System ISO 14001 – jak dbać o jego utrzymanie?

Poprzez rozwój gospodarki generowane są coraz to większe ilości gazów cieplarnianych, odpadów i różnych szkodliwych substancji i związków. Z tego względu w społeczeństwie coraz ważniejszą rolę odgrywa ekologia. Ludzie na całym świecie zaczynają dostrzegać, że dbanie o środowisko jest czymś bardzo ważnym i może mieć ogromny wpływ na przyszłość. 

Z tego względu przedsiębiorstwa muszą obecnie spełniać pewne wymogi, które regulują negatywny wpływ ich działalności na środowisko. Do takich wymogów należy niewątpliwie standard ISO 14001, który jest międzynarodową normą systemów zarządzania środowiskiem.

Standard ISO 14001

ISO 14001 to wiodący standard dotyczący systemów zarządzania środowiskowego. Funkcjonuje on w oparciu o międzynarodowe normy i jest potwierdzeniem tego, że dana firma konsekwentnie wdraża w życie wszystkie elementy, których celem jest ograniczenie negatywnego wpływu danej działalności na środowisko. 

Charakterystyka tego standardu pozwala na stosowanie go w różnych branżach i zakresach działalności na całym świecie. Standard ten wdrażany jest w celu ciągłego doskonalenia i poprawiania efektów działalności środowiskowej oraz przygotowania do reagowania w przypadku zagrożenia ekologicznego. 

Obecnie, coraz więcej osób wymaga od swoich dostawców produktów i usług, które są ekologiczne i nie mają szkodliwego wpływu na środowisko. Takie normy jak właśnie ISO 14001 pozwalają to osiągnąć. 

Jak powinno wyglądać wdrożenie zasad wynikających ze standardu ISO 14001?

Wdrożenie standardu ISO 14001 polega w głównej mierze na określeniu tzw. aspektów środowiskowych, czyli sposobów oddziaływania firmy na środowisko. W przypadku normy ISO 14001 za aspekt środowiskowy można uznać przykładowo emisję gazów i pyłów do atmosfery, wytwarzanie ścieków i odpadów, lub też pobór energii elektrycznej. 

Na podstawie analizy organizacja powinna jasno określić, które spośród aspektów środowiskowych traktuje jako znaczące. Po wybraniu takich aspektów jest ona zobowiązana do zaplanowania i podjęcia w stosunku do nich konkretnych działań mających na celu ochronę środowiska przed szkodliwym wpływem tych aspektów środowiskowych. Jest to jeden z najważniejszych wymogów systemu zarządzania środowiskowego, dlatego należy zwrócić na niego szczególną uwagę podczas wdrażania standardu ISO 14001.

Kolejnym ważnym wymaganiem jest identyfikacja i przestrzeganie zobowiązań zgodności, dotyczących firmy, czyli wymagań prawnych i innych w zakresie środowiska. Jeśli firma nie będzie spełniała wszystkich wymagań prawnych, to certyfikacja ISO 14001 nie będzie mogła zakończyć się pozytywnie. Z tego względu tak ważne jest, aby podczas wdrażania systemu dobrze zapoznać się z przepisami ochrony środowiska i obowiązkami, jakie z nich wynikają. 

Oprócz tego standard ISO 14001 zawraca uwagę także na konieczność ustalenia celów środowiskowych, zaangażowaniem kierownictwa firmy, zarządzanie pracownikami, nadzór nad dokumentacją systemu, radzenie sobie z niedogodnościami czy też zapobieganie i gotowość do szybkiego i sprawnego reagowania na zaistniałe awarie środowiskowe. 

Proces certyfikacji ISO 14001

Certyfikacja ISO 14001 polega na przeprowadzeniu audytu, który realizowany jest przez wykwalifikowanego w tym zakresie audytora. Sprawdza on czy dana firma spełnia wszelkie wymagania, jakie zawiera norma ISO 14001 i na tej podstawie tworzy raport, który poddawany jest następnie ocenie. Jeśli wynikną z niego jakieś niedociągnięcia, organizacja może jest poprawić, stosując się do wskazówek, jakie uzyska. 

Pozytywne rozpatrzenie raportu skutkuje uzyskaniem przez organizacje certyfikatu zgodnego z ISO 14001. Aby utrzymać certyfikat, należy dalej stosować System Zarządzania Środowiskowego, a jednostka certyfikująca będzie okresowo przeprowadzać audyty kontrolne. 

Przeprowadzenie takiego audytu wymaga od audytora odpowiedniej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji, a to wszystko można uzyskać, wybierając profesjonalny kurs 14001:2015.

Co daje posiadanie certyfikatu ISO 14001?

Norma ISO 14001 pozwala uzyskać oszczędności finansowe, dzięki podniesieniu efektywności i produktywności danego zakładu. Ponadto pozwala to także zmniejszyć liczbę zdarzeń, które skutkują roszczeniami o odszkodowania, co generuje dodatkowe koszty, których można w prosty sposób uniknąć. 

Posiadanie certyfikatu ISO 14001 daje także nowe możliwości biznesowe firmie i pozwala na integrację tej normy z innymi ważnymi standardami. Dzięki temu wizerunek firmy mocno zyskuje w oczach partnerów i klientów, przez co może ona liczyć na lepsze zarobki i konkurencyjność w danej branży.

Related articles

Back to Top