Kim są polscy DJ’e za granicą?

Muzyka tworzona w polskich studiach nagraniowych zwykle rzadko opuszcza granice naszego kraju. O ile nie tworzysz rocka, jazzu lub jakiejkolwiek odmiany metalu, twoje szanse na wypromowanie muzyki poza granicami Polski są słabe, choć oczywiście sukcesu nigdy nie da się do końca przewidzieć. Okazuje się jednak, że kolejna grupa polskich twórców coraz częściej odnosi zagraniczne sukcesy.

Mowa tu o polskich DJ’ach, którzy skutecznie wkradają się na imprezy na arenie europejskiej i docierają ze swoją twórczością coraz dalej. Kim są rozpoznawalni polscy DJ’e za granicą?

 

Catz’n Dogz

Regularnie podrywają do zabawy publiczności w polskich i niemieckich klubach, a sporadycznie grywają także w Brazylii, Chorwacji, Izraelu, Meksyku, Standach Zjednoczonych, Rumunii, a nawet Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Polski duet Catz’n Dogz to paczka dwóch dj’ów i producentów muzyki elektronicznej znanych dla polskich znawców muzyki klubowej jako Greg i Vojtek. Pochodzący ze Szczecina panowie rozpoczynali swoją karierę w 2003 roku w lokalnym radiu ABC, gdzie po pracy organizowali  małe imprezy skupione wokół nowoczesnej muzyki klubowej.

Choć pierwsze utwory duetu (znanego wtedy pod nazwą 3 Channels) ukazywały się pod flagami europejskich wytwórni, dopiero remiks utworu Who’s Afraid of Detroit popularnego producenta techno Claude’a Von Stroke’a przyniosła dj’om prawdziwy przełom w karierze. Artyści do dziś wydają swoje płyty w wytwórniach Claude’a. Szczeciński duet nieustannie pojawia się na scenach berlińskich klubów oraz na różnego rodzaju streamach udostępnianych na całym świecie.

 

Tom Swoon

Polski DJ i producent znany pod pseudonimem Tom Swoon to tak naprawdę Dorian Tomasiak – 24 latek z Goleniowa. Polak rok po roku pojawia się wśród 100 najlepszych DJ’ów świata na liście DJ Mag Top 100 DJs. Kariera Toma Swoona rozpoczęła się od remiksów znanych na świecie utworów – jego bootleg utworów Sunshine Davida Guetty i Till Tonight Laidbacka Luke’a został wyświetlony w serwisie YouTube ponad 10 milionów razy.

W 2010 roku Tom Swoon podpisał kontrakt z amerykańską wytwórnią Ultra Records, gdzie w kwietniu tego samego roku ukazał się jego pierwszy singiel Elva. Singiel zdobył uznanie między innymi dj’a Tiesto, co oczywiście znacznie wpłynęło na popularność Polaka. Największym osiągnięciem Toma jest jednak niewątpliwie wystąpienie na belgijskim festiwalu Tomorrowland, a więc jednym z największych tego typu wydarzeń muzyki elektronicznej na świecie.

 

Gromee

Gromee to jeden z najbardziej utalentowanych i bardziej rozpoznawalnych polskich DJ’ów i producentów muzycznych. Jego trzy najnowsze single, Follow You, Fearless oraz Spirit okazały się komercyjnym hitem i pojawiały się regularnie w czołówkach list stacji radiowych. Follow You grano między innymi w Danii, Szwecji, Holandii, Czechach, Niemczech oraz Rosji, a w Polsce uzyskał status złotej płyty.  Gromee ma na swoim koncie kilka występów z ciekawymi przedstawicielami gatunku, których nazwiska rozpoznają fani muzyki elektro na całym świecie – Steve Aoki, Deorro, NERVO, czy R3HAB. Artysta pojawił się również dwukrotnie na Sunrise Festival.

 

C-Bool

Ten DJ jest niewątpliwie wschodzącą gwiazdą zestawienia, choć polscy słuchacze muzyki elektronicznej znają go już od 20 lat. Zaczynający od grania w lokalnych klubach na terenie kraju oraz produkujący muzykę dla zespołu Casteam C-Bool swoje pierwsze sukcesy święcił z nagraniami Would You Feel oraz House Baby w 2003 i 2004 roku. Jego pierwsza płyta ukazała się jednak dopiero w 2011 roku. Krążek zatytułowany 8 years, promowany singlem Don’t Waste the Time stał się szybkim faworytem wśród fanów DJa. Komercyjną karierę przyniósł mu jednak dopiero wydany w 2016 roku utwór Magic Symphony z gościnnym udziałem Giang Pham. Singiel był notowany na 1. miejscu listy AirPlay i pokrył się w Polsce poczwórną platyną. Artysta ma potencjał, by w przyszłości zostać dostrzeżonym przez zagraniczne rozgłośnie. Na razie jednak jego muzyką cieszą się ci, którzy wiedzą, gdzie jej szukać.

 

Related articles

Back to Top