Rower miejski – jaki model wybrać?

Jeżdżąc na rowerze poprawiamy swoje zdrowie i kondycję, jednak dla komfortu i zwiększenia naszych możliwości warto zadbać o odpowiedni sprzęt. Jest to bardzo ważne, ponieważ rower górski niekoniecznie będzie dobrym pomysłem na lekkie przejażdżki, szczególnie długodystansowe po szosie. Podobnie jest w warunkach miejskich, mamy tam zdecydowanie inne potrzeby niż na górskich drogach lub ścieżkach poza miastem i warto wziąć to pod uwagę przed podjęciem decyzji o kupnie konkretnego modelu roweru.

 

Korzyści z poruszania się rowerami po mieście

W wielu krajach na świecie słyszy się zachęcające słowa polityków promujących korzystanie z roweru i chociaż w Polsce zwraca się na to mniejszą uwagę, to ludzie sami z siebie chcą prowadzić zdrowy tryb życia i coraz częściej zamiast samochodu wybierają rower. Na samym początku warto wspomnieć, że rowerzyści przyczyniają się do zmniejszenia korków i co oczywiste, sami nie muszą w nich stać, więc oszczędzają bardzo dużo czasu.

Dodatkowo taka forma transportu nie jest tylko dla ludzi pracujących, ale także dla dzieci i młodzieży dojeżdżających do szkoły oraz osób starszych, które ciągle chcą być samodzielne. Oprócz tego taka forma sportu sprawia także dużą przyjemność i przyczynia się do ochrony środowiska, ponieważ nie wydziela szkodliwych dla niego spalin. Wielu ludzi wybierając taką formę poruszania się po mieście kieruje się jednak innymi pobudkami, którymi są, jak nietrudno zgadnąć, powody zdrowotne. Na całym świecie panuje moda na bycie zdrowym i wysportowanym, a jazda na rowerze pomaga na zrealizowanie tych celi, ponieważ wzmacnia ona serce, mięśnie, poprawia krążenie i kondycję, a także nie obciąża stawy przez co jest to sport dla każdego.

Oprócz tych wszystkich cech pozostaje jeszcze kwestia sylwetki, jazda na rowerze pomaga nam w spaleniu zbędnych kilogramów i przyśpieszeniu metabolizmu, a także w ukształtowania sylwetki, która będzie smukła i umięśniona.

 

Rower miejski

Jak sama nazwa wskazuje, rower miejski jest sprzętem specjalnie przeznaczonym do warunków jakie panują w miastach. Zapewniają one optymalną pozycję podczas jazdy, szczególnie w przypadku damek przy których nasze plecy są przez cały czas w pozycji prostej.

Dodatkowo są to rowery przystosowane do całorocznej jazdy, więc niestraszny jest im śnieg lub deszcz, ponieważ mają dobrą przyczepność, a zamontowane błotniki zapobiegają ubrudzeniu błotem lub wodą z kałuży, co mogłoby skutecznie popsuć dzień osobie, która jechała właśnie do pracy.

W tych wszystkich cechach ten typ roweru bez wątpienia góruje w warunkach miejskich nad góralem, jednak warto wspomnieć jeszcze o czymś. Rama jest stworzona w taki sposób, żeby bardzo dużo wytrzymała dzięki czemu jej odporność na uszkodzenia jest bardzo duża.

Niestety wadą jest tutaj waga roweru, ponieważ może być to problematyczne przy wnoszeniu go do mieszkania w bloku, jednak rekompensuje to ułożenie ramy, które sprawia, że ten rower mimo wszystko jest bardzo praktyczny przez co można nie tylko wygodnie na nim jeździć, ale także bez problemów zamontować koszyk, bagażnik, sakwy czy bidon, co jest często niemożliwe w rowerach górskich.

Electra

Przykładem roweru miejskiego są modele Electra. Model Joyrid oraz inne modele Electry znajdziecie w sklepie PM Bike: https://www.pmbike.pl/rowery-miejskie

 

Inne rozwiązania

Rower miejski nie jest jedynym wyjściem, ponieważ z powodzeniem możemy wybrać też składaka albo rower szosowy lub trekkingowy. Pierwszy z nich jest idealny dla osób, które mieszkają na wysokim piętrze, nie mają windy, a w piwnicy nie chcą lub nie mogą zostawić roweru. Składak jest stosunkowo lekki i co najważniejsze, można go złożyć przez co bez problemu przeniesie się go z miejsca na miejsce, przewiezie w miejskim transporcie a także schowa w domu bez zajmowania połowy korytarza lub balkonu. Nie jest to jednak rozwiązanie dla osób z nadwagą, ponieważ istnieje tutaj ograniczenie wagowe.

Na szczęście do wyboru jest jeszcze szybka i zwinna szosówka, która pozwoli dostać się do celu w mgnieniu oka oraz uniwersalny rower trekkingowy, który sprawdzi się nie tylko w mieście, ale także podczas weekendowych wypadów w góry i co najważniejsze, pomimo przystosowania go także do warunków górskich zachował on praktyczność rowerów miejskich, więc bez problemu można zamontować na nim błotniki i bagażnik.a

Related articles

Back to Top