu PIB nie rozszczelniają się oraz są wyjątkowo mocne i trwałe. Ich dodatkową zaletą jest 12-mieięczna gwarancja ochrony przed promieniowaniem UV oraz wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.