Wrodzona wada postawy: jak zmniejszyć ból?

Rozwój technologiczny oraz coraz większy odsetek osób prowadzących siedzący tryb życia sprawił, że obecnie powszechne stały się różnego rodzaju wady postawy ciała. Określa się je mianem choroby cywilizacyjnej, która statystycznie atakuje ponad połowę społeczeństwa na świecie. Jednak za wady postawy ciała nie odpowiada tylko postęp technologiczny. Spora część osób zmagająca się z bólem związanym z różnego rodzaju zwyrodnieniami, posiada te wady od urodzenia. 

Wrodzone wady postawy w przeciwieństwie do tych nabytych są znacznie trudniejsze w wyleczeniu lub skorygowaniu. Pacjenci zmagający się z wrodzoną deformacją kręgosłupa, stawów, nie tylko muszą poświęcać więcej czasu na rehabilitację, aby móc zwyczajnie funkcjonować. Wady wrodzone sprawią również ogromny ból, który można załagodzić niekiedy tylko przy pomocy specjalisty. 

Jakie wrodzone wady postawy wyróżniamy i co warto o nich wiedzieć? Czy wrodzone wady postawy można wyleczyć czy jedynie łagodzić objawy? 

Wszystko co należy wiedzieć o wrodzonych wadach postawy 

Za różnego rodzaju wady postawy uznaje się odstępstwa od prawidłowej postawy ciała. Oznacza to, że konkretne część ciała, zarówno klatka piersiowa, kręgosłup czy kończyny dolne, które w jakiś sposób nie znajdują się w prawidłowej pozycji, są uznawane za wadę. Obecnie wady postawy dzieli się na dwie kategorie: wrodzone i nabyte. 

O ile wady postawy nabyte, które zostały w porę zdiagnozowane są stosunkowo proste do skorygowania, o tyle w przypadku wrodzonych sprawa wygląda zupełnie inaczej. Tutaj sposób leczenia bądź zapobiegania pogłębiania się wad wrodzonych jest w dużej mierze uzależniony od stopnia zmian i deformacji. Nierzadko okazuje się, że leczenie zachowawcze u dzieci się nie sprawdza i konieczna jest interwencja chirurgiczna. Ból, który towarzyszy osobom z wrodzonymi wadami postawy sprawia, że nie tylko deformacja znacznie wpływa na komfort życia. Dlatego też oprócz leczenia, specjaliści zalecają konsultację z rehabilitantem, który pomoże łagodzić dolegliwości. 

W zależności od rodzaju wrodzonej wady postawy, w różnym stopniu wpływają one na codzienne funkcjonowanie. Skrzywienia kręgosłupa lub deformacje klatki piersiowej sprawiają, że osoba z tego typu wadą postawy nie może wykonywać niektórych czynności dnia codziennego, nie zaleca się jej również uprawiania sportów wyczynowych lub takich, które mogłyby tę wadę pogłębić. W przypadku wad wrodzonych kończyn dolnych, utrudnione jest codzienne poruszanie się – niekiedy do takiego stopnia, iż pacjent nie jest w stanie samodzielnie się przemieszczać. 

Większość wad wrodzonych postawy powoduje również ból. Wynikać on może z wielu czynników, a niekiedy nasila się w trakcie poruszania czy w pozycji siedzącej lub leżącej. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać problemów z postawą i jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarza oraz rehabilitanta. 

Jakie wrodzone wady postawy wyróżniamy?

Wrodzone wady postawy dzielimy na trzy podstawowe kategorie, w których mieszczą się różnego rodzaju deformacje powodujące ból i wpływające na komfort życia. Wyróżniamy: 

  1. Wady wrodzone w obrębie kręgosłupa (tutaj: plecy okrągłe, plecy wklęsłe, plecy okrągło-wklęsłe, plecy proste);
  2. Wady wrodzone w obrębie klatki piersiowej (tutaj: klatka piersiowa kurza, klatka piersiowa lejkowata);
  3. Wady wrodzone w obrębie kończyn dolnych (tutaj: kolana koślawe, kolana szpotawe, stopa końsko-szpotawa, stopa płaska, stopa wydrążona, stopa płasko koślawa). 

Pierwsze objawy wrodzonych wad postawy pojawiają się już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Spora część z nich jest jednak widoczna dopiero wraz z rozwojem malucha. 

noworodek na ręce taty

Jak zmniejszyć ból przy wrodzonych wadach postawy? 

W wielu przypadkach wrodzone wady postawy leczy się zachowawczo. Specjalista indywidualnie dostosowuje proces terapeutyczny i plan leczenia. Oprócz tego wdrożone powinny zostać zajęcia z rehabilitantem, który dodatkowo pokaże konkretne ćwiczenia do wykonywania w domu. Rehabilitacja w Gdańsku jest dostosowana do potrzeb i możliwości każdego pacjenta z wrodzoną wadą postawy tak, aby pomóc mu w codziennym funkcjonowaniu.  Dodatkowo specjaliści zwracają szczególną uwagę na dolegliwości bólowe i inne objawy, które utrudniają wykonywanie podstawowych czynności i za pomocą terapii starają się je usunąć. 

Related articles

Back to Top