Kieliszki – czy warto je kupić?

Kieliszki są nie tylko elementem dekoracyjnym salonu, ale mają służyć do tego, aby w sposób elegancki i wykwintny podawać różnego rodzaju alkohole. Nie da się ukryć, że odpowiednia prezentacja i sposób podania jakiegoś trunku ma wpływ na naszą radość spożywania dobrego wina, szampana lub innego alkoholu. Dzięki dobrze dobranym kieliszkom można też podziwiać barwę trunku. Podczas wyboru kieliszków zwracajmy uwagę na nóżki. Grubsze zaliczane są do stylu nowoczesnego, natomiast cienkie uważane są za tradycyjne.

W zależności od naszych upodobań możemy zdecydować się na różnego rodzaju komplety kieliszków, które mogą też być idealnym prezentem. Jeśli cenimy sobie prostotę najlepiej, abyśmy zdecydowali się na proste kieliszki, wszystkie w tym samym kształcie, wykonane z przejrzystego, jasnego szkła. Dla osób, które lubią awangardę i lubią zaskakiwać warto zaproponować zestaw kieliszków, w którym każdy wykonany jest z innego koloru. Dzięki temu można stworzyć prawdziwą tęczę kolorów. Obok kieliszków prostych i różnokolorowych coraz większą popularnością cieszą się komplety kieliszków, które są wystylizowane na XVIII-XIX wiek. Kieliszki i puchary z tamtych czasów są bardzo drogie, więc jeśli nie możemy sobie finansowo na to pozwolić, dobrze jest rozejrzeć się za szklanymi wyrobami stylizowanymi na wcześniejszą epokę. Są ona najczęściej w ciekawy sposób grawerowane przeróżnymi motywami. Takie kieliszki są również bardzo wytrzymałe i można sobie pozwolić na mycie ich w zmywarce.

Kieliszek

Kieliszki kryształowe to z kolei bardzo delikatna odmiana szklanych kieliszków. Pięknie się prezentują, są kosztowne, ale trzeba również ze szczególną uwagą o nie dbać. Ich olbrzymią zaletą jest fakt, że nieużywane za często cudownie ozdabiają przeszklone szafy lub półki. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że każdy rodzaj kieliszków należy od czasu do czasu używać. Jeśli przez kilka lat będą jedynie stać jako dekoracja, to podczas pierwszego użycia mogą popękać, a nawet rozlecieć się w dłoniach. Dlatego dobrze jest co jakiś czas, np. co dwa miesiące dokładnie je przemyć wodą z płynem, jeśli nie mamy okazji ich używać. Piękne kieliszki kupimy właściwe przede wszystkim w internecie.

Patery i salaterki ze szkła pełnić mogą dwojaką rolę. Po pierwsze są piękną ozdobą każdego stołu w pokoju dziennym czy w kuchni. Nawet puste mogą stanowić idealnie wkomponowany element upiększający wnętrze. Jeśli mają jedynie zdobić kuchnię lub salon można je wypełniać słodkościami, owocami, kasztanami, jesiennymi liśćmi i innymi rzeczami, zależnie od pory roku i naszego nastroju. Po drugie patery i salaterki są przez nas używane jako eleganckie i ładnie wyglądające naczynia. Stają się ozdobą naszego stołu podczas wykwintnych kolacji, obiadów, spotkań z przyjaciółmi, znajomymi i rodziną.

Należy odróżnić szklane salaterki i patery od innych szklanych przedmiotów, np. pucharów, które pełnią zupełnie inną funkcję. Patera będzie idealnym prezentem dla młodego małżeństwa lub pary, która właśnie razem zamieszkała. Taki podarek będzie nie tylko modny, ale przede wszystkim praktyczny. Tym bardziej, że tego typu naczynia są raczej kosztowne i mało kto na początku nowego, wspólnego życia może sobie pozwolić na szklane salaterki czy patery.

Przeróżnego rodzaju misy i patery ze szkła bardzo często są stylizowane na nie z naszej epoki. W przeciwieństwie do szklanych wazonów, które mają przypominać sztukę nowoczesną, patery i salaterki mają wyglądać na naczynia sprzed wielu lat. Najczęściej są wtedy wykonywane z ciemnego, kolorowego szkła, powszechna jest tzw. zieleń butelkowa, czyli grube szkło w kolorze ciemnej zieleni. Równie popularne są misy z jasnego, przejrzystego szkła. Szklane salaterki często są ozdabiane nie tylko kolorowymi motywami naniesionymi specjalnymi farbami do malowania na szkle, ale również poprzez różne szklane elementy tworzące z naczyniem całość. Może to polegać na tym, że jedna część salaterki wykonana jest z grubszego szkła, a druga część z cieńszego, można dzięki temu uzyskać ciekawe efekty wizualne i estetyczne.

Bardzo popularne stały się salaterki, które wyglądem przypominają owoce lub liście. Można wtedy zakupić cały zestaw salaterek: jednej dużej i kilku mniejszych. Mogą być w przeróżnych kształtach, np. połówki jabłka, pomarańczy, wspomnianych już liści, kwiatów lub gwiazdy.

Related articles

Back to Top