Muchołówki – wszystko co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem hodowli

Muchołówka obok rosiczki należy do najpopularniejszych roślin owadożernych. Jest niezwykle efektowna, dekoracyjna i interesująca.

Przed decyzją o jej zakupie warto zapoznać się z wymaganiami, które będą gwarancją dobrej kondycji i pięknego wyglądu tej niezwykle intrygującej i ciekawej rośliny. 

Muchołówki – charakterystyka

Muchołówka w naturze występuje na terenie pełnym bagien i moczarów Karoliny Północnej i Południowej. Należy do rodziny rosiczkowatych i jest byliną. Z powodu niezwykłego funkcjonowania i dekoracyjności jako roślina mięsożerna coraz częściej jest uprawiana przez miłośników roślin w domu, tym bardziej, że jej hodowla nie należy do skomplikowanych. Muchołówka zaopatrzona jest w liście o czerwonej barwie, które są pułapką, wydzielającą wabiący owady nieco słodkawy zapach. Na końcu każdej z pułapek występują włoski czuciowe, zamykające się po dotknięciu ich przez owada. Za mechanizm zamykania się odpowiadają właśnie one, pod warunkiem podrażnienia ich. Nie każdy liść muchołówki jest pułapką. Niektóre mają sercowaty kształt i  nie pełnią funkcji pułapki na zwierzęta. Białe kwiaty rośliny nie należą do zbyt atrakcyjnych. Poza tym pojawiają się one tylko w niezwykle sprzyjających roślinie warunkach hodowlanych.  Muchołówka występuje w wielu odmianach, które różnią się między sobą kształtem włosków czuciowych oraz barwą, a także wielkością. Wiele z nich wyhodowano sztucznie.

 

Jak uprawiać muchołapki?

muchołapkiOdpowiednie dbanie o muchołówkę warunkuje jej dobrą kondycję i piękny wygląd. Jej hodowla nie jest zbyt skomplikowana, a wymagania zbyt wygórowane. Roślinę w warunkach domowych najlepiej umieścić na południowym lub zachodnim oknie, ponieważ im więcej ma słońca, tym bardziej intensywną czerwoną barwę przybierają jej liście, które pełnią funkcję pułapki. W naturalnych warunkach muchołówka występuje na terenach bagiennych, dlatego należy ją obficie podlewać, nie dopuszczając do przesuszenia. Do podlewania należy używać wody destylowanej lub filtrowanej poprzez proces odwróconej osmozy, albo deszczówki. Woda z kranu może okazać się nieodpowiednia i doprowadzić do pogorszenia się jej stanu lub spowodować nawet zamieranie rośliny, chyba że użyjemy jej po odstaniu. Muchołówka może rosnąć w doniczce. Nie będzie rosła na każdym podłożu. Do posadzenia lub przesadzania rośliny należy zastosować torf z odpowiednim odczynem pH, mieszczącym się w zakresie od 3,5 do 4,5 pomieszany z piaskiem. Muchołówek nie wolno nawozić, gdyż w naturalnych warunkach żyją na ubogich w składniki mineralne glebach i ich nadmiar może doprowadzić do zamierania rośliny.

 

Odżywanie się muchołówki

Muchołówka jako rośliną owadożerną, żywi się owadami, ale nie tylko. Dzięki zielonym częściom przeprowadza również fotosyntezę, która jest podstawowym procesem warunkującym życie roślin i innych organizmów, w tym człowieka. Dzięki pobieranemu z powietrza dwutlenkowi węgla oraz promieniom słonecznym i solom mineralnym pozyskiwanym z gleby oraz wody dokonuje się ten niezwykły proces, tak potrzebny dla życia na ziemi. Natomiast owady dostarczają jej głównie azotu, w który są ubogie bagniste ziemie bagienne i moczary Karoliny Północnej i Południowej. Roślina pozyskuje składniki odżywcze z organizmów złapanych w pułapki owadów. Zamknięty w niej owad zostanie strawiony w przeciągu kilku dni przez specjalnie wydzielane przez muchołówkę enzymy. W domu można dokarmiać ją za pomocą niewielkich owadów podawanych do pułapek lub karmą dla ryb, ale rozwodnioną. Częstotliwość dokarmiania nie powinna być zbyt duża. Wystarczy raz w miesiącu podać pokarm do dwu lub trzech  liści- pułapek. Roślina bardzo źle znosi dotykanie, szczególnie liści zaopatrzonych we włoski czuciowe, gdyż może to doprowadzić do ich zasychania. Każde zamknięcie się pułapki jest bardzo obciążające dla muchołówki, jeśli chodzi o jej zasoby energetyczne.

Hodowla muchołówek może być ciekawym doświadczeniem dla miłośników niezwykłych roślin.

Related articles

Back to Top