Po czym poznać dobrego psychoterapeutę?

Psychoterapeuta jest to osoba, która posiada odpowiednie umiejętności oraz wykształcenie, które umożliwia przeprowadzenie psychoterapii. Psychoterapia ma na celu poprawę zdrowia psychicznego, dobrostanu. Niekiedy psychoterapia jest pomocna w zwalczaniu niepożądanych zachowań, obsesji czy nawyków.  Istnieje tysiące metod współpracy z pacjentem, jednak ich dobór i wykorzystanie jest zależny tylko i wyłącznie od psychoterapeuty dlatego tak ważne jest dobór odpowiedniego specjalisty, który będzie w stanie pomóc danej osobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Wybór odpowiedniego specjalisty

Obecnie na rynku funkcjonuje bardzo duża ilość klinik, ale również wielu psychoterapeutów działa samodzielnie w ramach działalności jednoosobowej. Niezależnie od tego z której opcji chcemy skorzystać, w pierwszej kolejności koniecznie musimy zapoznać się z doświadczeniem i wykształceniem danych psychologów. Umiejętności każdego psychoterapeuty potwierdza dokument wydany przez stowarzyszenie psychoterapeutyczne. Potwierdza on, że dany psychoterapeuta ukończył szkolenie w konkretnym modelu, jego umiejętności zostały następnie zweryfikowane, a sam specjalista respektuje kodeks etyczny. Dzięki temu dokumentowi możemy mieć pewność, że wybrany przez nas specjalista zagwarantuje nam dobrą opiekę i pomoc.

Podejmując decyzję o skorzystaniu z pomocy psychoterapeuty każdy zainteresowany staje przed ogromnym wyborem. Psychoterapeutów jest obecnie bardzo dużo i wybór jednego odpowiedniego może przysporzyć sporo problemów. Dobrym pomysłem jest znalezienie informacji na Internecie lub wśród znajomych. Wiele klinik jak i samodzielnie działających psychoterapeutów posiada własne strony internetowe, dzięki którym będziemy mogli zapoznać się z oferowanymi usługami, sprawdzić certyfikaty i doświadczenie danej osoby. W Internecie z łatwością można odnaleźć opinię o danym specjaliście, dzięki czemu możemy mieć lepsze rozeznanie z kim warto podjąć współpracę, a z kim nie. Jeśli w naszej rodzinie lub wśród naszych znajomych ktoś korzystał z usług psychoterapeuty warto zapytać się i poprosić o opinię. Być może ktoś od razu poleci nam konkretnego specjalistę dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu na poszukiwaniach.

Kiedy już wybierzemy odpowiedniego specjalistę zwróćmy uwagę na jego zachowanie. Czy odbiera telefon, czy jest z nim dobry kontakt? Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, możemy mieć już ogólny pogląd na daną osobę. Podczas pierwszego spotkania zwróćmy uwagę na jego nastrój. Psychoterapeuta powinien być pogodny, zadowolony z życia, w innym przypadku zły, negatywny nastrój z pewnością dotknie również klienta. Psychoterapeuta pod żadnym pozorem nie może narzucać swoich poglądów czy ideologii. Ponadto nie może on Tobą manipulować ani podkreślać swojej osoby jako lepszej od nas. Nie może on również proponować kontaktów towarzyskich ani biznesowych. Podczas spotkania, że w przypadku gdy po spotkaniu czujemy się gorzej niż przed, jesteśmy osłabieni psychicznie i czujemy, że terapia nie przynosi korzyści, koniecznie przerwijmy zajęcia. Psychoterapeuta, który nie pomaga, a po spotkaniu z nim nie czujemy poprawy naszego samopoczucia narobi więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli pierwszy kontakt z psychoterapeutą nie był udany, nie powinniśmy zniechęcać się tylko udać się do innego specjalisty. Niekiedy psychoterapeuta nie ma czasu aby przyjąć nowych pacjentów, jednak w takiej sytuacji powinien on zaproponować pomoc innego specjalisty. Nie może on zostawić zgłaszającego się bez pomocy.

Przemyślany wybór

Podsumowując psychoterapeuta stosujący odpowiedni rodzaj terapii naprawdę może odmienić życie. Wybór odpowiedniego specjalisty może nie być taki prosty, jednak gdy trafimy na odpowiednią osobę możemy być pewni że spotkania przyniosą wiele korzyści, a nasze samopoczucie z pewnością się poprawi.

Related articles

Back to Top