Standardy palet przemysłowych – jakie muszą spełniać warunki

Palety drewniane – gdzie są wykorzystywane?

Palety drewniane są kluczowym i nieodłącznym elementem każdego systemu logistycznego. Używa się ich już wszędzie – w każdej firmie, do której dostarczane są wielkogabarytowe dostawy, niezależnie od typu działalności. Palety drewniane używane są na etapie produkcji oraz podczas magazynowania surowców i półproduktów. Ponadto stosowane są one również przy wytwarzaniu wyrobów gotowych oraz przy składowaniu i ekspedycji towaru bezpośrednio do klienta. Palety drewniane są ogniwem sieci sprzedaży, dlatego stanowią niezastąpiony element branży logistycznej. Zazwyczaj z palet korzystają firmy zajmujące się produkcją i przetwórstwem żywności. Bardzo często używane są w branży przemysłowej, gdzie produkty przeznaczone są na rynek konsumencki. Warto dodać, że produkty oferowane w systemie B2B także dostarczane są na paletach.

Mimo tego, że jest wiele innych dostępnych rozwiązań, które umożliwiają transport towaru, taka forma wygrywa nad innymi opakowaniami transportowymi. W branży logistycznej powszechnie znane są gitterboxy, drewniane skrzynie lub pojemniki plastikowe, ale nie są tak często wykorzystywane, jak palety drewniane. Rozwiązanie to jest najbardziej uniwersalne i proekologiczne, dlatego tak wiele firm korzysta właśnie z nich. O paletach drewnianych można rozpisywać się w samych superlatywach i nic w tym dziwnego.

Palety przemysłowe – dlaczego są tak powszechne?

Palety drewniane przyspieszają wykonywanie wszelkich procesów logistycznych – ułatwiają przemieszczanie produktów wewnątrz firmy, usprawniają przeładunek towaru i obsługę w miejscu sprzedaży. Palety przystosowane są do przewożenia produktów i pozwalają na zastosowanie wszystkich rodzajów systemów transportowych – wózków widłowych, urządzeń ręcznych oraz automatycznych taśmociągów.

Palety drewniane są lekkie, trwałe i mogą być używane wielokrotnie.

Charakteryzują się one wytrzymałością na obciążenia i odpornością na uszkodzenia i warunki zewnętrzne – wysoką i niską temperaturę lub wodę. Nic dziwnego, że tak wiele firm decyduje się na korzystanie z palet przemysłowych. Warto jednak wspomnieć, że przy ich produkcji muszą zostać zachowane pewne standardy – mimo tego, że z pozoru wydaje się, że kształt palety jest powszechnie znany.

Standardy palet przemysłowych — jakie muszą spełniać warunki?

Palety drewniane mają narzucone odgórnie kryteria wymiarów, które występują w kilkunastu wystandaryzowanych rozmiarach. Produkcja palet dostosowywana jest do urządzeń, które zajmują się ich późniejszym transportem – wózków widłowych lub taśmociągów. Rozmiary palet są znormalizowane i według narzuconych zasad ISO standardowy wymiar wynosi 1000×1200 mm. CEN narzuca jednak inny standard – 800×1200 mm. Wymiar ten odnosi się do tzw. europalet, które oznaczane są charakterystycznym napisem „EUR” lub „EPAL” – informacja dla znajduje się na boku palety. Mają one zawsze 144 mm wysokości i muszą ważyć w granicach około 25 kg. Sposób rozłożenia ładunku ma wpływ na nośność palety i wynosi od 1000 do 1500 kg. Warto jednak zaznaczyć, że w sytuacji, gdy paleta nie jest transportowana i stoi na nieruchomym podłożu jej nośność statyczna osiąga nawet poziom 4000 kg. Europalety mogą być produkowane tylko przez firmy, które mają licencję „EPAL”. Podobna sytuacja ma miejsce przy naprawianiu palet, gdyż nie mogą tego wykonywać przedsiębiorstwa nie posiadające odpowiednich uprawnień. Informacje te dotyczą palet standardowych.

producent palet Szczecin

Istnieją również palety, które występują w wymiarach mniejszych niż standardowy rozmiar. Najczęściej określa się je mianem półpalet, gdyż ich wymiar wynosi 600×800 mm. Można również spotkać tzw. ćwierćpalety, które występują w rozmiarze 400×600 mm. Na rynku dostępne są również palety o konstrukcjach kwadratowych, które produkowane są w wymiarze 1200×1200 mm lub 800×800 mm.

Produkcja palet drewnianych – co warto wiedzieć?

Palety zazwyczaj powstają z litego drewna, który pochodzi z kontrolowanych plantacji. Materiał ten jest niezwykle trwały i wytrzymały, a ponadto bardzo prosty w naprawie. Możliwe jest bardzo szybkie naprawienie złamanego przęsła lub poluzowanej struktury palety, dzięki czemu możliwe jest jej wielokrotne użycie. Palety przemysłowe występują w dwóch konstrukcjach – otwartej i zamkniętej. W pierwszym rodzaju deski połączone są na brzegach i w środku. Dolne podpory powinny równocześnie opierać się na płaszczyznach podłóg, belek, regałów, przenośników i szyn podporowych – dzięki temu ciężar się nie wygina. Konstrukcja zamknięta dodatkowo posiada deski na dole, które zwiększają nośność i stabilność – wówczas niestety o wiele trudniej jest wprowadzić w paletę widły. Produkcja palet drewnianych wiąże się z wieloma zasadami i kryteriami, które muszą być spełnione, aby dany produkt mógł być przyjęty w branży logistycznej. Firmy zajmujące się wytwarzaniem palet muszą posiadać szeroką wiedzę i dysponować odpowiednimi licencjami, aby mogły działać na rynku — sprawdź ofertę sprawdzonego producenta palet ze Szczecina, Industri Palety.

Related articles

Back to Top