Samodzielny montaż ogrodzenia – czy to możliwe?

Ogrodzenia frontowe budynków mieszkalnych pełnią wiele funkcji – ozdobnych jak i zabezpieczających. Często nieco wysokie koszty zakupu i montażu sprawiają, że niektóre osoby decydują się na samodzielny montaż ogrodzeń. Warto wiedzieć w jakie podstawowe elementy należy się zaopatrzyć oraz jak zadbać o bezpieczeństwo podczas montażu ogrodzenia.

Samodzielny montaż ogrodzenia – co i jak?

Montaż ogrodzenia warto opisać na przykładzie montażu ogrodzenia panelowego, które mocowane jest do słupków umieszczonych w betonowych płytach umieszczonych w ziemi. Przed przystąpieniem do prac należy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia takie jak młotek, wiertarka czy nawet kombinerki. Zdecydowanie podstawowy zestaw narzędzi powinien wystarczyć. Należy też pamiętać o przygotowaniu gruntu pod wylewkę betonu, w którym należy umieścić metalowe słupki, do których mocuje się poszczególne panele metalowe ogrodzenia.

Kiedy słupki mocujące są już stabilnie zamontowane w ziemi można przystąpić do montażu właściwego ogrodzenia. Warto zaopatrzyć się również w poziomice, obejmy, sznurki oraz wsporniki, dzięki którym montaż paneli będzie znacznie łatwiejszy oraz pozwoli na prawidłowe ich zamocowanie. Warto wiedzieć, że w przypadku zbyt długiego elementu ogrodzenia można dokonać jego przycięcia na wymiar. Montaż ogrodzenia panelowego można opisać w kilku podstawowych krokach:

  1. Używając sznurka należy wyznaczyć prostą linię, wzdłuż której zamocowane będzie ogrodzenie. Należy również odmierzyć długość przęsła oraz zaznaczyć miejsca montażu pierwszych słupków.
  2. Należy wykopać dziury na montaż słupków. Średnio przyjmuje się, że dziura powinna mieć głębokość około 50cm.
  3. Do wykopanych dziur należy wsadzić metalowe słupki oraz zalać je betonem. Należy pilnować, aby masa nie wylewała się poza dołek oraz zastygła tak, aby słupek utrzymywał się w pozycji pionowej. Można sprawdzać ustawienie np. poziomicą. Aby ustawić odpowiednio słupek można wykorzystać wcześniej przygotowane drewniane wsporniki.
  4. Po stężeniu betonu można przymocować druciane przęsło do słupka oraz dopasować je do otworów. Na koniec, należy połączyć wszystkie elementy obejmą.

Jak widać w powyższych podpunktach montaż paneli ogrodzeniowych ocynkowanych jest niezwykle prosty, ale też pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Dodatkowo posiadając podstawową wiedzę oraz narzędzia można wykonać taki montaż samemu nawet w kilka dni – w zależności od powierzchni na jakiej montowane jest ogrodzenie.

samodzielny montaż paneli ogrodzeniowych ocynkowanych

Samodzielny montaż ogrodzenia panelowego – te informacje zapamiętaj!

Podsumowując samodzielny montaż ogrodzenia panelowego jest niezwykle prosty oraz niemalże każdy powinien sobie z tym poradzić. Warto jednak przyswoić podstawową wiedzę na temat montażu ogrodzenia oraz przygotowania terenu przed przystąpieniem do właściwych prac budowlanych. Należy wiedzieć, że nie potrzeba pomocy specjalisty przy tego typu działaniach. Płot tego rodzaju bardzo łatwo dopasować do elewacji domu ze względu na dużą różnorodność kolorystyczną ogrodzeń panelowych.

Na rynku dostępne są też panele z drewna i betonu jednak decydując się na samodzielny montaż warto wybrać najłatwiejsze w montażu oraz najtańsze panele wykonane z drutu – najczęściej ocynkowanego lub malowanego proszkowo. Warto też wiedzieć, że tego typu ogrodzenia są łatwe w naprawie oraz mogą być dopasowane do wielu aranżacji ogrodowych. Nie wykluczają one zastosowanie dodatkowych sadzonek, które dodatkowo ograniczą widoczność budynku i ogrodu z zewnątrz. Zaletą tego typu ogrodzeń są nie tylko niskie koszty zakupu czy łatwość samodzielnego montażu, ale też wysoka odporność na warunki atmosferyczne czy nawet zniszczenie przez osoby trzecie. Z pewnością każda osoba wybierająca ogrodzenia panelowe będzie w pełni zadowolona z dokonanego wyboru.

Related articles

Back to Top