Pielęgnacja i konserwacja tarasów drewnianych

Taras jest miejscem niezwykle ważnym dla mieszkańców domu. Łączy on jego wnętrze z ogrodem, będąc strefą relaksu i odpoczynku. Funkcjonalnie i estetycznie zaprojektowany i wykonany może stać się enklawą pełną zieleni, gdzie będziemy mogli spędzać czas i przyjmować gości.

Taras ze względu na położenie na zewnątrz bryły budynku poddany jest nieustannym wpływom czynników atmosferycznych, takich jak: deszcz, śnieg, wysoka lub niska temperatura, dlatego nie bez znaczenia pozostaje materiał, z jakiego zostanie on wykonany.

Jak zaprojektować taras?

Dobrze zaprojektowany taras umożliwia mieszkańcom codzienne obcowanie z przyrodą i odpoczynek w otoczeniu zieleni. Planowanie budowy rozpoczynamy od oceny przestrzeni wokół domu i dopasowania go w taki sposób, aby estetyką komponował się idealnie z otoczeniem.

Powinien być nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. W projekcie przewidujemy nie tylko posadzenie roślin, ale również oświetlenie i meble ogrodowe. Niezwykle istotna przy planowaniu jest także jego powierzchnia. Nawet mały taras może zachwycać swoim wyglądem i być funkcjonalny. Aranżacja tarasu jest niezwykle ważna, ponieważ w okresie wiosenno-letnim będziemy zapewne spędzać mnóstwo czasu w tym miejscu. Najczęściej wykorzystywanym tworzywem do jego budowy jest drewno, które jest produktem naturalnym, dlatego pod wpływem czynników atmosferycznych pracuje, czyli kurczy się lub rozszerza. Stąd niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie jego czyszczenie i pielęgnacja.

Pielęgnacja tarasów drewnianych

Drewno jest niezwykle pięknym i efektownie prezentującym się materiałem do budowy tarasu. Jest trwałe, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Doskonale komponuje się z domami w stylu skandynawskim, rustykalnym, ale także w nowoczesnym designie.

Decydujący wpływ na drewno mają zmiany między stanem wysokiej wilgotności powietrza, a jego wysoką temperaturą. Absorbuje ono wilgoć, zwiększając swoją objętość lub wysycha pod wpływem wysokiej temperatury, kurcząc się, co powoduje powstawanie szczelin, osiągających nawet szerokość jednego centymetra, dlatego niezwykle ważne są zabiegi pielęgnacyjne, polegające na jego czyszczeniu i konserwacji.

Drewno, pod wpływem zmieniających się warunków pogodowych, może ulegać odkształceniu, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, typowym dla tego rodzaju materiału. Pielęgnacja tarasu z drewna powinna polegać na jego systematycznym czyszczeniu i olejowaniu.

Olejowanie tarasu drewnianego

Drewno pod wpływem warunków atmosferycznych ciemnieje i pokrywa się szarym nalotem, co jest efektem nieustannych wpływów czynników atmosferycznych w postaci deszczu lub śniegu, czy promieni słonecznych. Szary kolor wierzchniej warstwy nie prezentuje się zbyt efektownie, dlatego należy drewno pokrywać warstwą oleju, który przywróci mu odpowiedni wygląd. Aby utrzymać drewniany taras w odpowiedniej kondycji, należy go trzy razy w roku poddać zabiegowi olejowania. Najlepiej zrobić to wiosną, latem i jesienią, aby zabezpieczyć go przed zimą, a także po stwierdzeniu, że utracił on swój piękny wygląd. Przed wykonaniem tej czynności należy taras starannie wyczyścić i umyć. Olejować należy pędzlem w kierunku ułożenia desek, nakładając cienką warstwę impregnatu. Nie jest to czynność wymagająca specjalnych umiejętności i każdy z powodzeniem jest w stanie wykonać ją bez problemu.

Czyszczenie tarasu drewnianego

Dla zachowania efektownego wyglądu desek tarasowych należy je systematycznie czyścić. Zamiatanie i odkurzanie tarasu powinno się odbywać regularnie. Nie należy zapominać o usuwaniu jesienią i zimą nagromadzonych na nim liści lub śniegu. Kolejną ważną czynnością pielęgnacyjną jest jego mycie. Do jego wykonania najlepiej użyć szczotki i wyszorować deski, a następnie dobrze spłukać wodą. Po wyschnięciu można nałożyć warstwę oleju dla zabezpieczenia tarasu przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych i zapewnić mu piękny wygląd.

Odpowiednie dbanie o taras wykonany z drewna pozwoli cieszyć się jego efektownym wyglądem przez wiele lat.

Related articles

Back to Top