Kiedy zdecydować się na wynajem szalunków stropowych?
Wynajem szalunków stropowych zyskuje sobie dzisiaj coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, sam zakup oraz przechowywanie szalunków to niemały wydatek, którego firmy często pragną sobie zaoszczędzić. Kiedy wynajem szalunków stropowych jest najbardziej opłacalny? Jakie są największe zalety takiego wynajmu?
Dlaczego warto zdecydować się na wynajem szalunków stropowych?
Powodów ku temu jest całkiem dużo. Jeśli jesteś osoba prywatną lub Twoja firma nie przyjmuje zbyt często zleceń na wykonywanie konstrukcji betonowych czy też żelbetonowych, a szalunki nie są potrzebne zbyt często, ich wynajem będzie dużo korzystniejszy niż zakup. Sam zakup szalunków jest dużym wydatkiem, a oprócz tego konieczne jest jeszcze zatroszczenie się o odpowiednie warunki przechowywania oraz należyta konserwacja, ze względu na dosyć szybkie zużywanie się szalunków. Co więcej, w zależności od rodzaju zlecenia, mogą nieco różnić się parametry szalunków, które będą najlepsze w danej sytuacji. Korzystając z opcji wynajmu, zyskujesz możliwość doboru szalunków o dokładnie takich parametrach, które są Ci w danej chwili potrzebne.
Poszerzając argument o doborze szalunków o odpowiednich parametrach, jeśli zdecydujesz się na usługę wynajmu od fachowców, możesz liczyć na pełną pomoc w zakresie doboru wszystkich najważniejszych elementów i udogodnień. Oprócz tego, wynajmując szalunki, zawsze masz pewność, że zestaw, jaki wypożyczasz, jest odpowiednio zakonserwowany i nie stwarza żadnego zagrożenia na placu budowy.
W jakich sytuacjach najlepiej zdecydować się na wynajem szalunków?
Kupno szalunków opłaca się w zasadzie jedynie firmom, które przyjmują częste zlecenia, które wymagają ich zastosowania i oczywiście firmom wynajmującym takie szalunki. W pozostałych przypadkach bardziej opłaca się wynajem. Na rynku funkcjonują różne firmy budowlane, których zakres usług znacznie się od siebie różni, a to oznacza, że jedna firma będzie korzystała z szalunków rzadziej, zaś druga dużo częściej.
Wynajem jest dużo bardziej opłacalny zwłaszcza w sytuacji, gdy dopiero rozkręcasz działalność. Wówczas, jeśli jeszcze nie udało Ci się wypracować upragnionej pozycji na rynku, zleceń będzie dużo mniej, a zakup szalunków mógłby nadwyrężyć Twój budżet.
Może się też okazać, że nawet jeśli posiadasz szalunki, nie są one odpowiednie do rodzaju prac, jakie zamierzasz wykonywać. Dobrym przykładem jest próba wykorzystywania szalunków ściennych do tworzenia konstrukcji stropowych. Jest to dosyć duży błąd, ze względu na to, że takie szalunki nie są do tego przystosowane, co obniża bezpieczeństwo pracy.
Ze względu na różnorodną specyfikę poszczególnych prac budowlanych, wyróżniamy kilka rodzajów szalunków stropowych. Na rynku dostępne są m.in. podpory malowane, które możemy regulować do pożądanej wysokości, a także podpory ocynkowane z gwintem zewnętrznym, które zapewniają większą siłę nośności.
Jak skonstruowane są szalunki i podpory stropowe?
Jedną z warstw jest sklejka lub płyta wodoodporna, położona na dźwigarach, zabezpieczonych krzyżowymi głowicami. Dla zabezpieczenia stabilności konstrukcji całość opiera się na podporach stalowych i trójnogach, pełniących funkcję stabilizatora dodatkowego. W dobrej jakości szalunkach elementy metalowe są ocynkowane celem zabezpieczenia ich przed korozją, a elementy drewniane poddawane są odpowiedniej impregnacji, wydłużającej ich żywotność.
Wynajem szalunków stropowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm i osób prywatnych, pomagając obniżyć koszty zaplanowanego projektu. Wynajem z pomocą profesjonalnej firmy to idealne wyjście dla osób z mniejszym doświadczeniem, choćby dzięki możliwości uzyskania porady i dobrania najlepszych w danym zleceniu komponentów.