Kostka brukowa wraca do łask

Przez pewien czas furorę w projektowaniu przestrzeni robiła kostka betonowa, prosta, szara lub czerwona, którą wyłożono chodniki większości miasteczek i wiele podjazdów w Polsce. Z czasem okazało się jednak, że nie jest aż tak trwała, jak przewidywano, a koszty położenia wcale nie są tak korzystne. Jeśli chodzi o walory estetyczne… Cóż, można powiedzieć, że w tej kwestii również nie spełniła oczekiwań. A ponieważ budując swój dom czy urządzając teren wokół firmy cenimy sobie nie tylko walory wizualne, ale przede wszystkim trwałość i jakość materiału, trudno się dziwić, że kostka brukowa cieszy się coraz większą popularnością.

Kostka brukowa – materiał ponadczasowy

Zalety tego materiału można by długo wymieniać. Jedną z najważniejszych jest jego trwałość – to naturalny budulec pozyskiwany z obróbki granitu, bazaltu, porfiru czy sjenitu, a więc mocnych, twardych skał, odpornych na zróżnicowane warunki atmosferyczne i ścieranie. Poddane okresowej impregnacji raz na kilka lat, kostki zachowują swoje cechy, trwałość i ładny wygląd latami.

Dodatkowym atutem zastosowania bruku wokół domu jest stosunkowo niewielkie zakrycie terenu przed wodą. Przy prawidłowym wykonaniu podłoża ze żwiru czy gryzu oraz podsypki, spływająca woda nie zalega na powierzchni kostek, ale ma szansę dotrzeć do gleby. To szczególnie istotne jeśli układamy kostkę w ogrodzie – w ten sposób zapewniamy racjonalną gospodarkę wodną ziemi, czego nie dałoby się zrobić wylewając podjazd betonem.

Kostka nie tylko funkcjonalna ale i dekoracyjna

Kostka brukowa może być traktowana jako funkcjonalna część otoczenia lub jako element dekoracyjny. Wybierając kostki o powierzchni śrutowanej i szczotkowanej możemy cieszyć się klasycznym wyglądem ułożonej równo powierzchni, przypominającej nowoczesny miejski bruk. Kostki tego typu dość ściśle przylegają do siebie. Kostki z powierzchniami obijanymi cechuje wyjątkowy, „postarzany” wygląd, a zróżnicowanie rozmiarów i kolorystyka w kilku odcieniach zapewniają zupełnie niepowtarzalny, elegancki wygląd. Stylistyka retro sprawdzi się znakomicie przy klasycznych rozwiązaniach albo w oryginalny sposób przełamie nowoczesne kompozycje nutką antyku.

kostka

Przykładowy wzór ułożenia produktu typu kostka brukowa Libet w mozaikę

Nieco inny, bardziej artystyczny efekt zapewniają kostki otrzymane drogą płukania – ich ziarnista budowa przywodzi na myśl kamieniste czy pokryte grubym żwirem plaże Chorwacji. W jednym typie kostek zazwyczaj jest kilka wariantów kolorystycznych, co pozwala ułożyć z nich abstrakcyjne wzory. Wrażenie designerskiej nowoczesności mogą dać z kolei kostki i płyty o strukturze szczotkowanego betonu – z powodzeniem sprawdzą się jako wypełnienie większych płyt lub w samodzielnych kompozycjach, z wykorzystaniem kontrastowych odcieni.

Kostka brukowa, choć kojarzy się ze staromiejskim brukiem, paradoksalnie może być wyznacznikiem nowoczesności i stylu. Jej wykorzystanie stwarza pole do efektownych połączeń i ciekawych wzorów, podkreślających styl, w jakim utrzymane jest otoczenie przez komponowanie się w całość lub też przez kontrast – nowości z tradycyjnymi rozwiązaniami lub klasycznych stylizacji z wykorzystaniem nowoczesnym pomysłów.

Related articles

Back to Top