Jak poradzić sobie z problemem niewypłaconych alimentów?

Alimenty to środki przeznaczone na utrzymanie oraz wychowanie dzieci. Sąd ustala ich wysokość, a rodzic, na którym ciąży obowiązek ich zapłaty musi co miesiąc przesyłać konkretną sumę pieniędzy. Może jednak zdarzyć się, że z różnych przyczyn obowiązek ten nie zostaje wypełniony. W takiej sytuacji konieczne jest wyegzekwowanie ich od niewypłacalnego rodzica.

Czym jest obowiązek alimentacyjny?

Osoba wobec której zasądzono alimenty musi je wypłacać na rzecz swojego dziecka aż do momentu, gdy będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Środki mają zapewnić zarówno utrzymaniem jak i wychowanie dziecka. W praktyce oznacza to, że muszą pozwalać na zaspokojenie podstawowych potrzeb związanych z wyżywieniem, zakupem odzieży, leczeniem itd.

Nie ma określonego z góry taryfikatora alimentacyjnego, według którego sąd zasądził by wysokość świadczenia na rzecz dziecka. Rodzic może więc zażądać dowolnej kwoty, a to od sądu zależy, czy przychyli się do tej prośby. Pod uwagę bierze on potrzeby dziecka, a także majątkowe i zarobkowe możliwości zobowiązanego. Alimenty muszą być bowiem możliwe do regularnej wypłaty.

Jak ustala się wysokość alimentów?

Zgodnie z prawem rodzinnym zasądzenie alimentów na dziecko zależy od zasądzonej władzy rodzicielskiej. Rodzic, wobec którego ustalony został taki obowiązek musi zapewnić swojemu dziecku odpowiednie warunki do życia. Nie musi więc zaspokajać wszystkich jego potrzeb, nawet jeśli ma na to środki. Alimenty muszą być płacone co miesiąc w kwocie ustalonej przez sąd. Rodzic, który mimo decyzji sądu nie otrzymuje od drugiej strony środków na utrzymanie i wychowanie dziecka, może podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą mu je odzyskać.

Jak odzyskać niezapłacone alimenty?

W takim przypadku niezbędne jest znalezienie prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym. Poradzi, co zrobić w takiej sytuacji i jak walczyć o należne alimenty. Warto więc skorzystać z pomocy, jakiej może udzielić polecany adwokat ze Szczecina. Sprawy rodzinne, takie jak odzyskiwanie należnych alimentów mogą być skierowane do komornika, który podejmie kroki mające na celu wyegzekwowanie należności. Może on działać na podstawie wyroku wydanego przez sąd. 

adwokat

Komornik w pierwszej kolejności zajmie wynagrodzenie wpływające na konto. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy mimo swoich działań nie uda mu się wyegzekwować pełnej kwoty, egzekucja jest uznawana za nieskuteczną. W takim przypadku rodzic może zgłosić się do Funduszu Alimentacyjnego.

Jak działa Fundusz Alimentacyjny?

Pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego mogą być wypłacone jedynie dzieciom, które nie ukończyły 18 lat, lub w przypadku kontynuujących naukę 25 lat. Dzieci z niepełnosprawnością, które mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą otrzymać świadczenie bezterminowo. Duże znaczenie ma kryterium dochodowe. Przeciętny miesięczny dochód netto na członka rodziny nie może przekroczyć 725 zł.

Fundusz Alimentacyjny wypłaca świadczenie w takiej wysokości, jaką ustalił sąd. Alimenty nie mogą jednak przekroczyć kwoty 500 zł. Dłużnik zobowiązany jest do zwrotu całej kwoty wraz z odsetkami. Takie działania mające na celu odzyskanie należności podejmuje gmina. Jeśli dłużnik uchyla się od obowiązku i nie wykazuje chęci zwrotu wypłaconych przez Fundusz Alimentacyjny środków, to gmina może zatrzymać prawo jazdy. Jego odzyskanie jest możliwe dopiero po poddaniu się wywiadowi alimentacyjnemu lub wywiązaniu się przez okres 6 miesięcy z zobowiązań alimentacyjnych w kwocie wynoszącej co najmniej 50 % zasądzonych alimentów. Gmina ma także prawo zgłosić dłużnika do Biura Informacji Kredytowej. 

Kodeks karny przewiduje możliwość wszczęcia postępowania wobec rodzica, który nie wywiązuje się z obowiązku zapłaty alimentów. Jest to ostateczny krok, który może być podjęty wobec osoby, która uchyla się od obowiązku i nie przesyła zasądzonej kwoty mimo tego, że jej sytuacja materialna i zarobkowa na to pozwala. Przestępstwo to jest zagrożone karą grzywny, ograniczeniem wolności lub jej pozbawieniem do maksymalnie 2 lat. O karze decyduje sąd wydając odpowiedni wyrok. Zapłaty zaległych alimentów rodzic może domagać się również od najbliższych członków rodziny dłużnika, czyli rodziców, a w dalszej kolejności także od rodzeństwa.

Related articles

Back to Top