Jak wybrać najlepsze obuwie robocze oraz ochronne?

Zdecydowanie wybór ochronnego obuwia oraz obuwia roboczemu musi być podyktowany dokładną analizą zagrożeń, przed którymi właśnie buty te mają chronić. Sprawa jest naprawdę złożona. A dlaczego jest złożona? Sprawa ta jest o tyle złożona, że bardzo często pojawia się kwestia konieczności zabezpieczenia przed różnymi grupami różnorodnych czynników. To z kolei wymusza bardzo oddzielną ocenę wierzchu buta, podeszew jak i także wkładem. Nie wolno nam tym samym zapominać o bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na nasze decyzje zakupowe jest również komfort. Jeśli chodzi o buty robocze beta jak i buty beta ochronne to terminy te używane są bardzo często zamienne.

Buty Beta – wygoda i bezpieczeństwo

Musimy jednak wiedzieć, że pomiędzy obuwiem roboczym, a obuwiem ochronnym jest spora różnica na przykład jeśli chodzi o ich funkcje. Podsumowują temat funkcji musimy zaznaczyć, że buty robocze są tak naprawdę mniej wytrzymałe i nie zapewniają nam pod żadnym względem tak dobrej ochrony jak buty oczywiście ochronne. Jednak niemniej ze względu na wszelkie warunki, które panują na konkretnych stanowiskach pracy nie zawsze musimy kupować dla siebie czy też dla swoich pracowników obuwie najbardziej wytrzymałe. Mamy jednak problem jak wybierać wśród tak dużej różnorodności? Najszybszą metodą oceny przydatności jednego konkretnego modelu obuwia są wszelkie przez producenta naniesione oznaczenia. Obuwie bezpieczne jest oznaczone literką S. Zwykle są to takie buty z charakterystyczną blachą w tak zwanym podnosku. Właśnie ta blacha nadaje im zdecydowanie większą odporność. Kolejne obuwie tym razem oznaczone literą P to zdecydowanie mniej wytrzymałe buty od opisanych przeze mnie powyżej. Kolejne już ostatnie obuwie to obuwie o oznaczeniu literką O. Właśnie tymże znaczkiem i tą literka oznacza się fachowo obuwie robocze. Ten typ obuwia w żadnym wypadku nie musi mieć wzmacnianych wspomnianych już podnosków. Jednak zdecydowanie ten typ obuwia musi wykazywać wiele innych cech, które są charakterystyczne dla właśnie obuwia ochronnego. Dodatkowo tego typu obuwia są dzielone na cztery klasy bezpieczeństwa. Są to klasy bezpieczeństwa SB, S1, S2 oraz S3.

buty_beta

Jakie buty wybrać?

Buty ochronne klasy SB zapewniają nam podstawowy poziom bezpieczeństwa. Jest to właśnie dokładnie opisane w tejże klasyfikacji. Buty ochronne o klasie S1 mają dodatkowo także zamknięty obszar pięt jak i także specjalne systemy absorpcji energii, który znajduje się w tylnej części naszej podeszwy. Buty o tej klasie są oczywiście skonstruowane z niegromadzących materiałów elektrostatycznych ładunków. Buty ochronne klasy S2 zapewniają nam ochronę na poziomie S1 i dodatkowo są to oczywiście buty robocze, które są nienasiąkliwe jak i także nieprzemakalne. Mają także dodatkową warstwę ocieplającą. Dzięki temu sprawdzają się świetnie w roli butów zimowych roboczych. Są one bardzo często wybierane jako robocze buty na budowę. Ostatnia klasa S3 mają wszystkie właściwości w zasadzie klasy S2. Jednak dodatkowo mają one także wzmocnioną podeszwę, która jest odporna na przebicie jak i także na głębsze bieżniki podeszwy. Właśnie dzięki temu spisują się świetnie jako buty ochronne do wody tak naprawdę do poziomu nawet do kilku centymetrów. Powyżej właśnie tego progu wybierane są gumowe buty ochronne.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj <<<Related articles

Back to Top