Jaki olej do maszyn wysokoobciążonych?

Maszyny wysokoobciążone, a więc ciągniki, kombajny czy traktory, a także maszyny budowlane wymagają specjalnego traktowania i opieki by działać bez zarzutów przez cały rok.

Jednym z najważniejszych elementów, o jakich należy pamiętać dbając o swoje maszyny rolnicze jest regularna wymiana oleju silnikowego, hydraulicznego czy przekładniowego wpływającego na płynną pracę wszystkich układów. Czym kierować się wybierając olej do maszyn wysokoobciążonych?

Jak dobierać oleje do maszyn wysokoobciążonych?

Pierwszym i najważniejszym kryterium wyboru oleju do maszyn rolniczych powinny być zalecenia producenta. Im nowsza maszyna, tym większe prawdopodobieństwo że jej właściciel posiada jeszcze wszystkie dokumenty otrzymane podczas zakupu maszyny i może posłużyć się instrukcją pojazdu by uzyskać informacje o zalecanej jakości olejów silnikowych czy hydraulicznych. Jeśli nie masz do niej dostępu, sprawdź swój model ciągnika czy kombajnu w sieci. Znalezienie informacji o zalecanym oleju nie powinno zająć wiele czasu, a może uratować sprawność maszyn wysokoobciążonych.

Parametry, które mają znaczenie dla wyboru oleju do maszyn wysokoobciążonych to podobnie jak w przypadku olejów samochodowych lepkość i gęstość.

Dla maszyn rolniczych, które pracują w wyjątkowo trudnych warunkach i przy ogromnych obciążeniach, precyzyjne dobranie oleju zadba nie tylko o jego odporność na zmiany temperatur, ale przede wszystkim o właściwe nasmarowanie pracujących elementów. Słabej jakości olej może wymagać wymiany po krótkim czasie, a przy pojemnościach zbiorników na oleje w maszynach rolniczych częste zmiany mogą przełożyć się na duże wydatki, nie wspominając już o ryzyku uszkodzenia maszyny.

oleje do maszyn deutz fahr

Jakie oleje wybierać?

Uwagę przy wyborze olejów do maszyn wysokoobciążonych powinien zwrócić układ, do jakiego olej jest kierowany. Na rynku dostępne są oleje silnikowe, oleje hydrauliczne, oleje do przekładnic, a także oleje wielofunkcyjne nadające się do użycia w różnych układach np. w starszych maszynach rolniczych. Z reguły zaleca się dopasowywanie oleju do jego przeznaczenia i dobieranie go na podstawie zalecanych przez producenta parametrów – wszystkie oleje przeznaczone do maszyn rolniczych powinny spełniać standardy jakości i klasyfikować się według SAE, API oraz ACEA. Pierwsza z klasyfikacji opisuje lepkość oleju, a API i ACEA jego jakość.

Wybierając oleje można oczywiście zwrócić uwagę również na to, czy mamy styczność z olejem mineralnym, syntetycznym czy półsyntetycznym. Tu również informacji warto poszukiwać u producenta. Należy pamiętać, że współczesne oleje zawierają wiele dodatków pozwalających utrzymać czystość silnika i usuwać cząsteczki sadzy – jeśli korzystamy ze starej maszyny nie mającej odpowiednich filtrów do wyłapywania takich zanieczyszczeń, nowoczesne oleje czyszczące mogą nie być najlepszym wyborem.

jaki olej do maszyny rolniczej

Wybór oleju do maszyn rolniczych ma znaczenie

Prawidłowo dobrany olej silnikowy do maszyn wysokoobciążonych przełoży się bezpośrednio na ich płynną, bezawaryjną i sprawną pracę na polu, niezależnie od panujących warunków. Maszyny wysokoobciążone charakteryzują się dużym zużyciem elementów pracujących, dlatego tak ważne jest zapewnienie im właściwego nasmarowania i płynnej pracy. Im starszy olej, tym gorzej zachowuje swoje właściwości i tym słabej ogranicza siły tarcia działające na pracujące układy. W nowych maszynach wielokrotnie wystarczy, by olej był wymieniany raz do roku, ale zawsze warto regularnie sprawdzać jego poziom i stan i zadbać o regularną wymianę tak często, jak to konieczne.

Maszyny rolnicze i wysokoobciążone są tworzone tak, by działały przez wiele lat. To od ich użytkownika zależy jednak trwałość poszczególnych układów i większe znaczenie ma tu nie rodzaj wykonywanej maszyną pracy, a sposób konserwacji samej maszyny. Ciągniki, traktory czy kombajny są stworzone do wymagających i obciążających prac. Aby jednak wykonywały je przez 5, 10, a nawet 15 lat po zakupie trzeba już od początku pilnować ich sprawności.

Jeśli na co dzień korzystasz z maszyn wysokoobciążonych, pamiętaj o ich konserwacji. Na utrzymanie maszyny składają się nie tylko regularne przeglądy, ale też przede wszystkim wymiany olejów dbających o sprawną kondycję wszystkich pracujących układów maszyny. Bez dobrze dopasowanego i czystego oleju, Twoja maszyna może zepsuć się w najmniej oczekiwanym momencie.

Related articles

Back to Top