Endometrioza – objawy, skutki, możliwości leczenia

Młode kobiety bardzo często padają ofiarami choroby prowadzącej do niepłodności. Aż od 7 do 15 procent miesiączkujących kobiet cierpi na endometriozę, której bolesne powikłania doprowadzają do niepłodności. Endometrioza to choroba, która działa w obrębie miednicy mniejszej. Polega ona na zwyrodnieniu macicy. Endometrium, które w normalnych warunkach występuje w błonie śluzowej macicy — w przypadku endometriozy pojawia się poza jamą macicy. Jak wiadomo — w ciągu cyklu endometrium współdziała z hormonami i w odpowiednim momencie cyklu obkurcza się i opuszcza macicę w postaci miesiączki. Niestety w przypadku endometriozy — endometrium pojawia się poza jamą macicy. Jednak wciąż podatne jest na działanie hormonów. W efekcie powstają krwotoki i stany zapalne, w których miejscach tworzą się później bolesne zrosty prowadzące do deformacji narządów.

Jak wykryć u siebie endometriozę?

Bardzo często choroba rozwija się bezboleśnie, a jej powolny rozwój nie pozwala na łatwe zdiagnozowanie pojawiającego się z czasem, narastającego bólu. Dlatego warto reagować jeśli tylko zaczniemy odczuwać silne bóle podczas miesiączkowania czy odczuwać dyskomfort podczas stosunków seksualnych. Endometrioza zlokalizowana w macicy wykazuje najwięcej objawów. Oprócz bolesnych miesiączek w porównaniu do poprzednich cykli zaczniemy odczuwać bóle jeszcze przed nastąpieniem krwawienia i spodziewaną miesiączką.

ginekolog

Bóle często utrzymują się również po ustaniu krwawienia. Odczuwany dyskomfort będzie wówczas zlokalizowany głęboko w miednicy. Pacjentki ów ból określają jako tępy. Zdarza się, że promieniu on do okolicy krzyżowej i ud. Niekiedy z bólem wiąże się uczucie parcia na stolec, nudności oraz epizodyczne biegunki. Sama menstruacja będzie też bardzo obfita. W przypadku endometriozy przegrody odbytniczo-pochwowej ból pojawi się podczas stosunku, najsilniejszy będzie odczuwany podczas głębokiej penetracji członka.

Endometrioza głęboko naciekająca miednicy mniejszej występuje, gdy ogniska endometriozy niszczą tkanki mieszczące się powierzchownie. Następnie doprowadzają do drażnienia nerwów w ich sąsiedztwie na skutek odsłonięcia. Endometrioza pęcherza moczowego objawia się uciążliwymi skurczami pęcherza w okresie okołomiesiączkowym z uczuciem parcia na mocz. Pojawia się również krwiomocz lub krwinkomocz.

Skutki nieleczonej endometriozy

Nieleczona endometrioza może doprowadzić do nieodwracalnych powikłań — wówczas zaradzić może tylko operacyjna rekonstrukcja narządów. W codziennym życiu chore pacjentki będą odczuwać uporczywe dolegliwości — silne bóle, trudności podczas współżycia z partnerem, obniżenie płodności, a w skrajnych przypadkach niepłodność. Pojawią się też zaburzenia funkcjonowania pęcherza, jelita nawet do jego niedrożności.

Leczenie endometriozy

Po zgłoszeniu się do ginekologa — zleci on nam udanie się na badania USG. Jednak badania USG nie dają możliwości wysnucia konkretnych wniosków i objęcia strategii leczenia. Dlatego lekarz zleci laparoskopię, podczas której pobierze tkanki do badań i określi metodę leczenia. Endometriozę można leczyć farmakologicznie. Często jednak pojawia się potrzeba laparoskopowego zabiegu. Wówczas specjalista wycina powstałe na skutek choroby zrosty i doprowadza narządy do stanu, w którym będą mogły funkcjonować w sposób prawidłowy. Leczenie farmakologiczne ma charakter zachowawczy i jego celem jest obniżenie produkcji hormonów jajnika do poziomu, w którym miesiączkowanie zatrzyma się. W ten sposób zatrzymany zostanie wzrost skupisk endometriozy w miejscach dla niej nieprawidłowych. Jednak po zakończeniu stosowania medykamentów możemy spodziewać się nawrotu choroby.

Przesłanki do leczenia chirurgicznego

Jeśli pojawią się torbiele endometrialne jajników, pojawi się ból w obrębie miednicy mniejszej, a także niepłodność na skutek endometriozy, endometrioza głęboko naciekająca — lekarz skieruje pacjentkę na leczenie operacyjne. Poprawa płodności pacjentki i zmniejszenie dolegliwości bólowych powinny pojawić się po poprawnie przeprowadzonej interwencji chirurgicznej. Usunięcie wszystkich ognisk endometriozy jest wyjątkowo trudne, ze względu na jej rozległy charakter.

leczenie endometriozy

Endometrioza to trudna i bolesna choroba, której skutkiem bywa niepłodność. Często pacjentki zgłaszają się w zaawansowanym stadium choroby, dlatego leczenie okazuje się długotrwałe i trudne. Warto badać się pod kątem endometriozy u lekarza ginekologa, by zapobiec ewentualnemu silnemu rozwojowi choroby. Pamiętajmy, że to bardzo popularna choroba, która dotyka od 7 do 15 procent kobiet miesiączkujących. Jeśli zaczniemy odczuwać dyskomfort podczas stosunków, a nasze miesiączki staną się bardziej dotkliwe niż zwykle — udajmy się do lekarza.

Potrzebujesz więcej informacji na temat endometriozy? Sprawdź: https://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm

Related articles

Back to Top