Jak dobrać odzież roboczą?

Odzież robocza powinna być dobrana pod względem wielu czynników tak, aby jednocześnie zagwarantować wygodę wykonywanych czynności i jednocześnie uchronić przed niebezpieczeństwem. W zależności od warunków w jakich wykonywana jest dana praca stosowane są różnorodne elementy ochronne oraz materiały, dzięki którym zastosowana odzież jest jak najbardziej praktyczna i maksymalnie chroni danego pracownika.

Najczęściej stosowane materiały do produkcji odzieży roboczej

Najczęściej stosowanymi rodzajami tkanin przy odzieży roboczej jest bawełna, poliester, elastan, akryl, poliamid oraz mieszanki poszczególnych materiałów. Każda tkanina posiada swoje zalety. Bawełna jest naturalnym włóknem, które dobrze przepuszcza powietrze, poliester natomiast jest włóknem syntetycznym, które jest łatwe w pielęgnacji oraz cechuje się dużą wytrzymałością. Elastan jest rozciągliwy i sprężysty, jednocześnie zachowując odpowiednią miękkość. Akryl jest kolejnym włóknem często wykorzystywanym do produkcji odzieży roboczej. Jest to włókno syntetyczne, ale jednocześnie miękkie i puszyste. Sztucznym włóknem jest również poliamid, który cechuje się wysoką odpornością na ścieranie i mechaniczne oddziaływanie zewnętrzne. Często stosowane są również różnego rodzaju mieszanki podstawowych włókiem, które posiadają zupełnie inne cechy.

Ubrania bardzo często są wzbogacane różnego rodzaju dodatkami, umocnieniami, praktycznymi przegródkami i kieszeniami, które zwiększają funkcjonalność. Dzięki temu pracownik oprócz tego, że jest chroniony przed niebezpieczeństwami czuje się komfortowo i wygodnie. Ubrania są wytrzymałe, mocne i z powodzeniem mogą służyć nawet przez wiele lat. Obecnie bardzo często stosuje się materiały przygotowane z użyciem wysokiej technologii. Posiadają one cechy, które nie są dostępne przy zastosowaniu standardowych, naturalnych materiałów. Są one zazwyczaj wyjątkowo odporne na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, wzmacniane, gwarantują dobrą wentylację ciała i utrzymanie suchej powierzchni skóry. Doskonale pełną swoją funkcję przez długi czas nawet pomimo intensywnej, codziennej eksploatacji.

Do odzieży roboczej zaliczane są zarówno koszule, koszulki, fartuchy, płaszcze, spodnie, kombinezony, peleryny, kurtki, kamizelki, a także ochraniacze przedramienia, kaptury, kapelusze, czapki. Elementy odzieży roboczej są dobierane z uwzględnieniem wielu czynników jakie występują podczas wykonywanie pracy w danych charakterze.

Odzież robocza a specyfika wykonywanej pracy

Dobranie odpowiedniej odzieży roboczej do wykonywanego zawodu nie jest łatwe. Odzież ta musi być odpowiednio wygodna, nie może ograniczać swobody ruchu pracownika ani utrudniać wykonywania codziennych obowiązków. Jednocześnie musi ona być tak zaprojektowana i wykonana z odpowiednich materiałów, które w maksymalnym stopniu zabezpieczą daną osobę przed niebezpieczeństwami z jakimi może się spotkać podczas pracy.

Spawacz

Odzież ochronna spawacza składa się z wytrzymałego kombinezonu, który ma zapewnić bezpieczeństwo pracownikowi oraz maski.

Odzież robocza przede wszystkim dobierana jest tak aby zapewnić komfort i zabezpieczyć pracownika przez kontaktem z brudzącymi cieczami czy powierzchownymi urazami np. otarciami.

Odzież robocza bardzo często pozwala na szybsze zidentyfikowanie zawodu w jakim pracuje dana osoba. Przykładem może być lekarz, dla którego biały kitel jest elementem odzieży roboczej. Podobna sytuacja występuje u kelnerów czy kucharzy. Odzież robocza mimo to przede wszystkim kojarzona jest z fizyczną pracą w fabrykach oraz zakładach produkcyjnych. Właśnie tam osoby pracujące narażają odzież na intensywną eksploatację. Odzież robocza jest zamiennikiem dla codziennych strojów.

Elementy odzieży roboczej dobierane są także do warunków panujących w obszarze wykonywania pracy. I tak w przypadku niskiej temperatury ubrania te są odpowiednio ocieplane, a w przypadku konieczności wykonywania swoich obowiązków w miejscach o silnym nawodnieniu i wilgotności odzież jest wodochronna. Zastosowanie odpowiednich materiałów gwarantuje komfort jej codziennego użytkowania.


Artykuł powstał dzięki współpracy z polską marką odzieżową Markolhttp://markol.net.pl/.

Related articles

Back to Top