Wyposażenie tatuatora – przegląd

Tatuator – artysta, dla którego odpowiednie narzędzia są kluczem do wykonania dobrej, satysfakcjonującej zarówno dla klienta jak i samego artysty pracy. Rozwój technologii i metod tatuowania sprawił, że w dzisiejszych czasach wyposażenie studia tatuażu nie ogranicza się do jednego czy dwóch elementów. Miejsce pracy tatuatora musi być odpowiednio zabezpieczone, a wszelkie stosowane w kontakcie ze skórą urządzenia sterylne i bezpieczne. W Internecie roi się od przeróżnych, niezbyt profesjonalnych zestawów do tatuowania, które może nabyć właściwie każdy. Aby walczyć z popularyzowaniem dość niebezpiecznej mody na amatorskie tatuowanie skomponowaliśmy listę narzędzi i akcesoriów, których nie może zabraknąć żadnemu tatuatorowi. Mamy nadzieję, że sama świadomość tego, co powinno znaleźć się na wyposażeniu tatuatora pomoże likwidować niebezpieczne amatorskie praktyki.

Maszynka do tatuowania

Jedno z najbardziej oczywistych narzędzi pracy tatuatora to oczywiście pistolet do tatuażu. To dzięki niemu możliwe jest tworzenie delikatnych i precyzyjnych wzorów na skórze za pomocą igieł wkuwających pod nią odpowiedni tusz. Prawidłowo wykonany, profesjonalny pistolet składa się z malutkiej igły bądź zestawu igieł, które prowadzane są w górę i w dół dzięki cewkom elektromagnetycznym. Ilość uderzeń na minutę waha się zależnie od rodzaju maszynki i doświadczenia tatuatora i zwykle może być regulowana przez artystę w zależności od potrzeb. Profesjonalne pistolety do tatuażu obsługuje się zwykle pedałem i stopą, co pozwala uniknąć zaciskania pięści na maszynce i tym samym zmieniania prędkości podczas tatuowania.

Atramenty do tatuowania

Mamy już pistolet, czas na barwnik, który zostanie umieszczony pod skórą. Dzisiejsze tusze do tatuażu to szeroki wybór kolorów wykonanych z różnego rodzaju substancji naturalnych i chemicznych. Najważniejszą kwestią, o jakiej należy pamiętać podczas wyboru atramentów do tatuażu jest sprawdzenie ich pod katem dopuszczalności do użytku przez odpowiednie służby zdrowia. Dopiero wówczas, gdy tatuator upewni się o tym, że dane tusze są bezpieczne dla zdrowia można zacząć zastanawiać się nad ich trwałością, intensywnością koloru czy samą gamą kolorystyczną.

Dobre studio tatuażu posiada na wyposażeniu akcesoria pomagające w utrzymaniu higieny.

Igły do tatuowania

Wkuwanie tuszu pod skórę odbywa się za pomocą maszynki wyposażonej w igłę lub zestaw igieł (wykorzystywanych głównie podczas cieniowania). Igły do tatuażu występują oczywiście w różnych grubościach, pozwalając na manipulację rozmiarem tatuażu zgodnie z liniami dyktowanymi przez konkretny wzór. To, o czym należy bezwzględnie pamiętać, to konieczność korzystania z jednorazowych igieł, które tatuator wyciąga z opakowania przy kliencie. Tylko tak można upewnić się, że igła będzie bezpieczna i zminimalizować ryzyko chorób przenoszonych krwią.

Autoklaw

Kolejnym bardzo istotnym elementem wyposażenia tatuatora jest autoklaw, czyli urządzenie do sterylizacji narzędzi. Choć igły stosowane przez tatuatorów są jednorazowe, ich obecność w maszynce sprawia, że maszynka musi być wysterylizowana bezwzględnie przed każdą sesją tatuażu. Wymiana maszynki na nową za każdym razem byłaby nieekonomiczna i dość problematyczna, ale nie oznacza to, że klienci powinni być narażeni na zakażenie z powodu brudnego warsztatu pracy artysty. Jeśli wchodząc do studia tatuażu nie widzisz autoklawu (urządzenie przypomina swoim wyglądem mały piekarnik), nie decyduj się na tatuaż w tym miejscu. To zbyt duże ryzyko zdrowotne i świadectwo na to, że studio to nie traktuje swoich klientów poważnie.

Rękawiczki, folie, meble

Rękawiczki jednorazowe to kolejny dowód na to, że higieniczne środowisko pracy to dla tatuatora warunek konieczny. Rękawiczki mogą być używane wyłącznie jeden raz. Jeśli tatuator potrzebuje zdjąć rękawiczkę podczas tatuowania danego klienta, przed ponownym przystąpieniem do pracy musi założyć nową. Zupełnie jak w szpitalu! Do kwestii higieny dochodzą tu jeszcze folie tzw. stretch, którymi owija się zwykle wszystkie podpórki, łózka i fotele, z którymi będzie miał styczność klient. Zabezpieczenie miejsca pracy jest tak samo ważne, jak odpowiednie przygotowanie narzędzi.

Maści, płyny i bandaże

Na koniec zostawiliśmy sobie wszystkie elementy, które tatuator stosuje zarówno w trakcie, jak i już po zakończonej sesji tatuażu. Skóra, na której będzie wykonany tatuaż musi być oczyszczona specjalnym płynem do dezynfekcji skóry i regularnie przemywana w celu usunięcia śladów krwi i nadmiaru tuszu. Po zakończonej sesji konieczne jest ostatnie przemycie miejsca, po którym następuje posmarowanie świeżego tatuażu specjalistyczną maścią (a często nawet wazeliną) oraz zawinięcie go folią w celu ochrony przed pyłem i kurzem. To pierwszy krok w stronę prawidłowego zagojenia skóry i ostatni, za który odpowiedzialność ponosi tatuator. Późniejszy proces gojenia zależy już tylko i wyłącznie od tego, czy klient zastosuje się do jego zaleceń.

Related articles

Back to Top