Czechy Wschodnie – zamki

Czechy Wschodnie to niezwykłe miejsce, szczególnie dla miłośników historycznych budowli. Liczne zamki, jakie można tam zobaczyć, skrywają ogrom ciekawostek, jakimi warto urozmaicić swój pobyt u naszych sąsiadów. Jakie zamki są szczególnie warte zobaczenia? Poniżej opis najciekawszych zamków, jakie czekają na nas w Czechach Wschodnich!

Najciekawsze zamki w Czechach Wschodnich

 

Zamek Svojanow

źródło: https://stezkahraduazamku.eu/pl

Budowla ta należy do najstarszych zamków na terenie Czech. Niestety, jest ona już częściowo w ruinie, lecz nadal miłośnicy urokliwych krajobrazów nie powinni być rozczarowani. Zamek jest położony w otoczeniu bujnego lasu, w dolinie rzeki o przeuroczej nazwie Křetínka. Miłośnicy nietypowego łączenia stylów architektonicznych również nie będą zawiedzeni, gdyż zostało tu zastosowane połączenie gotyku ze stylem empire.

Zamek Svojanow jest jednym z nielicznych zamków, które w dawnych wiekach zostały przejęte przez kobietę. Była nią królowa Kunhuta, wdowa po Przemyśle Otokarze II.

W późniejszych wiekach opiekę nad zamkiem przejął ród Trćków z Lipy, dzięki ich staraniom powstał na murach obronny pałac w stylu renesansowym, ozdobiony malunkami w stylu sgraffito, który dziś już niestety popadł w ruinę. Nadal jednak można podziwiać pozostałości z gotyckiego wnętrza, czy też zapoznać się z wystawą o historii zamku.

 

Zamek Košumberk

Niezwykle urokliwe położenie zamku sprawia, że nadal warto do niego zajrzeć. Pierwsze wzmianki na temat zamku Košumberk datowane są już na 1312 rok. Zamek miał do czynienia z przeróżnymi stylami wystroju, pierwszym był styl gotycki, wprowadzony przez właścicieli z Chlumu, jednak w 1573 roku doszło do pożaru, w wyniku którego konieczna była odbudowa zamku. Tym razem był on już jednak w stylu renesansowym. Na zamku istniała w XVI szkoła Braci Czeskich, gdzie wychowywano kolejne pokolenia młodych protestantów. Kolejna była szkoła jezuicka, jednak już od XVIII wieku zamek jest opisywany jako popadający w ruinę. Budowla jest niezwykle warta uwagi ze względu na urokliwe widoki, a także bogatą historię. 

 

Zamek Kunětická Hora 

Badania archeologiczne dowodzą, że zamek istniał już w XIV wieku, pełnił ważną funkcję podczas wojen husyckich. Jeśli chodzi o właścicieli, jak zwykle na przestrzeni wieków było ich wielu, lecz szczególnie odznaczył się w tym przypadku ród Pernsztejnów, który poprzez prowadzone przebudowy w stylu gotyckim i renesansowym, przekształcił zamek  w pałacową rezydencję. Dzięki wybudowanym umocnieniom, wykorzystującym ogromne wały ziemi, zamek stał się istotnym punktem w dziejach historii architektury. Miłośnikom pięknych krajobrazów szczególnie polecamy widok z kaplicy św. Barbary.

 

Pałac Slatiňany

źródło: https://stezkahraduazamku.eu/pl

Wyjątkowo interesujące miejsce dla wszystkich zaciekawionych dawnymi standardami życia. Pałac ten jest gotycką twierdzą jeszcze z XIV wieku, który wraz z upływem czasu zyskiwał na świetności. Ostatnie dwa wieki upłynęły dla zamku pod znakiem rodu Averspergów, którzy dołożyli starań, by przekształcić zamek w nowoczesną siedzibę szlachecką.

Nowoczesną, oczywiście, jak na tamte czasy, co oznacza, że lepiej nie tracić czasu w oczekiwaniu na windę. W zamku można zobaczyć wyjątkowo nietypowe miejsca, choćby takie jak pałacowa lodownia.

Dostępny jest także dosyć nietypowy kompleks tzw. gospodarstwa dziecięcego, czyli miejsca, w którym dzieci z rodu Averspergów przyuczały się do zarządzania gospodarstwem. 

 

Zamek Lichnice

Historia zamku jest dość krótka, lecz warta uwagi. Zamek wybudowano już w 1250 roku, na wzgórzu Světlík. Ma to dosyć duże znaczenie strategiczne, gdyż było to miejsce, z którego widok rozciągał się aż po horyzont. Dzisiaj ma to swoje plusy głównie ze względu na przepiękne krajobrazy, jakie możemy podziwiać na wieżach zamku. Właścicielem był król Wacław IV od 1410 roku, zaś 200 lat później zamek spłonął w pożarze, a jego ówczesny właściciel, Ferdynand III Habsburg nakazał zburzenie pozostałości, przez co kamienie wykorzystane do budowy zamku przydały się do budowania domów wiejskich. Z zamku nie pozostało dziś zbyt wiele, lecz nadal jest to miejsce, w którym można usłyszeć głos historii, jakie w sobie kryje. 

Zamki w Czechach to przepiękne budowle, które niezależnie od swojego obecnego stanu, nieodmiennie wprawiają turystów w zachwyt. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie zajrzyj na stronę https://castlesandpalaces.eu/pl, poświęconą historii zamków w Czechach Wschodnich wraz z pięknymi fotografiami. 

Related articles

Back to Top