Weekend z noclegiem we Wleniu? Sprawdź historyczne atrakcje w oklicy

Weekendowe wypady to coś, co Polacy kochają najbardziej. Można się wtedy oderwać od problemów codziennego życia, wypocząć i zwiedzić ciekawe miejsca. Jednym z najczęściej odwiedzanych przez nas rejonów jest Dolny Śląsk. Można tu znaleźć naprawdę szereg atrakcji i choć to Wrocław kojarzy się z tym rejonem najbardziej, to dzisiaj porozmawiamy o mieście, jakim jest Wleń. Choć brzmi niepozornie, to może dostarczyć naprawdę wielu atrakcji. Zobaczmy jakich. 

Gdzie znajduje się Wleń?

Zanim jednak przejdziemy do atrakcji, to warto przypomnieć, gdzie dokładnie znajduje się Wleń. Jest to miejscowość położona 18 km od Jeleniej Góry. Znajduje się w samym centrum parku krajobrazowego Doliny Bobru, czyli miejsca, w którym człowiek może naprawdę zbliżyć się z naturą. Przez miasto przepływa rzeka Bóbr, zaś nad nim góruje szczyt zamkowy, dlatego można powiedzieć, że jest ono idealne zarówno dla miłośników wód, jak i wzniesień. 

Historyczne atrakcje Wlenia

Dlaczego warto wybrać się akurat do Wlenia, gdy to Wrocław przyciąga tylu turystów? Odpowiedź jest prosta – Wleń jest dużo starszym miastem, z dużo ciekawszą historią. Można tu zobaczyć przede wszystkim: 

  • Zamek Wleński Gródek – będący niegdyś cieszącym się sławą lennem. Jego historia sięga XII wieku, jednak dzisiaj można zwiedzać jego ruiny wraz z basztą widokową, na której szczycie można podziwiać panoramę Karkonoszy. Godziny zwiedzania to 10-16, cena biletów zaś nie wynosi zaś więcej niż 10 zł. 
  • Rezerwat przyrody na zamku – niegdyś był dziko rosnącym polem ochronnym góry zamkowej, dzisiaj to element parku krajobrazowego wartego zobaczenia przy zwiedzaniu zamku. Można tam zobaczyć naprawdę ciekawe i dziko rosnące okazy roślin, robiących wrażenie zwłaszcza na wiosnę. 
  • Rynek we Wleniu – jest to atrakcja darmowa dla wszystkich miłośników pięknych starodawnych budynków, którymi rynek jest otoczony. Na jego terenie można usiąść w kawiarni i podziwiać samo centrum historycznego miasta. 
  • Ratusz – na rynku znajduje się również historyczny ratusz wzniesiony w XIX wieku. Jest on w samym centrum placu i stanowi zwieńczenie otaczającej go architektury staromiejskiej. Obecnie jest oddany w ręce władz miejskich. 
  • Fontanna z pomnikiem gołębiarki – jest to kolejna atrakcja na rynku, która została wybudowana w 1914 roku na 700-ną rocznicę powstania miasta. Przedstawia gołębiarkę będącą pamiątką odbywających się we Wleniu od XV wieku targów gołębi. 
  • Kościół św. Mikołaja – budowla z XIII wieku wzniesiona na prośbę Henryka Brodatego i jego żony św. Jadwigi Śląskiej. W XVIII została ponownie odrestaurowana na styl neogotycki z zachowaniem XIII-wiecznych elementów wewnątrz kościoła, wartych zobaczenia za darmo. 

Ponadto oprócz tych atrakcji Wleń słynie ze swojego spokoju i braku zgiełku, dlatego oprócz zwiedzania można tu również należycie odpocząć. 

Inne atrakcje w okolicy Wlenia

Jeśli ktoś miałby mało wrażeń, to Wleń leży pomiędzy innymi miastami z ciekawą historią i atrakcjami, od których dzieli zaledwie kilkanaście minut jazdy. A są to:

  • szlak wodny rzeka Bóbr ze spływem kajakowym,
  • zapora wodna w Pilchowicach i jezioro Pilchowickie z plażami,
  • kolej doliny Bobru,
  • wieża książęca w Siedlęcinie.

I wiele wiele innych wartych zobaczenia miejsc. 

hotel

Gdzie na nocleg we Wleniu?

We Wleniu i okolicach znajduje się wiele ciekawych domów noclegowych jak np. Nielestno34. Można tam naprawdę wypocząć i to w otoczeniu żywej przyrody, która dodatkowo obniża poziom stresu i pozwala na pełen relaks. Ponadto wiele noclegów we Wleniu zapewnia również inne dodatkowe atrakcje, dzięki czemu nie ma mowy o nudzie nawet w niepogodę. 

Jak można zauważyć, urok Dolnego Śląska widać nie tylko w jego stolicy. Dolina Bobru wraz z Wleniem to równie ciekawe miejsca, w których warto spędzić weekend, pozwiedzać i odpocząć ciesząc się kontaktem z naturą. Warto poznać historię tych miejsc, gdyż sięga ona naprawdę początków Polski i jest żywym dowodem na to, że wracając w taki sposób do przeszłości można naprawdę aktywnie i dobrze spędzić czas. 

Related articles

Back to Top